A Magyarországon termő gyümölcseink közül méltatlanul háttérbe szorul az eper. No nem arra a szép pirosra gondolok, ami a legtöbb gyerek kedvence, hisz az igazából nem is eper. A valódi eper ugyanis fán terem, mégpedig eperfán, és sokkal ritkábban találkozni vele a piacokon, boltok polcain, mint a szamócával. Pedig finom és változatosan felhasználható gyümölcs, de kevesen tudnak róla, mennyi mindent tehet egészségünk védelmében.
A fa, amin eper terem
Ez a Kínában őshonos fa sokfelé megtalálható nálunk is, de nem feltétlenül csak a gyümölcse miatt ültetik. Láttam már sövényként nevelve és parkfaként is, ami nem igazán praktikus, mert az érett gyümölcsök lepotyogva és széttaposva nem nyújtanak valami esztétikus látványt. Arról nem is beszélve, hogy minden csupa ragacs lesz tőlük, de a madarak legalább szeretik. Viszont ha a kertünkbe kerül, akkor nyáron bőséges termésre számíthatunk, amit akár a fáról is csipegethetünk. Létezik belőle fehér (Morus alba) és fekete (Morus nigra), de még piros változat is. A fehér eperfa a legelterjedtebb, gyümölcse édes fehér, pirosas vagy akár fekete színű is lehet. A fekete eperrel ritkábban találkozni, gyümölcse fekete és inkább fanyar, savanykás ízű.
A hétköznapokban eperként emlegetett finomság (Fragaria X ananassa) valójában a szamóca, de földi epernek is nevezik. A zavart csak fokozza, hogy az ország egyes területein az eperfát szederfának, gyümölcsét szedernek hívják, ahogy én is tettem botanikai tanulmányaim előtt. Mondjuk, ha a gyümölcs megjelenését tekintjük, akkor valóban találóbb.
A selyemhernyók kedvence, de csak a levél
Kínában több mint 5000 éve ültetnek eperfákat, és leginkább frissen fogyasztják a gyümölcsét, mert nehéz tartósítani magas víztartalma miatt (~80%). De nem csak gyümölcse miatt elterjedt ez a fa. Gazdasági szempontból is nagy jelentőségű, mert a selyemhernyók számára az eperfa levele a legmegfelelőbb táplálék. Egyrészt azért, mert elég válogatósak, és ezt hajlandók megenni, másrészt így lesz jó minőségű az általuk előállított selyem.
Minden része gyógyhatású
A hagyományos kínai orvoslás régóta alkalmazza az eperfa levelét és kérgét gyógyító célokra. Látás javítására és májkárosodás elleni védekezésre, a cukorbetegség és a korai őszülés kezelésére lehet használni. A kéreggel és levéllel összehasonlítva a gyümölcsöt a tradicionális gyógyításban ritkábban alkalmazzák, pedig a benne található vegyületek szintén több fronton támogatják az egészségünket.
Ezek a farmakológiai tulajdonságok a fenolos vegyületek, köztük az antocianinok és flavonoidok jelenlétének köszönhetőek.
A bioaktív vegyületek nagy mennyiségben vannak jelen a gyümölcsben és egymás hatását erősítve, szinergikusan hatnak. A gyümölcsben található E-vitamin, β-karotin, lutein, C-vitamin, sokféle esszenciális aminosav és ásványi anyagok, köztük kálium, kalcium, magnézium, vas, nátrium, cink, réz, szelén és mangán jelenlétét is megállapították.
Segít a vércukorszint stabilizálásában
Az eperfa rostot tartalmaz, amely lassítja a cukor felszívódását, és megakadályozza a vércukorszint kiugrását.
A benne található különleges vegyületekről és antioxidánsokról kimutatták, hogy csökkentik a vércukorszintet.
Több állatkísérlet is alátámasztotta ezt a hatást. Az egyik során cukorbeteg egereket kezeltek eperfakivonattal, aminek hatására szignifikánsan csökkent a vércukorszintjük.
Védi a májat
Egyes vegyületei jótékony hatással lehetnek a máj egészségére. Különösen hatékony lehet a zsírmáj megelőzésében. Ez egy olyan állapot, amelyben a zsír felhalmozódik a májban, és rontja annak megfelelő működését.
Egy laborkísérletben végzett vizsgálat kimutatta, hogy az eperfa gyümölcsében lévő vegyületek hozzájárultak a zsírképződés gátlásához, megakadályozták a zsír felhalmozódását, és elősegítették a zsír kiürülését a májból.
Csökkenti a koleszterinszintet
Az eperben található rost többnyire oldhatatlan rost, de körülbelül 25 százalékban tartalmaz oldható rostot is pektin formájában. Az oldható rost olyan rostfajta, amely képes felszívni a vizet, és kimutatták, hogy segít csökkenteni a koleszterinszintet és mérsékelni a szívbetegségek kockázatát.
Állatkísérletekben az eper kivonatával történő 10 hetes kezelés csökkentette az összkoleszterin-, LDL-koleszterin- és trigliceridszintet.
Támogatja a fogyást
Alacsony kalóriatartalma mellett a benne található rostok segítenek, hogy hosszabb ideig tartson a jóllakottság érzése, később éhezzünk meg. Egyes kutatások még azt is sugallják, hogy az epernek elhízás elleni hatása lehet. Állatkísérletekben kimutatták, hogy a hörcsögök eperfavíz-kivonattal való 12 hétig tartó kezelése csökkentette a testsúlyt és a zsigeri zsírt is.
Segíthet a rák elleni küzdelemben
Magas antioxidáns-tartalma megköti a szabad gyököket, és megvédi a sejteket a károsodástól. Állatkísérletekben az eperfalé antioxidánsként működött, és csökkentette a rákot okozó szabad gyökök által előidézett stresszt. 2017-ben koreai kutatók eperfából izoláltak egy specifikus vegyületet, és azt találták, hogy képes sejthalált indukálni emlőrákos sejtekben, valamint lassítani a daganatsejtek növekedését és terjedését egerekben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés