A nyilvánvaló okokon kívül – mint hogy a finom ételeknek nehéz ellenállni, a rendszeres testmozgás komoly elhivatottságot kíván, és általában szűkös a rendelkezésre álló időkeret is – a fogyást egy sor egyéb tényező is hátráltathatja, így sokan nem is tudják, hogy miért buknak el. A CNET összeállításából kiderül, hogy mi az a 6 hiba, ami a leggyakrabban a siker útjába állhat.
1. Gyorsan akarsz lefogyni
A lista több olyan igazságot tartalmaz, amit nehéz elfogadni, de talán ezt a legnehezebb. Ha gyorsan akarsz lefogyni, akkor a kezdeti sikerek után könnyen megtorpanhatsz és visszaeshetsz. Ez gyakran megtörténik azokkal, akik valamilyen szigorú, gyors fogyást ígérő diétába kezdenek, mint amilyen a keto vagy a paleo étrend is.
A legtöbb ember számára hosszú távon a kiegyensúlyozott étrend működik a legjobban.
A sikeres fogyáshoz ezért el kell fogadnod, hogy a divatos diéták, a méregtelenítő kúrák és a különféle csodaszerek általában nem működnek, illetve egy bizonyos szint után a testmozgással sincs értelme túlfeszíteni a húrt.
Az ajánlások szerint a súlycsökkentés normális üteme valahol heti fél és egy kiló között mozog. Tanulmányok kimutatták, hogy hosszú távon ez szolgálja leghatékonyabban a fogyást anélkül, hogy a szervezet túl sok vizet vagy sovány szövetet veszítene.
2. A mindent vagy semmit elvet követed
Azok, akik rövid távú célokat tűznek ki, hajlamosak ilyen téren is túlzásokba esni. Ennek tipikus esete, amikor valaki megtagadja magától a kenyeret, a tésztát, a tejtermékeket és mindenféle nasit, miközben csak csirkemellen és zöldségeken tengődik, de ha egyszer megcsúszik, akkor degeszre eszi magát csokival, hiszen már úgyis mindegy. Ezután persze rosszul érzi magát, és visszatér eredeti, spártai szigorral összeállított étrendjéhez, ami egy vég nélkül ismétlődő ördögi körhöz vezethet, amelyet az étel miatti szégyenérzet és bűntudat kísér.
A mindent vagy semmit elv ugyanúgy káros lehet az edzésnél is. Ha a legmegerőltetőbb gyakorlatokat választod, hogy mihamarabb formába lendülhess, de nem érzed magad fittebbnek vagy erősebbnek tőle, akkor valószínűleg túltolod. Ha azonban visszafogod magad egy kicsit, akkor hosszú távon még jobb eredményt is érhetsz el.
3. Nem kapsz elegendő támogatást
A támogató barátoknak, családtagoknak vagy egy megértő párnak kulcsfontosságú szerepe lehet céljaid elérésében. Már csak azért is, mert vannak, akik – akarva vagy akaratlanul – hajlamosak kigúnyolni a másikat, csak azért, mert igyekszik egészségesen étkezni. Ahhoz, hogy kellemetlenül érezd magad, már az is elegendő lehet, ha egy baráti összejövetelen neked szegezik a kérdést: „Te tényleg csak ennyit eszel?”
Ha úgy érzed, hogy nem kapsz elegendő támogatást, próbálj meg nyíltan beszélni a témáról az érintettekkel. Így világossá teheted számukra, hogy nekik nem kell változtatniuk az étrendjükön, de azt szeretnéd, ha tiszteletben tartanák a döntésed, és nem kicsinyítenék le azt a kemény munkát, amit véghez viszel, hiszen végső soron mégiscsak az egészségedért küzdesz. Amennyiben a környezeted valamilyen okból nem támogat, vannak olyan online fórumok is, amikből erőt meríthetsz.
4. Azt gondolod, hogy az edzés mindent felülír
Ha nem figyelsz oda az étrendedre, akkor hiába izzadsz naphosszat az edzőteremben. Az edzés ugyan valóban segít a fogyásban, de pusztán a testmozgásra támaszkodva nagyon nehéz az extra kiadókat leadni. A mozgással elégetett kalóriák száma több tényezőtől, így az életkortól, a testsúlytól, a testtömegindextől, illetve az edzés jellegétől és időtartamától is függ, de egy átlagos súlyú férfi például körülbelül 450 kalóriát tud elégetni egy órán át tartó intenzív súlyzózással. Ezt a rossz étkezési szokások könnyedén képesek felülírni.
Ha ráadásul csak a testmozgásra fókuszálsz, akkor egy destruktív körforgásba kerülhetsz, és úgy érezheted, hogy az extra kalóriák elégetéséhez még többet kell edzened, vagy hogy a felhasználható kalóriákat edzéssel kell kiérdemelned. Ez mindkét esetben a testmozgással kapcsolatos feszültségekhez, valamint a fogyás megrekedéséhez vezethet.
Bár vannak emberek, akikre irigykedve tekinthetsz, mert csupa kalóriadús ételt esznek, mégsem híznak el (főleg azok, akik éveket töltöttek izomtömegük növelésével), de gondolj arra, hogy ha példájukat követve bármit megehetnél, az még nem jelentené azt, hogy ez egészséges is lenne számodra.
Ahhoz, hogy a fogyás fenntartható legyen, gyümölcsökben, zöldségekben, egészséges zsírokban, sovány fehérjékben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrendet érdemes folytatnod (de néha azért beleférhet egy kis nasi is). Egy következetes edzéstervvel kombinálva így érheted el a legjobb eredményt.
5. Nem figyelsz a pihenésre és a stresszre
A fogyást az is megnehezítheti, ha egyfolytában kialvatlan, túlhajszolt és stresszes vagy. Ha magadra ismersz, az alábbi forgatókönyv ismerős lehet neked:
- Motiváltan ébredsz, és készen állsz arra, hogy végigvidd a napot. Azt tervezed, hogy munka után futni indulsz, és egy egészséges vacsora vár a hűtőben.
- Néhány óra elteltével elkezded érezni a kialvatlanság hatásait, ezért délután megiszol egy kávét.
- Mire végzel a munkával, túlzottan kimerültnek érzed magad a futáshoz, így úgy döntesz, hogy inkább kihagyod.
- Eluralkodik rajtad a fáradtság és a stressz vagy a rossz hangulat, ezért engedsz a kísértésnek, hogy hazafelé valami gyorskajával kényeztesd magad.
Ez alkalmi jelleggel még beleférhet, de ha rendszert csinálsz belőle, biztosan nem fogsz tudni lefogyni. Az egészséges táplálkozáson és az edzésen túl tehát érdemes megfelelő hangsúlyt fektetned a pihenésre és a stresszkezelésre is.
6. Pirulákra támaszkodsz
A zsírégető tabletták és táplálékkiegészítők bizonyos mértékig segíthetnek, de sajnos nem fogják elvégezni helyetted a munka oroszlánrészét. Ha fogyni akarsz, akkor nincs más út: kevesebb kalóriát kell bevinned, mint amennyit elégetsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés