A sztívia számos ételben és italban megtalálható, ám az utóbbi években megkérdőjelezték ennek a természetes édesítőszernek a biztonságosságát, miután többeknél kellemetlen allergiás reakciókat okozott.
Keresztallergiát válthat ki
Az őszirózsafélék családjába tartozó sztívia (stevia) a jázminpakóca nevű növény leveléből készült, cukorbetegek, diétázók körében közkedvelt édesítőszer. Ez a természetes, kalóriamentes édesítőszer a nádcukornál akár 200-300-szor is édesebb.
Az őszirózsafélék családjába tartozó növények közül többről is tudni lehet, hogy különféle allergiás reakciókat válthatnak ki, beleértve a pollenexpozícióból eredő légúti allergiát, a növényi fehérjék által kiváltott kontakt dermatitiszt és a növényi termékek elfogyasztásából származó ételallergiát.
Az allergiás reakciókat okozó őszirózsafélék közé tartozik a parlagfű, ami pollenallergiát okoz, a krizantém, ami kontakt bőrgyulladást, és a napraforgómag, ami pedig ételallergiát vált ki.
Mivel a sztívia sok olyan növényhez hasonlít, amelyekről köztudott, hogy allergiás reakciókat váltanak ki, egyes szakértők azt javasolják, hogy a rokon növényekre allergiások ne használják a sztíviát.
Az ilyen, úgynevezett keresztallergia esetén az érintett egyén két, kémiai szerkezetében hasonló anyaggal találkozik, amelyet a szervezet nem tud megkülönböztetni egymástól, és mindkettőre allergiás reakcióval válaszol. Ezért azok az emberek, akik allergiások bizonyos növényekre, például a parlagfűre vagy a napraforgóra, fokozottan ki vannak téve a sztíviatúlérzékenység vagy -allergia kialakulásának.
Súlyos tüneteket is okozhat
Egy amerikai szakmai folyóiratban megjelent tanulmány szerint a sztíviával szembeni túlérzékenység és allergia csak ritkán fordul elő, és függ attól, milyen formában fogyasztjuk el a sztíviát, vagyis attól, hogy valaki a növény levelét, a sztíviából készült édesítőszert vagy esetleg sztíviát tartalmazó élelmiszert fogyasztott-e.
A közzétett cikk szerint a sztíviatúlérzékenység tünetei közé tartozik a hányinger, a hányás, a szédülés és az ájulás.
A sztíviaallergia általában vérnyomásváltozást, duzzanatot és anafilaxiás sokkot okozhat.
Figyeljük a testünk jelzéseit
A szakértők véleménye szerint a legtöbb sztíviából készült termék tisztított, így valószínűleg nem tartalmaz allergéneket és antigéneket, amelyek allergiás reakciókat válthatnak ki, ellentétben az élelmiszerboltokban is kapható nyers sztíviakivonatokkal.
Vannak, akik arra is felhívják a figyelmet, hogy sok sztíviatermék kémiailag módosított, fehérített és néha genetikailag módosított (GMO) anyagokat is tartalmazhat, melyek immunválaszt válthatnak ki.
Az orvosok azt javasolják, hogy figyeljük meg a szervezetünk reakcióit. Ha jól érezzük magunkat a sztívia fogyasztása után, valószínűleg nincs miért aggódnunk. De ha azt vesszük észre, hogy a sztíviával édesített tejeskávé elfogyasztása után csak egy kicsit is kapar a torkunk, előfordulhat, hogy érzékenyek vagyunk a sztíviára, és érdemes kerülnünk ezt az édesítőszert.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés