Hizlaló köret, felesleges szénhidrátbevitel, nehéz étel: nem csoda, ha ilyen és ehhez hasonló fogalmak jutnak eszedbe akkor, amikor a burgonyára mint élelmiszerre gondolsz. A krumplinak nem túl jó a renoméja – ha az édesburgonyára gondolunk, ahhoz talán inkább társítjuk az egészséges élet képzetét, de a sárga vagy piros burgonya nem éppen az a fajta étel, amitől bárki is jót remélne.
Mértékkel fogyaszd csak!
Nem is akarjuk azt állítani, hogy a bő zsiradékban kisütött, majd utána alaposan megsózott krumplival az egészség felé vágtatsz, de nemcsak így lehet fogyasztani ezt a zöldséget, hanem mértékkel is, eben az esetben pedig ki tudod aknázni azokat az egyértelmű előnyöket is, amelyek megvannak a zöldségek fekete bárányában is.
Szóval ne egy gyorsétterembe rohanj nagyobb menüben kért extra adag krumpliért, hanem fontold meg a lentieket,
és ezek alapján iktasd be étrendedbe visszafogottabb mennyiségben ezt az itthon népszerű köretet!
A burgonya tele van antioxidánsokkal
Flavonoidokat, karotinoidokat és fenolsavat is tartalmaz a burgonya, melyek a szabad gyökök elszaporodását képesek megakadályozni. A fenti összetevők által
szívbetegség, diabétesz és rák megelőzésében is haszna lehet a krumplifogyasztásnak,
különösen abban az esetben, ha valamilyen színes burgonyát, például a lila változatot teszed a tányérodra. Ezek a verziók akár három-négyszer több antioxidánst tartalmazhatnak! Egyelőre csak laborban sikerült azonban ezen anyagok jótékony hatását megmutatni.
A krumpli segíthet a vércukor szabályzásában is
A burgonya rezisztens keményítőt tartalmaz. Ez nem bomlik le és nem szívódik fel teljesen a szervezetben, hanem a vastagbélbe jut, ahol tápanyagforrássá válik a bélben lévő jótékony baktériumok számára.
A kutatások a rezisztens keményítőt számos egészségügyi előnnyel hozták összefüggésbe, többek között az inzulinrezisztencia csökkentésével, ami viszont javítja a vércukorszint szabályozását.
Ezt már egerekben és emberekben is sikerült bizonyítani.
Érdekesség, hogy saját magad is tudod emelni a krumpliban lévő rezisztens keményítő mennyiségét: tedd egy éjszakára a hűtőbe a megfőzött zöldséget, majd fogyaszd másnap hidegen! Ez a típusú keményítő az emésztésedet is egészségesebbé teszi, és butiráttartalma révén a vastagbél gyulladását is képes csökkenteni.
Nagyon jól eltelít
Igaz, ettől érzed olyan nehéz ételnek a burgonyát mint köretet, de azt kevesebben tudják, hogy egyes bizonyítékok szerint egy bizonyos burgonyafehérje, az úgynevezett burgonyaproteináz inhibitor 2 képes visszafogni az étvágyat. Így akár a fogyókúrádban is segítségedre lehet a burgonya, ha nem viszed túlzásba a fogyasztását ennek a változatos, természetesen gluténmentes zöldségnek.
Hogy a lehető legegészségesebb módon fogyaszd, a következőket tartsd be:
- inkább főzd vagy párold, ne olajban süsd,
- figyelj oda arra, hogy ne csak a burgonyára gondolj köretként, hanem a változatos étkezés jegyében salátával, rizzsel is színesítsd étrendedet,
- kisebb mennyiségeket fogyassz belőle.
Így ki tudod aknázni az élelmiszer jótékony hatásait anélkül, hogy a krumpli fogyasztásának árnyoldalát megtapasztalnád.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés