Amit férfitársaink valószínűleg csak tolerálni tudnak, de megérteni biztosan nem, hogy minket, nőket, nagymértékben befolyásolnak a hormonjaink. Meghatározzák azt, hogyan érezzük magunkat, miért vagyunk néha teljesen lazák és nyugodtak, másszor pedig egy apróságon is elsírjuk magunkat. A hormonjaink befolyásolják még a fizikai teljesítőképességünket is, így lehet, hogy egyik nap még erőnkön felül teljesítünk egy edzésen, aztán pedig még a takaró alól is alig vagyunk hajlandóak kidugni a fejünket. E mögött a sokszor kiszámíthatatlan(nak tűnő) érzelmi és fizikai hullámvasút mögött nem áll más, mint a hormonjaink útvesztője, amely szerencsére nem annyira kifürkészhetetlen, mint amilyennek elsőre tűnik.
Mi köze a ciklusunknak az évszakokhoz?
A menstruációs ciklusunk négy szakaszból áll:
- menstruáció – 2–7 nap
- follikuláris szakasz – 7–10 nap
- ovuláció – 1–3 nap
- luteális szakasz – 12–16 nap
A két hormon, amely aktív szerepet játszik a ciklus szabályozásában, az ösztrogén és a progeszteron. Ezek feladata a méh nyálkahártyájának megvastagítása és a petesejt kilökődésének szabályozása. Ezeken túl, hormonjaink hatással vannak még az agyunkra, az érzelmeinkre és a viselkedésünkre is. A ciklus hormonális fázisait gyakran feleltetik meg a négy évszaknak is, attól függően, milyen érzelmi és fizikai változásokat hoznak magukkal.
Ciklustudatosság mesterfokon
Ha tudatosítjuk magunkban, hogyan változnak a hormonjaink napról és napra, és ez milyen hatást gyakorol a mindennapjainkra, akkor megtanulhatunk szinkronban is élni velük. Lássuk, milyen változások mennek végbe bennünk a menstruációs ciklus egyes szakaszaiban, és hogyan érdemes kihasználnunk ezeket az időszakokat!
1. Menstruáció – tél
A menstruáció idején az ösztrogén- és a progeszteronszintünk is alacsony. Ilyenkor általában kevésbé vagyunk energikusak, alacsonyabb lehet a libidónk, és kevésbé vágyhatunk mások társaságára.
Hogyan érdemes eltöltenünk ezt az időszakot?
Ahogyan télen is jobban esik visszavonulnunk az otthonunk melegébe, úgy azzal sincsen gond, ha nem a menstruációnk idejére szervezünk programokat (valószínűleg nem is nagyon vágyunk rá). Bánjunk óvatosan a testmozgással is, elegendő kellemes és könnyed gyakorlatokat végeznünk.
2. Follikuláris szakasz – tavasz
A follikuláris szakaszban növekedni kezd a hormonszintünk, ez pedig magával hozza a hangulatunk, a fizikai aktivitásunk és a libidónk emelkedését is. Fizikailag ilyenkor érezzük magunkat a leginkább energikusnak, kockázatvállalóak és kreatívak vagyunk.
Hogyan érdemes eltöltenünk ezt az időszakot?
Ebben a szakaszban kifejezetten vágyunk a nyüzsgésre, mások társaságára, így ilyenkor érdemes találkozókat szerveznünk. Bátran vágjunk bele új projektbe, hozzunk meg fontos döntéseket, legyünk aktívak a munkánkban, ötleteljünk! Használjuk ki a bennünk lakozó energiát! Ilyenkor a testmozgással sem kell csínján bánnunk, mivel jobban bírjuk a fizikai megterhelést.
3. Ovuláció – nyár
A follikuláris szakasz vége az ovuláció, ilyenkor az ösztrogénszintünk a maximumon van.
Hogyan érdemes eltöltenünk ezt az időszakot?
Nagyjából mindennel, mint a follikuláris szakaszban, akár még intenzívebben is. Ilyenkor a magasabb libidót is érdemes lehet kihasználnunk.
4. Luteális szakasz – ősz
Az utolsó szakasz elején még érezzük a „tavasz” és a „nyár” pozitív utóhatásait, de napról napra egyre csökken a nemi hormonjaink szintje. A menstruációhoz közeledve az energiaszintünk egyre alacsonyabb, megjelenhetnek a PMS tünetei.
Hogyan érdemes eltöltenünk ezt az időszakot?
Szánjunk elegendő időt a pihenésre, válasszunk nyugodtabb programokat, és végezzünk könnyedebb mozgást. A luteális szakasz kifejezetten alkalmas a befelé figyelésre, a tervezésre, rendszerezésre, és az elmúlt időszak értékelésére.
A ciklusunk magasabb fokú ismerete nemcsak a testünkkel való harmonikus kapcsolathoz járulhat hozzá, de növeli az önismeretünket és az önszeretetünket is. Hallgassunk bátran a szervezetünk jelzéseire, és igyekezzünk nem ellene, hanem együtt dolgozni vele!
A cikk szerzőjéről
Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés