Márciusban már ébredezik a természet, itt-ott megjelennek a hóvirágok mellett a nárciszok, krókuszok, de számomra akkor lesz igazán tavasz, amikor megjelennek az első virágzó fák. A mandulafa bont először szirmot, és egy mandulaültetvény igazi felüdülés ilyenkor a léleknek, a hosszú kopár hónapok után. Bár Kis-Ázsiából származik, és Magyarországon nem őshonos, azért nálunk is akadnak ültetvények, és gyakran látni házak udvarán is. Ha mandulafát ültetnél a kertedbe, arra mindenképp figyelj, hogy a legtöbb önmeddő, tehát kell mellé, vagy legalábbis a közelébe egy olyan fa, ami porozza, de érdemesebb inkább öntermékeny fajtát választani, amihez kertészetben kapsz segítséget. A mostani telek kedveznek neki, mert –16 fok alatt már sérül, de manapság nem igazán csökken ennyire le a hőmérséklet. A mandula (Prunus amygdalus vagy Amygdalus communis) a rózsafélék családjába tartozik, és a szilvának (Prunus domestica) közeli rokona, ahogy tudományos nevük is mutatja. Tehát ez is egy gyümölcs, csakhogy a gyümölcshús helyett a magját fogyasztjuk.
A mandula nem csak finom
A mandula rendkívül egészséges ropogtatnivaló. E-vitamin-tartalma jelentős, ami antioxidánsként nagy szerepet játszik számos betegség megelőzésében, és immunrendszerünk erősítésében. Napi E-vitamin-szükségletünk felét egy marék mandulával (kb. 20-23 szem) fedezni tudjuk. Egy, az egészségvédő előnyeiről szóló áttekintés szerint a mandulamag telítetlen zsírokban, szénhidrátban, fehérjében, vitaminokban, ásványi anyagokban és bioaktív vegyületekben gazdag. Kitűnő magnéziumforrás, ami szerepet játszik az ideg- és izomműködésben, egyenletesen tartja a szívverést, segíti a csontok erősségét, és támogatja az egészséges immunrendszert is. Emellett B-vitaminokat, vasat, kalciumot és káliumot is találunk benne.
Nem mindegy, hogy édes vagy keserű
De nem csak étkezési célra termesztik. A magból sajtolt olaj rendkívül értékes, és számos területen felhasználják. Mandulaolajat az édes mandulából (P. dulcis var dulcis) és a keserű mandulából (P. dulcis var. amara) is nyernek. Ez utóbbi magja és olaja étkezésre nem is alkalmas, mert viszonylag nagy mennyiségben tartalmaz amigdalint, ami a sárgabarack magjában is megtalálható, és a mag elfogyasztása után cianiddá alakul át. A cianidmérgezés hányingert, lázat, fejfájást, álmatlanságot, szomjúságot, levertséget, idegességet, izom- és ízületi fájdalmat, vérnyomásesést okozhat, szélsőséges esetben pedig halálhoz is vezethet. Szerencsére a keserű mandulának az íze is olyan, mint a neve, így valószínűleg senki nem tévesztheti össze az édes változattal.
Ez az olaj kívül-belül jót tesz
A keserűmandula-olaj erős illatú, szappanokban, aromaterápiában bázisolajként és masszázsterápiában használják. Biztonságosan alkalmazhatjuk külsőleg, a bőrünkön, hajunkon, de elfogyasztva mérgező lehet. Az édes mandula olaját azonban bátran fogyaszthatjuk, régóta használják a kiegészítő gyógyászatban számos egészségügyi előnye miatt. Gyulladáscsökkentő, immunerősítő és májvédő hatása ismert, amiben a benne található jelentős mennyiségű E-vitaminnak is szerepe van. Az antioxidánsok nagymértékben hozzájárulnak egészségünk védelméhez, mert gátolják az anyagcsere során keletkező szabad gyökök károsító hatását. A mandulamag fogyasztása is jelentős E-vitamin-bevitelt jelent, de olajában még koncentráltabban találhatjuk meg ezt az értékes antioxidánst.
Segít megőrizni a vastagbél egészségét
A mandula, akárcsak a dió, a kesudió, pekándió és a mogyoró, segít megőrizni a vastagbél egészségét és csökkenteni a vastagbélrák kockázatát. Egy kutatás szerint a vastagbélrák túlélői esetében 46 százalékkal mérséklődött a rák kiújulásának az esélye, valamint 57 százalékkal csökkent a halálozás, amennyiben hetente két vagy több adag mandulát és egyéb csonthéjas magvat fogyasztottak. Egy másik, patkányokon végzett vizsgálat a mandula-, mandulaliszt- vagy mandulaolaj-tartalmú étrend és a vastagbélrák kockázatának csökkenését mutatta ki.
Csökkenti a koleszterinszintet
A mandulaolaj összetétele kedvező hatással van a koleszterinszintünkre. Telítetlen zsírokban gazdag, és így fogyasztása segít a LDL-koleszterin csökkentésében, amit „rossz” koleszterinként is szokás emlegetni. Ezzel nagymértékben hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez.
Segít IBS esetén
Kutatásokban összefüggést találtak a mandulaolaj-fogyasztás és a jobb bélmozgás között, és az egyik vizsgálat eredménye szerint csökkenti az irritábilis bélszindróma (IBS) tüneteit is. Ennél az állapotnál fokozottan oda kell figyelni a táplálkozásunkra, mert az nagyban befolyásolja a tünetek előfordulását. Az olajos magvak fogyasztását, mint amilyen a mandula is, kifejezetten javasolják, egészséges zsírtartalmuk miatt. De a mandulafogyasztás azért is előnyös, mert probiotikus hatása van, így segíti az egészséges bélflóra működését.
Kozmetikumok kedvelt összetevője
A mandula olaját a bőrre és hajra gyakorolt csodálatos hatása miatt elsősorban kozmetikai célra használják, az összetevők között Oleum amygdalae néven találod a csomagoláson. Gyakran használják samponok, balzsamok, szappanok, testápolók és ajakbalzsamok készítéséhez. Hidratálja és puhává teszi a bőrt, és tanulmányok szerint hatékonyan lassítja az UV-sugárzás okozta öregedést.
Gyógyítja a bőrt
Terhesség vagy a serdülőknél előforduló gyors növekedés során, amikor a bőrünk hirtelen tágul, a nyújtás hatására striák képződhetnek. A kutatások kimutatták, hogy a mandulaolaj állapotos nőknél csökkenti a striák okozta viszketést, és segíthet megelőzni a kialakulásukat. Sebek hegesedésének csökkentésére is alkalmas, akár műtéti beavatkozások helyét is kezelhetjük vele. Az érzékeny bőrűek számára is ideális, mert nincs irritáló hatása, inkább nyugtat és hidratál. Egyes tapasztalatok szerint jó hatással van bőrgyulladás, pikkelysömör, ekcéma és pattanás esetén is, ami valószínűleg gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhető.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés