Ezek az ételek védik leginkább a májat

GettyImages-638971383
Olvasási idő kb. 5 perc

A helytelen táplálkozásnak nemcsak a testsúlyunk, hanem egy idő után a májunk is kárát láthatja. Vannak azonban olyan élelmiszerek, amelyek kifejezetten jót tesznek a májunknak, illetve betegség esetén a gyógyulást is segíthetik. Közülük már érik az egyik legjobb májvédő vitaminbomba, a paradicsom.

A májunknak kulcsfontosságú szerepe van az általános egészségünk megőrzése szempontjából. Ha túlzásba visszük a zsíros, sós és cukros ételek fogyasztását, amiket a máj nehezebben emészt meg, akár májbetegséghez és anyagcserezavarokhoz is vezethet. De ha tudatosan ügyelünk a táplálkozásunkra, elősegíthetjük a májunk egészségét. Az alábbiakban összegyűjtöttük, melyek azok az élelmiszerek, amelyek a máj számára a legjobb ételek és italok közé tartoznak.

A nyári szezon egyik legjobb májvédője: a paradicsom

A paradicsom kiváló a máj- és a vesetakarításhoz is, miután sok vizet tartalmaz, és egyben vízhajtó hatású is. Éppen ezért gyakran használják tisztítókúrák során. Emellett óvja a máj egészségét, segíti a vér megtisztulását, alacsony a kalóriatartalma, könnyen emészthető, ráadásul sok fontos vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. A benne található C-vitamin támogatja a zsírsejtek lebontását, rostjai pedig az emésztőrendszert szabadítják meg a káros salakanyagoktól.

A paradicsom a nyári szezon egyik legjobb májvédője
A paradicsom a nyári szezon egyik legjobb májvédőjeNick Rains / Getty Images Hungary

Napi 3-4 csésze kávé biztosíthatja a máj védelmét

Kutatások igazolják, hogy mind a koffeintartalmú, mind a koffeinmentes, illetve az instant kávé is csökkenti a krónikus májbetegség és szövődményeinek kockázatát. A szakemberek javaslata szerint napi 3-4 csésze kávé elfogyasztása biztosítja a maximális védőhatást.

A kávéfogyasztás is segít megóvni a máj egsészségét
A kávéfogyasztás is segít megóvni a máj egsészségétGuido Mieth / Getty Images Hungary

Szintén bizonyított, hogy a rendszeres, hosszú távú kávéfogyasztás nemcsak az egészséges emberek esetében, hanem a májbetegségben és a krónikus alkoholfogyasztásban szenvedők esetében is védi a májenzimeket.

Reggeli étel a máj védelmében: zabpehely

A zabban lévő speciális rostok különösen hasznosak lehetnek a máj számára. A zab és a zabpehely nagy mennyiségű béta-glükánnak nevezett vegyületeket is tartalmaz, melyek segítenek egyensúlyban tartani az immunrendszert és leküzdeni a gyulladást, valamint csökkenthetik a cukorbetegség és az elhízás kockázatát. 

Továbbá a zabból származó béta-glükánok segíthetnek csökkenteni a zsír mennyiségét a májában, ami szintén segíthet a máj védelmében.

A fokhagyma méregteleníti a májat

A nyers fokhagyma rendszeres fogyasztása jelentősen mérsékelheti a zsírfelhalmozódást és a májrák kockázatát is. A fokhagyma segít aktiválni a májban lévő enzimeket, amelyek eltávolítják a szervezetre káros méreganyagokat. A fokhagyma két természetes vegyületet is tartalmaz, az allicint és a szelént, amelyek megtisztítják a májat, és megvédik a károsodástól.

A májvédő ételek közül a fokhagyma könnyen beiktatható az étrendbe
A májvédő ételek közül a fokhagyma könnyen beiktatható az étrendbeLucy Lambriex / Getty Images Hungary

Mindemellett a fokhagyma csökkenti a koleszterin és a trigliceridek szintjét, melyek túlterhelhetik a májat, és megakadályozhatják a megfelelő működését.

A zöld tea a májrák és a hepatitis kockázatát is csökkenti

A zöld tea kifejezetten magas antioxidáns-tartalmú. Ezek a molekulák lehetővé teszik a máj aktiválását és méregtelenítését, így csökkentik a májbetegségek, például a fibrózis, a zsírmáj és a hepatitis kockázatát. Az antioxidáns tulajdonságairól ismert polifenolok csökkentik a vérzsírszintet és javítják a szív- és az érrendszer egészséget. Emellett a zöld tea csökkentheti a májrák kockázatát is.

Egyes gyümölcsök és halak is hasznosak a máj számára

Az olyan piros vagy sötét bogyós gyümölcsök, mint az áfonya, a málna és fekete ribizli, gazdagok a polifenoloknak nevezett antioxidánsokban, amelyek segíthetnek megvédeni a májat a károsodásoktól. Számos állatkísérlet igazolta már, hogy a bogyós gyümölcsökben lévő polifenolok csökkentik a májkárosodást.

A szőlő héjában és magjában található vegyület enyhíti a májproblémák tüneteit, beleértve a máj megnagyobbodását, gyulladását és a zsír felhalmozódását. 

A zsíros halak és halolajat tartalmazó kiegészítők fogyasztása csökkentheti a májbetegségek kockázatát. A zsíros hal ómega-3 zsírsavakban gazdag, melyek segítenek csökkenteni a gyulladást. Ezek a zsírok különösen hasznosak a máj számára is, mivel megakadályozzák a felesleges zsírok felhalmozódását, és fenntartják az enzimszintet a májban.

Az ómega-3 zsírsavak nem terhelik meg a májat
Az ómega-3 zsírsavak nem terhelik meg a májatSimpleImages / Getty Images Hungary

A dió és az olívaolaj és javítja a májműködést

A dió általában telítetlen zsírsavakat, E-vitamint és antioxidánsokat tartalmaz. Ezek a vegyületek segíthetnek megelőzni a zsírmáj kialakulását, valamint csökkentik a gyulladást és az oxidatív stresszt.

A túl sok zsírfogyasztás nem tesz jót a májnak, ám egyes zsírok jótékonyan hatnak. Egy tanulmány szerint az olívaolaj, a mediterrán étrend részeként, segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt, és javítja a májműködést, ami az olaj magas telítetlenzsírsav-tartalmának köszönhető.

Azok a nők, akik következetesen tartják magukat a mediterrán étrend szabályaihoz, sokkal tovább élhetnek, mint azok, akik más egyéb módon étkeznek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek