Kávéimádók, nagyszerű hírrel szolgálhatunk: bűntudat nélkül szürcsölhetjük a reggeli lélekmelengető (olykor lélekkreáló) kávénkat, ha egy kis fűszert keverünk hozzá, amelyek felturbózzák az egészségünket. Nincs is jobb annál, mint azzal visszavágni a „kávéfüggő” beszólásra, hogy „az egészségemre vigyázok ezzel a kávéval”. Szóval, köszönjük a Healthline-nak, hogy elhozta nekünk a bölcsességet.
Fahéjjal a szív egészségéért
Nem járnak tévúton a mekis kávézók, amikor fahéjjal hintik meg elviteles kávéjuk tetejét. A fahéjban van az egyik legtöbb antioxidáns a fűszerek közül. Nemhiába használják évezredek óta a gyógyászatban. Ráadásul patkányokon elvégzett tesztek azt mutatják, hogy a fahéjnak szív- és agyvédő hatásai is lehetnek. Egy emberi sejteken végzett kutatás szerint csökkentheti a rák kialakulásának esélyét és megerősíti az immunrendszert.
Elkészítési javaslat: Keverj egy fél teáskanálnyi fahéjat a bögre kávédhoz, vagy keverj egy teáskanál fahéjat az őrölt kávéhoz, amelyet aztán lefőzöl.
Plusztipp: Érdemes előnyben részesíteni a ceyloni fahéjat a Cassia fahéjjal szemben, ugyanis az előbbi tisztább, jobb minőségű, míg az utóbbi kumarint tartalmaz, amely nagy mennyiségben fogyasztva veszélyes lehet.
Gyömbér a kávéban az izomfájdalmakra
A gyömbér igazán sokoldalú fűszer, ha testünkre gyakorolt kedvező hatásait vesszük figyelembe. Enyhíti az émelygést, antioxidánsokat tartalmaz és gyulladáscsökkentő hatása van. Ezenfelül még az izomfájdalmakat is enyhíti, csökkenti a koleszterolszintet és segíti az emésztést.
Elkészítési javaslat: Keverj közvetlenül a kávédhoz egy teáskanál gyömbért.
Plusztipp: Ha stir-fry (rázva pirítás, vagy keverve pirítás) ételt készítettél, és maradt egy kis friss gyömbéred, reszeld le és fagyaszd le teáskanálnyi adagokban, hogy minél egyszerűbben hozzá tudd adni kávédhoz a fűszert.
Gombát a kávédba?
Meglepő összeállítás, de hát ez van: ami hat, az hat. A gombáknak vírusölő, gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatásai vannak, és teli vannak antioxidánsokkal. Ezenkívül rákmegelőző hatásuk van, és segítenek megelőzni a májbetegségek kialakulását. Segítik továbbá az emésztést, és erős probiotikumok.
Egy gombakávét forgalmazó cég, a Four Sigmatic szerint a gombakávé superfoodokkal telített, és koffeintartalma a fele annak, ami a sima kávéban megtalálható. Elkerülhető a gombakávéval a sima kávé okozta idegességérzet, a gyomorproblémák és a koffeinfelszívódás utáni hirtelen beállt fáradtság is.
Elkészítési javaslat: Nem minden gombakávé ugyanolyan. Ha több energiára vágynál, válassz kínai hernyógombát, ha pedig stresszcsökkentő és alvásjavító hatásokra vágysz, válassz reishi gombát.
Plusztipp: Beszerezhetsz gombakávét is, de ha sok sima kávéd van még otthon, akár a saját gombaporodat is beszerezheted, amelyen feltüntetik a helyes adagolás mértékét.
Kurkuma az emésztésre
A kurkuma népszerű szereplője az egészségblogoknak, nemhiába. Erős antioxidánsok vannak benne, és gyulladáscsökkentő hatásai vannak. Segíti a máj méregtelenítését, az emésztést, és még a depresszió kezelésében is segíthet.
Elkészítési javaslat: Készíts négy összetevős ébresztő kávét kurkumával. Turmixolj össze 8 evőkanál lefőzött kávét, 8 evőkanál kókusztejet, 1 teáskanál kurkumát és 1 evőkanál olvasztott kókuszolajat.
Plusztipp: Hogy még hatékonyabbá váljon a kurkuma, adj hozzá egy csipet fekete borsot is.
Macagyökérrel a hormonok egyensúlyáért
A macagyökeret hagyományosan a termékenység növelésére használták, és patkányokon végzett kísérletek során azt fedezték fel, hogy segíti a hormonok egyensúlyának kialakítását. Arról is készültek tanulmányok, hogy a macagyökér növeli az atlétikai teljesítményt, az energiaszintet és a nemi vágyat.
Ráadásul a macagyökér rendkívül tápláló: több mint 20 aminosavat tartalmaz (köztük 8 esszenciális, alapvető fontosságú aminosavat), 20 szabadzsírsavat, és magas a protein-, illetve a C-vitamin-tartalma is.
Elkészítési javaslat: Hogy a legjobban kijöjjön a macagyökér hatása, 1-3 teáskanál macagyökeret keverj a kávédhoz.
Plusztipp: Hogy meghosszabbítsd a macagyökér felhasználási idejét, tárold a hűtőszekrényedben.
Kakaó mint antidepresszáns
Milyen lehet a kávé és a kakaó elegye, ha nem mennyei? A kakaó tele van antioxidánsokkal, és a legmagasabb vastartalmú növénynek számít. Kedvező hatása van a szívre, hiszen csökkenti a vérnyomást, növeli a jó (HDL) koleszterinszintet és csökkenti a rossz (LDL) koleszterinszintet. Gyulladáscsökkentő, segíti a kognitív működéseket, hangulatjavító és antidepresszáns hatásai is vannak.
Elkészítési javaslat: Keverj egy teáskanál nyers kakaóport a csésze kávédhoz.
Plusztipp: Keresd az organikus nyers kakaóport, ami nem ugyanaz, mint a hagyományos kakaópor.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés