Akinek epeproblémái vannak, annak érdemes mellőznie a fűszeres, cukros, zsíros, füstölt és nehezen emészthető ételeket, és segítségül hívni a gyógynövényeket, vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyek a diéta mellett hatékony segítséget nyújtanak.
Az epe segíti az emésztést
Az epehólyag egy kicsi, de igen jelentős szervünk, amelyre igen nagy szükségünk van az emésztéshez. Mint az emberi test bármely szerve, az epehólyag is különböző okok miatt működésképtelenné válhat. Az epehólyag-probléma azonban orvosolható gyógyszeres kezeléssel, de akár természetes úton is, tudatos táplálkozással, vitaminokkal és gyógynövényekkel.
Az epehólyag közvetlenül a máj alatt helyezkedik el, fő funkciója az epe, vagyis a máj által termelt folyadékszerű anyag tárolása, amire a zsír emésztéséhez van szükségünk. Evés közben az epehólyag az epevezetéken keresztül epét választ ki, ami a vékonybélbe jutva segíti az emésztést.
Ezek az epe betegségei
Az epehólyag-betegségnek több fajtája is ismert. A leggyakoribb epehólyag-probléma azonban az epekőképződés, ami akkor fordulhat elő, ha az epében lévő anyagok megkeményednek, és elzárják az epevezetékeket.
Epehólyag-betegséget okozhat továbbá fertőzés, üszkösödés, daganatok, veleszületett rendellenesség, epeúti gyulladás.
Az epehólyag-betegség tünetei változóak, leggyakoribb jele a fájdalom, ami általában időszakos, és a has jobb felső tájékán jelentkezik. Jellemző tünet továbbá a hányinger és a hányás, a túlzott gázképződés, a krónikus hasmenés, étkezés utáni kellemetlen érzés a hasban, sárgaság, a vizelési vagy a székelési szokások megváltozása, gyors szívverés, láz és hidegrázás.
Az olyan tartós epebántalom, mint az epekő, műtéttel orvosolható. Az epehólyag-betegség enyhe eseteiben vény nélkül kapható vagy vényköteles fájdalomcsillapítók szedése javasolt, de van lehetőség természetes kezelési módokra is. Ilyen például az étrend megváltoztatása. Kutatások igazolják, hogy a jól kiegyensúlyozott étrend csökkentheti az epekő és más típusú epehólyag-betegségek kockázatát.
Bizonyos élelmiszerek, például húsok, sült ételek és finomított szénhidrátok összefüggésbe hozhatók az epekőképződéssel, különösen, ha túl sokat fogyasztunk belőlük.
De a telített zsírok túlzott bevitele is az epekő kialakulásának valószínűségét növelik.
Helyes étrenddel megóvható az epe egészsége
A rostdús élelmiszerek, például a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonafélék, valamint az egészséges zsírokat tartalmazó ételek, mint például a halak, az avokádó, a diófélék, az olajos magvak és az olívaolaj, szintén hozzájárulnak az epe egészségéhez.
Szintén sokat segít, ha korlátozzuk a finomított szénhidrátok, a hozzáadott cukor, valamint a transzzsírokat tartalmazó ételek fogyasztását.
Vannak továbbá olyan vitaminok, ásványi anyagok és gyógynövények, amelyekről tudományosan is bizonyított, hogy segítik az epe működését.
Például a magnézium az epekő és az epehólyagrák egyik legjobb ellenszere.
A gyógynövények közül a pitypangot már évszázadok óta használják a népi gyógyászatban különféle gyomor-bél rendszeri betegségek kezelésére. A gyermekláncfű köztudottan olyan bioaktív anyagokat tartalmaz, amelyek védelmet nyújtanak az emésztőrendszernek. Emellett a pitypanggyökér fokozza az epe kiáramlását, ami segíthet megelőzni az epekőképződést. A máriatövist is évszázadok óta használják az epekő természetes kezelésére.
Az antioxidánsként is ismert C-vitamin pedig védelmet nyújthat bizonyos típusú epehólyag-betegségek ellen. Az E-vitamin szintén megvéd az epekő kialakulásától. Jó hír a kávé kedvelőinek, hogy a koffein is az epekő egyik természetes ellenszere.
Egy friss kutatás szerint a kognitív hanyatlás összefüggésbe hozható az egyik kedvenc élelmiszerünkkel, melyet sokan fogyasztanak reggelire. Ha szeretnéd tudni, melyik ez, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés