Kutatások igazolják, hogy a rossz éjszakai alvás káros egészségügyi következményeit egy délutáni szunyókálás csökkentheti. Az ebédet követő pihenés segíthet abban is, hogy éberebbek, koncentráltabbak legyünk, és még a hangulatunk is jobb lesz tőle. De vajon normális, ha megéhezünk az egy-két órás alvás után?
Alvás közben megváltoznak a hormonjaink
Számos elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy egyesek miért érezhetnek éhséget szunyókálás után. Az egyik ilyen magyarázat a növekedési hormonnal kapcsolatos, ami alvás közben megemelkedik. Mint kiderült, a délutáni alvások során a növekedési hormon felszabadulása általában sokkal magasabb, mint bármikor.
A növekedési hormon kulcsszerepet játszik az éhségérzetünkben. Azzal, hogy energiabevitelre, vagyis evésre ösztönöz, segíti a szervezet regenerálódását, és hozzájárul a fáradtság csökkentéséhez.
Kialvatlanok vagyunk
Mindenkinek egyéni alvásigénye van – és ha egyik napról a másikra ez a jól megszokott és bevált rend felborul, a szunyókálás segíthet úrrá lenni az alváshiányon. De ha valaki krónikus alvászavarral küzd, nagyobb eséllyel napközben éhesebb lesz, ami a délutáni szunyókálás után csak fokozódik.
Ennek az az oka, hogy az alváshiány növelheti a kortizol és a ghrelin szintjét a szervezetben. A ghrelin a szervezet éhséghormonja, amely serkenti az étvágyat.
A kortizol pedig egy stresszhormon, és sokan annak érdekében, hogy csökkentsék a feszültséget és növeljék a dopamint, az evésbe menekülnek.
Alacsony a vércukorszintünk
Vércukorszintünk folyamatosan ingadozik, változik a nap folyamán. Olyan tényezők befolyásolják, mint az étkezés vagy az étkezés kihagyása, egy intenzív edzés elvégzése vagy a sok stressz. Az alacsony vércukorszint egyik gyakori mellékhatása az intenzív éhségérzet, miután a szervezet megpróbálja visszaállítani a vércukorszintet a normál tartományba.
A kontrollálatlan cukorbetegségben szenvedők esetében azonban ennek az ellenkezője is igaz lehet. Ha cukorbetegség esetén a vércukorszint magas, az éhségérzet is gyakorivá válik, hiszen a véráramban lévő cukor nem jut be a sejtekbe, hogy átalakuljon energiává. Ez az energiahiány fokozott éhséget okoz még akkor is, ha elegendő energiát fogyaszt a beteg.
Szomjazunk
Az agy evésért felelős része szabályozza azt is, hogy elegendő folyadékot igyunk. Ezek a jelek pedig időnként összekeveredhetnek. Az enyhe kiszáradásnak vannak olyan tünetei is, amelyek az éhséghez hasonlíthatnak. Ilyen például a fejfájás, a szédülés, a fáradtság, valamint a fókusz vagy a koncentráció hiánya.
Együnk vagy ne ébredés után?
Ha éhesen ébredünk egy délutáni szunyókálás után, először igyunk egy pohár vizet, hogy enyhítsük a szomjúságot, ami éhségnek álcázva is jelentkezhet.
Ha az éhségérzet tartós marad, akkor a szakemberek azt javasolják, hogy fogyasszunk szénhidrátokat és fehérjéket, mert ezek a leghatékonyabbak a ghrelinszint csökkentésére, és így még a vacsoráról sem kell lemondanunk az üres kalóriával rendelkező nassolnivalók miatt.
A szénhidrát és a fehérje kombinációját megkapjuk, ha a teljes kiőrlésű kenyeret fogyasztunk túróval, ha a görög joghurtba bogyós gyümölcsöket vagy granolát keverünk, ha a banánhoz mogyoróvajat adunk, ha a zöldséget hummusszal falatozzuk, vagy ha sült csicseriborsót ropogtatunk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés