Ettől van valójában izomlázad: semmi köze nincs a tejsavhoz

GettyImages-554893881

Korábban biztosan te is a tejsavas elméleted ismerted, s így hihetted azt, hogy az anyag felgyülemlése okozza az izomlázat: mostanra kiderült, hogy ez hatalmas tévedés.

A tejsav, mely az oxigénhiányos, azaz anaerob környezetben történő tápanyagbontás következményeként halmozódik fel az izmokban, korábban az izomlázat kiváltó egyetlen okként volt ismert. Az indoklás már azért is billegett, mert a tejsav felezési ideje húsz perc, miközben izomlázat akár napokig is érezhetünk: ezt is rendbe teszi a valódi okokat feltáró magyarázat.

Ettől alakul ki az izomláz

A késleltetett izomfájdalom, amit ilyenkor érzünk, nem edzés közben jelentkezik, hanem másnap: az edzés után 12–24 órával alakulhat ki. A jelenség hátterében az áll, hogy 

intenzív mozgás közben az izmokon egészen parányi sérülések keletkeznek, melyekre a test gyulladásos folyamat indításával reagál. Nem a sérülések, hanem ez a gyulladás az, ami az izmok fájdalmát létrehozza.

Azon típusú edzéseket követően alakulhat ki az állapot, amelyekben a megnyújtott izom megfeszül: ez megtörténik például futás közben a négyfejű combizommal.

Az izomláz okozója egy gyulladásos folyamat
Az izomláz okozója egy gyulladásos folyamatPeter Dazeley / Getty Images Hungary

Vannak tévhitek bőven

Sokan hiszik azt, hogy izomláza annak lehet, aki edzetlenségben tengeti napjait, aztán nekiiramodik egy komolyabb futótávnak, melyen nagy tempót diktál: nos, ez nem igaz. A kulcs az, hogy a megszokott mozgástól eltérő típusú edzés, a szokottnál erősebb intenzitású mozgás válthatja ki, valamint a nyújtott izom megfeszítése.

Szintén tévhit, hogy ha érzed az izmaid a következő napokban, az jó edzés volt:

ennek cáfolata a fentiekből fakad. Ilyen megerőltetést a szokatlan típusú edzés ad, ha pedig lassan megszokod azt a mozgást, azt az intenzitást, azaz tested adaptálódik hozzá, már nem fogod tapasztalni az ilyen típusú fájdalmakat.

Így enyhítheted

Hacsak nem nagyon erős az izomláz, inkább ne azzal próbáld kihúzni a következő napokat, hogy a kanapén fekszel: ez a valóságban semmit sem javít, hanem inkább csak ront az állapotodon. Amíg érzed az izmaid, addig nagyon intenzív edzést azért ne vállalj. A valódi gyógyírt az idő jelenti egyébként az állapotra.

Amíg fájnak izmaid, a következőket próbálhatod ki:

  • masszírozhatod gyengéden az érintett területet,
  • használhatsz fájdalomcsillapító, hűsítő krémet,
  • fürdőt is vehetsz.
A hideg és a meleg fürdő is enyhíti az ilyen típusú fájdalmakat
A hideg és a meleg fürdő is enyhíti az ilyen típusú fájdalmakatJena Ardell / Getty Images Hungary

Ha egy hétnél hosszabban áll fenn az állapot, érdemes lehet orvoshoz fordulni vele, de egyébként célszerűbb inkább a megelőzésre koncentrálni. Ez úgy valósítható meg, ha rendesen bemelegítesz, az edzés végén pedig nyújtasz, megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztasz, illetve nem sieted el az edzésintenzitás felépítését.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek