Ne csak náthára idd: ebből a növényből igazi csodaszer a tea

GettyImages-1175208767
Olvasási idő kb. 5 perc

A hársfa leginkább náthaűző hatása miatt ismert, de közel sem használjuk annyit, mint amennyit hatóanyagai indokolnának. Ugyanis, amíg a patikákban kapható készítmények csak a nátha egy-egy tünetét enyhítik, addig a hárs az összesen egyszerre segít. A hárs teája mézzel ízesítve remek köhögés elleni szer, hiszen nyugtat, de oldja a lerakódott nyákot is.

Hársfateát összedobni jóval egyszerűbb, mint gondolnád. Szórd a virágokat egy széles szájú kancsóba, majd két evőkanálnyi keveréket egy liter vízzel forrázz le. Áztasd 15 percig, majd szűrd le, és mézzel ízesítve kortyolgasd el az egész napra elosztva. Izzasztó hatása révén lázcsillapító szernek is beválik, amennyiben természetes úton szeretnéd levinni az enyhe lázat.

A hársfavirágtea előnyei

A hársfavirágteát régóta használják természetes elalvássegítőként. Egyesek azt mondják, hogy oldja a stresszt és a szorongást, küzd a gyulladásokkal és megnyugtatja a gyomrot. Ez a gyógytea nem gyógyír mindenre, de mértékkel fogyasztva javíthatja az egészséget.

Miért jó a hársfavirágtea?

Mindenki tudja, hogy a gyógyteák javíthatják az általános egészséget és enyhíthetnek bizonyos állapotokhoz kapcsolódó tüneteket. A bioaktív vegyületekben gazdag italok antimikrobiális, gyulladásgátló és rákellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. A Journal of Traditional and Complementary Medicine 2018 októberében megjelent áttekintése szerint a flavonoidok, karotinoidok, polifenolok és más antioxidánsok jó forrásai. A hársfatea sem kivétel.

Ez az egészséges ital a Tilia nemzetségbe tartozó hárs virágaiból készül. Az Európai Gyógyszerügynökség jelentése szerint ezt a tea teli van aminosavakkal, illóolajokkal, szaponinokkal, tanninokkal és flavonoidokkal, például kvercetinnel és kaempferollal. 

A teát hagyományosan természetes gyógymódként használják megfázás, száraz köhögés, emésztési zavarok, hányás, magas vérnyomás és egyéb betegségek kezelésére.

Amint az Európai Gyógyszerügynökség megjegyzi, a hársfavirágtea nyugtató hatása miatt különösen hatékonynak tűnik pánikbetegségek, álmatlanság és stressz esetén. Az ital segíthet a megfázásban szenvedőknek, egyéb felhasználási módjai ugyanakkor további vizsgálatot igényelnek. A legtöbb vizsgálatot egereken vagy in vitro (ellenőrzött laboratóriumi környezetben) végezték, így nehéz megmondani, hogy pontosan hogyan hat az emberekre.

Az előnyöket még bizonyítani kell

Az ezzel az itallal kapcsolatos állítások többsége anekdotikus bizonyítékokon alapul. A Penn State Hershey szerint a hársfavirágtea olyan bioaktív vegyületeket tartalmaz, amelyek elősegítik az izzadást, és így segíthetnek a láz csökkentésében.

Állatkísérletek és in vitro tesztek igazolják nyugtató, vizelethajtó és görcsoldó hatását.

Ezek az eredmények azonban nem feltétlenül vonatkoznak az emberekre.

A hársfatea sok előnyét nem ismered
A hársfatea sok előnyét nem ismeredPeopleImages / Getty Images Hungary

Az Antioxidants folyóiratban 2019 augusztusában megjelent kutatási cikk számos ehető virág tápértékét hasonlította össze, köztük a hársvirág, a százszorszép, a bodza, a kankalin és mások tápértékét. A hársfavirágban volt a legkevesebb fenolsav és flavonol – kétféle antioxidáns, amelyek megkötik a szabad gyököket, javítják a glükózanyagcserét és támogatják a szív- és érrendszer egészségét, egyéb lehetséges előnyök mellett.

Más ehető virágokkal ellentétben a hársfavirág nem tartalmaz antocianint. Ugyanakkor jelentős mennyiségű flavan-3-olokat, procianidineket, karotinoidokat és triterpenoidokat tartalmaz. A flavan-3-olok a polifenolok egy osztálya, amelyek javíthatják az inzulinérzékenységet és csökkenthetik a vérnyomást, bár további kutatásra van szükség ezeknek az eredményeknek a megerősítéséhez is.

Az Antioxidants egy korábbi áttekintése szerint 

a hársfavirág csökkentheti a vércukorszintet és lassíthatja az öregedést. Ezek a jótékony hatások nagyrészt antioxidáns-tartalmának köszönhetők.

Meglepő módon a hársfavirágtea koffeint is tartalmaz, annak ellenére, hogy természetes alvássegítőként népszerűsítik. Egy csésze azonban nem tartalmaz többet 226 mikrogramm koffeinnél), így nem valószínű, hogy befolyásolja az elalvást. Összehasonlításképpen, a főzött zöld tea csészénként 25-29 milligrammot tartalmaz ebből a vegyületből.

Mellékhatások

A legtöbb gyógynövényhez hasonlóan a hársfateának is lehetnek mellékhatásai. Noha általában biztonságos, vérnyomáscsökkentő hatása miatt óvatosan kell alkalmazni alacsony vérnyomású betegeknél. Emellett növelheti a nyugtatók hatását, és csökkentheti a vérnyomásemelő gyógyszerek hatékonyságát.

Nem is tudtad, mennyi előnye van
Nem is tudtad, mennyi előnye vanAaronAmat / Getty Images Hungary

Ugyanezen forrás szerint a hársfateát nem szabad vérnyomáscsökkentő gyógynövényekkel együtt használni. Fogyasztásakor álmosság, csalánkiütés és allergiás reakciók is előfordulhatnak. Ritka esetekben károsíthatja a szívizmot, ha nagy mennyiségben vagy hosszú ideig fogyasztják.

A hársfatea vizelethajtó hatású lehet, így segít kiüríteni a vizet a szervezetből. Ezért előnyös lehet azoknak, akik folyadék-visszatartással küzdenek, ugyanakkor vigyázni kell vele, mert akár kiszáradást is okozhat. Szoptatás vagy várandósság melletti fogyasztásával kapcsolatosan a kezelőorvos véleményét érdemes kikérni, és a 

szívbetegségben szenvedők számára is javallott, hogy egyeztessenek orvosukkal a teáról.

Ha megfázásra fogyasztanád, és megállsz napi négy csésze teánál, biztonságosan élvezheted előnyeit: másfél deci vízhez másfél grammnyi növényt adjhogy a lehető legjobban kihasználhasd új kedvenced előnyeit.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek