A cukorbetegség, a pajzsmirigybetegségek, az inzulinrezisztencia és a reflux is kezelhető egészséges táplálkozással, vagyis egy olyan jó étrenddel, amely figyelembe veszi a diétázó életmódját és ízlését. Dr. Takács Hajnalka dietetikus szerint sokszor nem elég az, ha egy szakorvos diagnosztizálja az adott betegséget, hiszen a tüneteket csak speciális terápiával lehet megszüntetni vagy csökkenteni. Sokat segíthet, ha ennek az átfogó kúrának része egy olyan szakember segítségével összeállított diéta, melynek betartása nem csupán életmódhoz passzoló, hanem a páciens által könnyen követhető. Nézzük, melyek azok a krónikus betegségek, amelyek esetében hasznos lehet egy ilyen diéta.
Inzulinrezisztencia
Az inzulinrezisztencia (IR) minden második embert érinthet, de erre az állapotra sokszor csak akkor derül fény, amikor már számos tünet, például gyengeség, fáradtságérzet, depresszió, hízás, kóros édesség utáni vágy vagy hangulatingadozás jelentkezik. Ha valaki nem foglalkozik az IR-rel, a cukorbetegség vagy pajzsmirigybetegség kialakulását kockáztatja, továbbá számos nőnél okoz teherbe esési nehézséget.
Az inzulinrezisztencia azért is veszélyes, mert a szervezetben gyulladásokat alakíthat ki, továbbá megnöveli az esélyét a zsírraktározásnak, ami elhízáshoz vezet.
Az IR-eseknek sem kell lemondaniuk a finom falatokról, de mindenképp szükség van egy tudatos és észszerű diétára.
Sokszor a megfelelő életmód kialakításával, az étkezés, mozgás és stresszkezelés hármasával el lehet kerüli a gyógyszeres terápiát, illetve a további megbetegedések kialakulását.
Pajzsmirigy-alulműködés és Hashimoto
Pajzsmirigy-alulműködés akkor alakul ki, amikor elégtelen a pajzsmirigyhormonok termelődése. Jellemzően, ha valaki IR-es, akkor pajzsmirigy-alulműködése is van, és igaz lehet ez fordítva is. Fontos, hogy pajzsmirigybetegséggel orvoshoz kell fordulni, mert csak speciális terápiával lehet a panaszokat kordában tartani. Az sem mindegy, ki, hogyan táplálkozik ilyen egészségügyi panasszal. Hashimoto thyreoditis, vagyis gyulladásos pajzsmirigybetegség esetében, ha valakinek magas az anti-TPO-szintje, tilos a jódpótlás, ugyanis a jód fokozza a szervezetben kialakult gyulladást.
Ha a pajzsmirigybetegség túlsúllyal, elhízással társul, csökkentett kalóriatartalmú és hozzáadott cukortól mentes étrendre van szükség. Előfordulhat, főleg Hashimoto esetén, hogy a panaszok enyhítésére a glutén- vagy tejmentes diéta lesz a megoldás. Fontos tudni, hogy egy szakszerűtlenül összeállított gluténmentes étrend növeli a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának rizikóját.
Cukorbetegség
A cukorbetegek száma évente 5-10 százalékkal növekszik világszerte, Magyarországon a száz lakosra jutó betegek aránya megháromszorozódott az elmúlt húsz évben. A cukorbetegség a szénhidrát-anyagcsere zavara.
Minél később fedezik fel a cukorbetegséget, annál nagyobb az esélye a társbetegségek kialakulásának.
A kezeletlen diabétesz, a be nem tartott diéta, az inaktív életmód a szövődmények gyorsabb kialakulását okozhatják. Ilyen lehet például a szemkárosodás, ami lehet akár vakság is, vesebetegség, veseelégtelenség vagy alsó végtagi amputáció. Ha már kialakult a diabétesz, egy egészséges táplálkozással összehangolt gyógyszeres vagy inzulinterápiával a betegség karbantartható, folyamatosan fenntartható az optimális vércukorérték. Ez étkezés előtt 4–6 mmol/l, étkezés után egy-másfél órával pedig 6–8 mmol/l.
PCOS
A policisztásovárium-szindróma (PCOS) minden tizedik termékeny korban lévő nőt érint. Számos tünete van: rendezetlen lesz a menstruációs ciklus, túlzott szőrnövekedés jelentkezhet, és gyakran gátja a teherbe esésnek. Okozhat továbbá hajhullást, mentális problémákat, éjszakai nehézlégzést és alvászavart is. Az inzulinrezisztencia miatt jellemző rá a szénhidrátok vagy a zsíros ételek utáni sóvárgás, az evésroham, a könnyű hízás és nehéz fogyás.
A PCOS-sel küzdők esetében különösen igaz, hogy fontos felkeresni egy szakembert, aki a megfelelő táplálkozás kialakításában segít.
Náluk ugyanis háromszor nagyobb az esély a cukorbetegség kialakulására.
De jelentős a kockázat a magas vérnyomásra és a koleszterinszint megemelkedésére is, ami növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulását, de kiválthat depressziót, szorongást és bizonyos daganatokat is. Bár nincs kifejezetten a PCOS-re kifejlesztett diéta, az életmódváltás mindenképpen megoldást jelenthet. A terápiát mindenképpen fogyással kell kezdeni, ha túlsúlyos a beteg.
Reflux
A refluxbetegség során a legtöbbeket érintő panasz a gyomorégés és a gyomor tartalmának a nyelőcsőbe való savas visszaáramlása, amely maró érzést okoz a nyelőcsőtől egészen a szájig, sokak nyelvét is kimarhatja. Túlsúly esetén megnő a reflux kialakulásának a veszélye, a has körül lokalizálódó felesleg ugyanis növeli a nyomást a gyomorban, gyengíti a nyelőcső és gyomor közötti záróizmot, amely a gyomorsav visszaáramlását eredményezi. A súlyfelesleggel rendelkező refluxosok számára az első számú terápia tehát a testsúly csökkentése, illetve a zsíros, fűszeres ételek, kávé, szánsavas italok, alkohol és bizonyos gyümölcsök fogyasztásának csökkentése.
Talán kevesen tudják, hogy azok az ételek és italok, amelyek károsíthatják a szívünket, az agyunknak is ártalmasak. Ha szeretnéd tudni, hogyan kerülheted el a memóriaromlást és az Alzheimer-kórt, olvasd el azt a cikkünket is, amely bemutatja, mivel árthatunk igazán agyunk egészségének.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés