Sokan folytatunk ülő életmódot, a pandémia pedig csak ráerősített erre. Gáspár Szabolcs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológus osztályvezető főorvosa azt nyilatkozta az Indexnek, hogy a Covid–19 előtt sem volt sok hajlandósága mozgásra a magyaroknak, de a járvány óta rosszabbodott a helyzet.
A Womans World beleásta magát a témába, mivel az ülő életmód káros hatással van egészségünkre. Fokozza az elhalálozás kockázatát, bármilyen, egészséggel összeköthető halálnemről legyen is szó.
A moderált mozgás is segíthet
A moderált mozgás is segíthet csökkenteni az ülő életmód negatív hatásait. A British Journal of Sports Medicine (Brit sportorvoslás-folyóirat) 2021-ben azt találta, hogy elég 30 percnyi moderált vagy lendületes sportolás, hogy enyhítsük az ülő életmód egészségkárosító következményeit.
A felmérés során 44 370 embert vizsgáltak meg és követtek nyomon. Azok, akik nem sportoltak, de főleg ülő tevékenységeket végeztek, magasabb kockázatúak lettek a különböző elhalálozási tényezőket illetően.
Azok viszont, akik napi 30-40 percnyi, legalább moderált intenzitású mozgást végeztek ülő életmódjuk mellett, olyan értékeket produkáltak, mint azok, akik nem ülőmunkát végeznek.
A WHO is hasonló tanácsot fogalmazott meg 2020-ban. Azt tanácsolta, hogy 150-300 percnyi moderált mozgást vagy pedig 75-150 percnyi intenzív mozgást végezzenek a felnőttek hetente.
Továbbá, a WHO ugyanebben az útmutatóban a terhes és szülés utáni nőknek is javasolja a rendszeres mozgást, valamint a krónikus betegséggel élőknek és a különböző fogyatékossággal élő embereknek is ajánlja a rendszeres mozgást. Mindegyik esetben javasolja, forduljanak szakember segítségéhez a tekintetben, milyen és mennyi mozgásformát érdemes beiktatniuk életükbe.
Igyekezzünk kiszakítani legalább 30 percnyi mozgásidőt magunknak naponta, testünk meghálálja majd a törődést!