Általában édességek készítésére használják a semleges ízű tápiókát, mely önmagában is teljes értékű gluténmentes fogás lehet. Kiváló sűrítő hatása miatt azonban akkor is megállja a helyét, ha valaki nemcsak a gabonákra, de a tojásra is allergiás.
A maniókagyökér keményítőben gazdag föld alatti gumója Dél-Amerika északi részén őshonos, rosszabb időjárást és földminőséget tűrő tulajdonságai miatt az egész világon elterjedt, az afrikai és ázsiai konyha egyik alapvető alapanyagává vált.
Maniókából tápióka
A benne lévő cianid mennyiségétől függően két típust különböztetnek meg, van keserű és édes fajtája. Előbbiben több a cianid, ezért kiemelten fontos, hogy megfelelően előkészítsék a fogyasztáshoz. Először lereszelik, majd átmossák és préselik, végül pedig apró gyöngyöket formáznak belőle, ezt nevezik tápiókagyöngynek.
A gyöngyök valójában a manióka gyökerében lévő keményítőből készülnek, hazánkban mindkét formája elérhető, lisztként és azt feldolgozva, apró golyók formájában is. Ha máshonnan nem, a buborékos ázsiai teákból biztosan ismerjük, hiszen azt is ezekkel teszik izgalmasabbá.
A semleges ízvilága alkalmassá teszi arra, hogy sós és édes ételekben is helytálljon, a golyókat beáztatva és megfőzve – netán édesítve – finom pudingot kapunk, a liszt pedig magas keményítőtartalmának és zselésedő tulajdonságának köszönhetően pótolhatja a tojást azokban az ételekben, amelyekben valamiféle kötőanyagra van szükség.
A tojásmentes életmód legnehezebb része ugyanis az, hogy a lisztet és egyéb hozzávalókat nem tartja össze semmi. Kiemelten igaz ez a gluténérzékenyeknek készült lisztek esetén, melyek a glutén hiánya miatt mindenképp igényelnek egy plusz összetevőt.
A tápióka ráadásul azon fizikai tulajdonságai mellett, melyek megkönnyítik a gluténérzékenységgel élők életét, a sportolók számára is hatékony energiaforrás lehet.
Alacsony kalória- és magas fehérjetartalmú táplálék, mely az izmok növekedésére is jó hatással van. Magas kalciumtartalma miatt erősíti a csontokat, hozzájárul a vérnyomás, valamint a vér koleszterinszintjének rendben tartásához, és serkenti a vérkeringést is. Káliumban is gazdag, szív- és érrendszeri problémákkal élőknek is hatékony segítség lehet.
Kismamák ne egyék!
Bár folsavat és sokféle B-vitamint tartalmaz, azt hihetnénk, pont ebben az időszakban igazán egészséges, de a várandós nőknek mégis érdemes óvatosnak lenniük ezzel a növénnyel, ugyanis állatkísérletek során a túlzott fogyasztása növelte a magzati rendellenességek számát. Arról egyelőre nincs adat, hogy embereknél is okoz-e hasonló problémákat.
Úgy tűnik, hogy a cukorbetegek számára viszont éppen előnyösen hat, ugyanis az inzulinszintet képes csökkenteni. Segít az irritálbilisbél-szindrómában élők bélrendszerének regenerálásában is, nagyon könnyen emészthető, ezért azoknak a cöliákiásoknak, akik nemrég kezdték meg diétájukat, segít, ha az első időkben nagyobb mennyiségben eszik a maniókagyökér feldolgozott változatát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés