Noha vannak olyan ételek, amelyektől hűvösebbnek érezzük a hőséget, a kánikulában igen jól hidratáló élelmiszerek túlmutatnak a vízen és a lédús gyümölcsökön. Az emberi szervezet számára ugyanis egy élelmiszer hidratálóképessége nem csak annak víztartalmán múlik. De akkor mégis hogyan, mivel pótolhatjuk a veszteségeinket a nagy melegben? Táplálkozástudományi szakemberek árulják el.
Testünk veszteségei
„A sók, a cukor és az elektrolitok jelenléte jobban támogatja a szervezetünket a víz megtartásában, mint maga a víz, hiszen a forróságban a fokozott izzadással a víz mellett többek között nátriumot és klórt, kisebb mennyiségben pedig káliumot, magnéziumot és kalciumot veszítünk” – mondja Yi Min Teo emésztési egészségügyi dietetikus és táplálkozástámogató klinikus.
Gondoljunk csak bele, micsoda veszteség ez a testünknek: amíg a nátrium, a klór és a kálium segít a folyadékegyensúly szabályozásában és fenntartásában, a magnéziumra és a kalciumra az optimális izomműködéshez és az energia-anyagcseréhez van szükségünk.
Szerencsére ezeket magunk is tudjuk pótolni, nem is akármilyen élelmiszerekkel.
Nyáron is jótékony húsleves
Natalie Allen, a Missouri Állami Egyetem Közegészségügyi és Sportorvosi Tanszékének táplálkozástudományi és dietetikai klinikai adjunktusa szerint minden olyan étel, amely szobahőmérsékleten folyékony, folyadéknak számít. Nagy örömünkre így hát a húslevest is lelkiismeret-furdalás nélkül kanalazhatjuk, ami ráadásul jelentős mennyiségű nátriumot is tartalmaz.
„Sokan azt gondolják, hogy a nátrium rossz, és a bevitelét mindig korlátozni kell, de valójában egy igen fontos elektrolit, amely fenntartja a folyadékegyensúlyt a sejtekben, és végső soron elősegíti a hidratáltságot” – mondta Ellen Landes dietetikus és táplálkozási oktató.
Hidratáló tejtermékek?
A hidratáló élelmiszerek kapcsán legkevésbé jutnak eszünkbe a tejtermékek, ám egy másik dietetikus, Kayley Myers szerint a joghurt például segíthet növelni a folyadékbevitelt.
A joghurt 85 százalékban folyadék, így ennek fogyasztása remek módja lehet annak, hogy fehérjét, kalciumot és probiotikumokat építsünk be az étrendünkbe.
Egy tanulmány szerint a tej egyébként azért is kitűnő hidratáló, miután cukor-, laktóz-, zsír- és fehérjetartalma segít lelassítani a folyadék kiürülését a gyomorból, így hosszabb ideig tart a hidratáció.
Karfiol: 90 százalékban víz
„Ugyan a rendkívül sokoldalú karfiol nem annyira vízdús, mint a paradicsom, az uborka vagy a spenót, de akár grillezve, főzve, sütve vagy rizskenyérrel fogyasztva még mindig több mint 90 százalékban víz” – ezt már Megan Wong dietetikus mondja, aki szerint a karfiol nem csak jó folyadékforrás, C-vitaminban is gazdag.
Magnéziumban gazdag lazac
Sara Barthel táplálkozási szakértő a lazacot is melegen ajánlja nyáron, többek között a kálium- és a magnéziumtartalma miatt. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma szerint már egy fél falat lazac is 53,5 milligramm magnéziumot tartalmaz, ami egy felnőtt napi szükségletének körülbelül a 10-15 százaléka.
Segíthet a koffein is
Ugyan a koffeinnek elsőre valószínűleg nem a kitűnő hidratáló hatása jut eszünkbe, Joan Salge Blake, a Bostoni Egyetem klinikai táplálkozástudományi professzora szerint a koffeines italok, a kávék és a teák hozzájárulhatnak az ember napi vízszükségletéhez.
Mint mondta, a közhiedelemmel ellentétben a koffein nem okoz jelentősebb vízveszteséget a koffeinmentes italokhoz képest.
Mi több, a professzor szerint egyes kutatások is azt sugallják, hogy azok, akik rendszeresen isznak koffeintartalmú italokat, valójában toleranciát alakítanak ki a vízhajtó hatásával szemben, és idővel kevesebb vízveszteséget is tapasztalnak. A fogyasztásával azonban nem kell túlzásba esni!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés