Ez a legjobb időpont a lefekvésre: a szívedet is védheted vele

GettyImages-525625359

A lefekvési időnek nagyobb jelentősége lehet az egészségünkre nézve, mint azt valaha is gondoltuk.

A kutatásokból jól tudjuk, hogy az alvás hossza és minősége milyen fontos szerepet játszik az ember energiaszintjében, általános közérzetében, illetve a betegségek megelőzésében. A kutatók azonban újabban arra is rájöttek, hogy az egészség megőrzéséhez a lefekvés időpontját is helyesen kell megválasztani. Ha ugyanis túl korán, vagy túl későn mész aludni, az árthat a szívednek.

Így hat a lefekvési idő a szív egészségére

A kutatás során a szakemberek több mint 88 ezer, 43 és 70 év közötti életkorú egyéntől gyűjtöttek adatokat, majd 6 év elteltével ismét felkeresték őket, hogy felmérjék, hányuknál alakult ki valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedés, például szívroham, szívelégtelenség vagy szélütés.

A lefekvési idő befolyásolja a szívbetegségek kockázatát
A lefekvési idő befolyásolja a szívbetegségek kockázatátProstock-Studio / Getty Images Hungary

Az elemzésből nemcsak az derült ki, hogy szívbetegségek mintegy 3 százalékuknál jelentkeztek, hanem az is, hogy a legnagyobb kockázatnak azok voltak kitéve, akik éjfélkor vagy később feküdtek le, a legkisebbnek pedig azok,

akik a 22-től 23 óráig tartó időszakban aludtak el.

Bár azt gondolhatod, hogy minél korábban fekszel le, annál jobb, ez nem egészen állja meg a helyét – sőt, éppen ellenkezőleg! A kutatás arra jutott, hogy miközben az éjfél után elalvóknál 25 százalékkal növekedhet a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, addig a 22 óra előtt lefekvőknél 24 százalékkal.

A szervezetnek van egy 24 órás belső órája, az úgynevezett cirkadián ritmus, amely segít szabályozni a fizikai és mentális funkciókat. Bár tanulmányunkban nem tudunk ok-okozati összefüggést megállapítani, az eredmények azt sugallják, hogy a korai vagy késői lefekvés nagyobb valószínűséggel zavarja meg belső óránkat, ami káros következményekkel járhat a szív- és érrendszer egészségére” – magyarázta dr. David Plans, a tanulmány egyik szerzője.

A túl késői lefekvés lehet a legkárosabb
A túl késői lefekvés lehet a legkárosabbMaria Korneeva / Getty Images Hungary

A 22 és 23 óra között időpont ezzel szemben jobban igazodik természetes cirkadián ritmusunkhoz, és csökkenti a napfény való kitettséget a korai órákban. Szakemberek ugyanakkor kiemelik, a lefekvés optimális időpontja egyes embereknél módosulhat – különösen azoknál, akik tipikusan korán kelők vagy éjszakai baglyok.

Ez segíthet, ha korábban szeretnél elaludni

A Sleep Foundation az alábbi stratégiákat ajánlja az alváshigiénia javítására:

  • A lefekvésnél legyen 18 fok körüli a hálószoba hőmérséklete.
  • Állíts be egy emlékeztetőt, hogy figyelmeztessen 30 perccel a lefekvés tervezett ideje előtt. Így elegendő időd maradhat, hogy felkészülj az alvásra (ilyenkor érdemes kikapcsolni a zavaró kék fényt kibocsátó kütyüket, esetleg relaxáló zenéket hallgatni, vagy elvégezni néhány jógagyakorlatot).
  • Ha korábban szeretnél lefeküdni, fokozatosan szoktasd hozzá magad az új alvási ütemtervhez, és próbáld előbb becsukni a szemed.
  • A nap folyamán mozogj valamit, és legalább egy keveset tartózkodj a szabadban, hogy természetes fény érjen.
  • A lefekvési előtti órákban kerüld a koffein- és alkoholfogyasztást.
  • Vezess alvási naplót, hogy nyomon követhesd eredményeidet.

Ha sikerrel jársz, fontos, hogy minél inkább tartsd magad új alvási rutinodhoz, vagyis mindennap ugyanabban az időpontban feküdj le és kelj fel.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek