Bizarr kísérlet során jöttek rá, hogy a nyálunk miként befolyásolja az ízérzékelést

GettyImages-89798242
Olvasási idő kb. 7 perc

Étkezésünk során az érzés, ahogy egy íz szétáramlik a szánkban, nagy szerephez jut, befolyásolja ételeink kiválasztását is. De hogy lehet, hogy míg mi odavagyunk néhány ételért, mások ki nem állhatják az ízét? Miért olyan eltérő az ízérzékelés?

Lehet, hogy első hallásra a nyálról csak az jut eszünkbe, hogy gusztustalan, és jobb, ha a szánkon belül marad, mégis jó tudni, hogy sokkal fontosabb a szerepe, mint gondolnánk. Egyrészt nedvesen tartja a szánk nyálkahártyáját, és a benne található egyes enzimek és antitestek védelmi funkciót látnak el, másrészt az étkezésben is nagy szerepe van. 

Kezdjük ott, hogy le sem tudnánk nyelni egy falatot, ha a rágás során az étellel elkeveredve nem nedvesítené és puhítaná meg azt,

de emellett az emésztés folyamata is a nyál enzimjeivel indul, arról nem beszélve, hogy az ételek ízét sem éreznénk, ha az ízmolekulák nem oldódnának fel a nyálunkban, hogy érzékelhessék őket a megfelelő receptorok. 

Az íz a nyálunktól is függ

Nyálunk hatással lehet azokra az aromákra is, amelyek az ételek ízéért főként felelősek. Rágás közben egyes ízmolekulák az ételből feloldódnak a nyálban, míg mások felszállhatnak az orrüregbe, hogy az ott található számtalan receptor érzékelje őket. Ennek eredményeként a különböző nyáláramlási sebességű vagy eltérő nyálösszetételű emberek nagyon eltérő ízélményt kaphatnak ugyanattól az ételtől vagy italtól. Ez különösen igaz, ha a nyálmirigyek által termelt mucin nevű fehérjék esetében van eltérés.

Spanyol kutatók 10 önkéntesen mérték meg a nyáláramlást, akik olyan bort értékeltek, amelyhez gyümölcsízű észtereket adtak. A tudósok megállapították, hogy azok az önkéntesek, akik több nyálat termeltek, az ízeket intenzívebbnek ítélték meg, valószínűleg azért, mert gyakrabban nyeltek, és így több aroma került az orrjáratukba.

Ugyanaz a bor, mégis mindenkinél más az íz
Ugyanaz a bor, mégis mindenkinél más az ízgilaxia / Getty Images Hungary

A nyál a textúraérzékelésünkben is fontos szerepet játszik. Vegyük a fanyarságot, azt a száraz érzést, amely akkor jelentkezik a szájban, amikor vörösbort iszunk vagy éretlen gyümölcsöt eszünk. A bor valójában nem szárítja ki a szánkat, de a borban lévő tanninoknak, vagy más néven csersavnak nevezett molekulák hatására fehérjék kicsapódnak a nyálból, így az már nem működik olyan hatékonyan.

Ezért más érzés a zsírszegény joghurt

A nyál abban is segít, hogy érzékeljük a különbséget a magas és az alacsony zsírtartalmú ételek között. Két joghurt közül alacsony zsírtartalmú változat

szárazabbnak tűnik a szájban akkor is, ha ugyanúgy néz ki, és sűrűsége sem eltérő.

A tejzsír a nyállal keveredve cseppréteget hoz létre a száj felszínén, amely elfedheti a fanyarságot, és gazdagabbá teheti a joghurt ízét.

Kutatók mesterséges nyálban fürdetett mechanikus nyelvet használnak annak szimulálására, hogy mi történik, amikor az étel a szánkban mozog, és ez hogyan befolyásolja az evés érzékszervi élményét. Egy alacsonyabb zsírtartalmú turmix első pillantásra krémesnek tűnhet, de hiányzik belőle az a textúra, amelyet a zsír nyújt a nyállal keverve.

Ha megértjük a nyál, az élelmiszer és a száj közötti kölcsönhatásokat, és azt, miként jut el az információ agyba, az egészségesebb élelmiszerek kidolgozásához vezethet.

Anwesha Sarkar, a brit Leedsi Egyetem élelmiszer-kutatója olyan élelmiszer kifejlesztését képzeli el, amely elegendő cukrot tartalmazhat az étel külsején ahhoz, hogy a nyálban feloldódjon, így édességérzetet keltsen, de alacsony koncentrációban lenne jelen az egész ételben, így annak kalóriaértéke is alacsonyabb lenne. Véleménye szerint egy hasonló elvi megközelítés segíthet csökkenteni az élelmiszerekben található zsír mennyiségét is.

Más érzés egy zsírszegény joghurt, még akkor is, ha egyformának tűnnek
Más érzés egy zsírszegény joghurt, még akkor is, ha egyformának tűnnekWestend61 / Getty Images Hungary

Folyamatosan változik nyálunk összetétele

Ezeknek a kölcsönhatásoknak a megértése nem lesz könnyű, mivel a nyál és az észlelés a nap folyamán és az egyének között is változik. Általában a nyál sűrűbb, lassan folyik reggel, és a hígabb kora délután, valamint 

nyálunk összetevői – például bizonyos fehérjék mennyisége – a nap során az ingerek, illatok hatására módosulnak.

Egy kísérletben ezt úgy vizsgálták, hogy önkéntesek bekötötték a szemüket, és körülbelül négy percig egy darab kenyeret szagolgattak, miközben figyelték a nyáluk változásait. A kenyér illatának hatására kétféle fehérje mennyisége növekedett, a keményítőt emésztő amilázoké, és az úgynevezett cisztatinoké, amelyek az ízérzékenységhez és az érzékeléshez kapcsolódnak. Hasonló kísérleteket végeztek vaníliával és citrommal, és minden esetben változást találtak a nyálfehérjék szintjében, bár a konkrét változások a bemutatott ételtől függtek. 

Az étrendünk is befolyásolja

Ann-Marie Torregrossa, a Buffalo Egyetem viselkedési idegkutatója szerint a nyál összetétele személyenként változik – és ez részben az egyén múltbeli ételválasztásától függ. Amikor keserű ízű adalékanyagokat tartalmazó étrenddel etette a patkányokat, észrevehető növekedést észlelt a nyálfehérjék több kategóriájában. Ahogy ezek a változások megtörténtek, a patkányok nagyobb valószínűséggel fogadták el az ételük keserűségét.

Egy másik kísérletben katéterekkel juttatta a keserű étrendhez szokott patkányoktól gyűjtött nyálat olyan patkányok szájába, amelyek nem kaptak korábban ilyen ételeket.

Ennek hatására az állatok toleránsabbá váltak a keserű táplálékkal szemben, annak ellenére, hogy korábban nem etették ilyen ételekkel őket. De a kontrollállatok, amelyek nem kaptak bepumpált, idegen nyálfehérjéket, még mindig elutasították a keserű táplálékot.

Nem mindegy, mihez vagyunk hozzászokva
Nem mindegy, mihez vagyunk hozzászokvaKelvin Murray / Getty Images Hungary

Még nem tudják, hogy pontosan mely fehérjék felelősek ezért a toleranciáért, de van néhány jelöltjük, köztük prolinban gazdag fehérjék és proteázgátlók. Ha rájönnek, hogy mely fehérjékről van szó, felmérhetik, hogyan változnak a keserű ízekre adott válaszok a szájban és az agyban.

Segíthet az egészségesebb táplálkozás kialakításában

Természetesen a patkányok nem emberek, de a kutatók úgy vélik, hogy a nyál hasonlóképp működik az emberek ízérzékelésében, és ha ezeket a mintákat meg lehet fejteni és megérteni, abban nagy a lehetőség rejlik. Ha a gyerekek ételeit valamilyen adalékkal láthatnánk el, amely megváltoztatja a nyálukat, és ezáltal pozitívvá teszi a keserű zöldséggel kapcsolatos tapasztalataikat, az egészségesebb táplálkozásra ösztönözhet. Ha egy új étellel kapcsolatos első tapasztalatukat nem kíséri negatív érzés az erős keserű íz miatt, valószínűleg jó élményt fognak társítani ehhez a zöldséghez.

Tágabb értelemben, ha jobban megértjük, hogy a nyál hogyan befolyásolja az ízlelést – és az étrend hogyan befolyásolja a nyál összetételét –, számos új módot nyithat meg a táplálkozási preferenciák alakítására és az egészséges ételek felé terelésére, amelyeket sokan nem szívesen fogyasztanak.

10 egészséges alapanyag, aminek kötelezőnek kellene lennie a kamrádban10 egészséges alapanyag, aminek kötelezőnek kellene lennie a kamrádban

Lássuk, mik azok az alapanyagok, amiknek a szakember szerint folyamatosan lennie kellene a konyhánkban.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • életem
Megvan, hogy mikortól nem adnak papírnyugtát az üzletekben
Megvan, hogy mikortól nem adnak papírnyugtát az üzletekben

Mindenkinek át kell állni az e-pénztárgépekre, de nem azonnal. Ekkortól nincs választási lehetőség.

50 perce

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

Ezt olvastad már?

Érdekességek