Ez a gyümölcs pedig nem más, mint a datolya, amely a Közel-Keleten őshonos, bár ma már a Földközi-tenger vidékén, Ázsiában, az Egyesült Államokban és Mexikóban is termesztik.
Elkezdődött a datolya szezonja
A datolya pálmafán nő, nagy fürtökben lógva. A gyümölcsöt akkor szedik le, amikor a héja megbarnul és megráncosodik, ahogy egyre több nedvesség távozik belőle. Szedéskor már egy nagy, töppedt mazsolára hasonlít, ám megjelenése ellenére a gyümölcs még mindig tartalmaz nedvességet. Bár a szárított datolya egész évben kapható, de a friss gyümölcshöz, amely a legfinomabb, november és január között lehet hozzájutni.
A gyümölcsnek sokféle fajtája létezik, közülük a medjool datolya az egyik legismertebb, mivel ez édesebb ízű, és ennélfogva ragacsosabb állagú is, mint a többi.
Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag
A datolya kiváló vitamin- és ásványianyag-forrás, de 30 grammnál többet nem javasolt belőle naponta fogyasztani, mert szárított formában kalóriatartalma magasabb, mint a friss gyümölcsé. A datolyában található kalóriák nagy része szénhidrátokból származik. A többi nagyon kis mennyiségű fehérje. A datolya kalóriatartalma ellenére a jelentős mennyiségű rost mellett néhány fontos vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz. Ilyen például a kálium, a magnézium, a réz, a mangán, a vas és a B6-vitamin.
A datolya antioxidánsokban is gazdag, melyeknek számos egészségügyi előnye van. Ilyen növényi vegyületek a polifenolok, a karotinoidok és lignánok, amelyekről kimutatták, hogy segítenek a krónikus betegségek megelőzésében és kezelésében is. Kutatások igazolják, hogy az antioxidánsok meggátolják a szabad gyökök kialakulását, melyek szerepet játszanak az autoimmun betegségek, a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a szürke hályog kialakulásában.
Támogathatja a belek egészségét
A datolyában lévő rostok fontos szerepét játszanak az egészség támogatásában, például azáltal, hogy gondoskodnak az egészséges bélbaktériumok fenntartásáról, ami számos betegség kockázatát csökkenti. Megelőzi például a vércukorbetegség, a magas koleszterinszint, a túlsúly, a stroke és a szívbetegség kialakulását.
Egy tanulmány megállapította, hogy a datolyafogyasztás megakadályozhatja a vastagbélrák kialakulását magas rost- és polifenoltartalmának köszönhetően, amely utóbbi hasznos antimikrobiális előnyökkel is rendelkezik.
Erős, egészséges csontok
A datolya olyan csontbarát ásványi anyagok forrása, mint a foszfor, a kálium, a kalcium és a magnézium. Ezenkívül a benne lévő K-vitamin nagyon fontos annak érdekében, hogy egészségesek és erősek legyenek a csontjaink.
Elősegítheti a természetes születést
A datolya a terhesség utolsó néhány hetében elősegítheti a méhnyak tágulását, és csökkentheti az indukált szülés szükségességét. Megfigyelések szerint a vajúdás időtartamát is csökkentheti a gyümölcs, miután a benne lévő vegyületek utánozzák az oxitocin, vagyis a méh-összehúzódásokban szerepet játszó hormon hatását.
Hasznos cukorhelyettesítő lehet
A datolyából készült szirup, amely a gyümölcsből készült paszta vízzel való összekeverésével készül, alacsony glikémiás indexszel rendelkezik, és alacsonyabb fruktóztartalommal bír, mint a legtöbb más édesítőszer. Ettől függetlenül ne essünk túlzásokba, hiszen a datolya éppolyan gazdag kalóriában, mint vitaminokban és ásványi anyagokban.
Kisimítja az arcbőrt
A növényi hormonok, vagyis a fitohormonok elsősorban azért felelősek, hogy segítsék a növények növekedését és szaporodását, ám az emberi szervezet számára is hasznosak lehetnek, hiszen öregedésgátló előnyüknek köszönhetően fiatalon tartják a bőrt. Emiatt a fitohormonokat bőrápoló termékek készítése során is felhasználják. A datolya pedig igencsak bővelkedik fitohormonokban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés