A bodza Európában őshonos, és régen láz, valamint a reuma kezelésére használták, míg az ókori egyiptomiak arcszínük javítására és égési sebek gyógyítására alkalmazták. Nyár elején kis fehér vagy krémszínű virágaival hívja fel magára a figyelmet, melyek rövid idő alatt kis fekete vagy kékesfekete fürtökre váltanak. Míg a bogyók meglehetősen fanyarak, és meg kell főzni őket fogyasztás előtt, addig a virágok finom muskotályaromájúak, és nyersen vagy hőkezelést követően is fogyaszthatók akár gyógyászati, akár kulináris célokra.
A bodza az egyik legjobb C-vitamin-forrás
A bodzának számos jótékony hatása van. Nemcsak tápláló, de segít a megfázás és az influenza tüneteinek kezelésében is, támogatja a szív egészségét, valamint hozzájárul a gyulladások és fertőzések leküzdéséhez is.
A bodzának alacsony a kalóriatartalma, rostokban gazdag, és tele van antioxidánsokkal. Például jó fenolsavforrás, amely segíthet csökkenteni az oxidatív stressz okozta károsodást a szervezetben. Fontos tudni, hogy a növény virágja több flavonolt tartalmaz, mint a bogyók.
C-vitamin-tartalma pedig olyan magas, hogy már egycsészényi bodza tartalmazza a napi vitaminszükségletünk több mint felét.
Javíthatja a megfázás és az influenza tüneteit
A feketebodza-kivonatról és a bodza virágforrázatáról kimutatták, hogy enyhíti a súlyos influenzát, és csökkenti a betegség időtartamát. A megfázás kezelésére szolgáló, kereskedelmi forgalomban lévő bodzakészítmények különféle formákban kaphatók, beleértve a folyadékokat, kapszulákat, pasztillákat és gumicukorkákat.
Egy 60 ember bevonásával elvégzett kutatás igazolta, hogy azok, akik naponta négyszer elfogyasztottak legalább 15 ml bodzaszörpöt, 2-4 napon belül javultak a tüneteik, míg azoknak, akik nem fogyasztottak a betegség alatt bodzát, akár több mint egy hétre is szükségük volt a gyógyulásra.
Az azonban további vizsgálatot igényel, hogy a bodza szerepet játszhat-e az influenza megelőzésében.
Védi szívünk egészségét
A bodza pozitív hatással van a szív és az erek egészségére. Tanulmányok igazolják, hogy a bodzalé csökkentheti a vér zsírszintjét, és csökkentheti a koleszterinszintet. Emellett a flavonoidokban gazdag étrend csökkenti a szívbetegségek kockázatát.
Szintén a bodza kiváló hatásai között kell megemlíteni, hogy a növény csökkentheti a húgysav szintjét a vérben. Ez azért nagyon fontos, mert a megemelkedett húgysav vérnyomás-emelkedést, és ezáltal szívbetegséget okoz.
Sőt, a bodza növelheti az inzulinkiválasztást, és javíthatja a vércukorszintet. Tekintettel arra, hogy a 2-es típusú cukorbetegség a szív- és érrendszeri betegségek egyik fő kockázati tényezője, a vércukorszint kezelése fontos ezen állapotok megelőzése érdekében.
Megelőzi a rákot, és enyhíti a tüdőgyulladás panaszait
A bodzának számos egyéb jótékony hatása is van, bár ezek többsége korlátozott tudományos bizonyítékokkal rendelkezik. Ilyen feltételezés például, hogy a bodza segít a rák elleni küzdelemben. A kémcsöves vizsgálatok során mind az európai, mind az amerikai bodzáról kiderült, hogy bizonyos rákgátló tulajdonságokkal rendelkeznek.
A bodzával kapcsolatban kimutatták azt is, hogy gátolja az olyan baktériumok növekedését, mint a Helicobacter pylori, és javíthatja az arcüreggyulladás és a tüdőgyulladás tüneteit.
Mindemellett a napozás során is hasznát vehetjük, hiszen a bodzakivonatot tartalmazó bőrápoló termékek fényvédő faktora (SPF) 9,88.
De kísérletek igazolják azt is, hogy a bodza vízhajtó és antidepresszáns hatásokkal is rendelkezik.
Csak a bogyók főzete fogyasztható
A bodza ígéretes előnyei mellett fel kell hívni a figyelmet a nem megfelelő fogyasztással kapcsolatos veszélyekre is. A növény kérge, az éretlen bogyók és a benne lévő magvak bár kis mennyiségben, de lektint tartalmaznak, amelyek túlzott fogyasztása gyomorproblémákat okozhat.
Ezenkívül a nyers bodzabogyó cianidot is tartalmaz. Ez a toxin a sárgabarackmagban és a mandulában is megtalálható, fogyasztása mérgezést okozhat.
A kereskedelmi forgalomban kapható készítmények és a hőkezelt, megfőzött bogyók azonban nem tartalmaznak cianidot, mert a bogyókban található mérgező anyagok főzéssel biztonságosan eltávolíthatók. A főzetlen bogyók, levelek, a kéreg vagy a bodza gyökereinek feldolgozás nélküli elfogyasztása hányingert, hányást és hasmenést okoz.
Az ágakat, a kérget vagy a leveleket nem szabad felhasználni főzéshez vagy gyümölcspréseléshez sem.
Ezért felhasználás előtt feltétlenül el kell távolítani a kérget és a levelet.
A bodzabogyóból készült készítmények vagy élelmiszerek nem ajánlottak gyermekeknek, terhes és szoptató nőknek, mert nincs elegendő adat arra vonatkozóan, hogy számukra is biztonságos a növény fogyasztása.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés