Mindenki szeretne fiatal maradni, legalábbis fiatalnak érezni magát, mert az segíti a mindennapi jóllétünket. A fiatalság érzése összefüggésbe hozható az agy egészségével. Korábbi kutatások kimutatták, hogy azoknak az idősebb felnőtteknek, akik fiatalnak érzik magukat, az agyi életkora is fiatalabb, és több agyi régióban nagyobb a szürkeállományuk térfogata.
Svéd kutatók 429 brit állampolgárt vontak be két tanulmányba, hogy megvizsgálják az alvás és az életkor közötti összefüggést, mivel az alvás nemcsak a fizikai jóllét, hanem a mentális egészség szempontjából is kulcsfontosságú. A tudósok szerint az biztos, hogy az alvás központi szerepet játszik az egészség szempontjából, annak jelentőségét azonban még nem vizsgálták, hogy milyen hatással van a fiatalság érzésére. Svéd tudósok arra jutottak, hogy akár négy évvel is öregebbnek érezhetjük magunkat, ha nem alszunk eleget.
Az alváshiány miatt öregebbnek érezzük magunkat
Egy brit kutatás, amit a londoni Kings College végzett, már megállapította, hogy az úgynevezett "társadalmi jetlag" elkerülése érdekében az embereknek minden este ugyanabban az időben kellene lefeküdniük, de a svéd tudósok pontosan meg akarták tudni, hogy az alváshiány hogyan befolyásolja azt, hogy mennyire érezzük magunkat fiatalnak.
Míg az első vizsgálat megállapította, hogy minden egyes 30 napra eső egy nap rossz alvás 0,23 évvel növelte a résztvevők szubjektív életkorát, a második vizsgálat kimutatta, hogy mindössze két éjszaka alváskorlátozás (éjszakánként négy óra ágyban töltött idő alapján) hatására az emberek négy évvel érezték magukat idősebbnek. Emellett arra jutottak, hogy azok, akik arról számoltak be, hogy 30 napból nulla nap alváshiányuk volt, fiatalabbnak érezték magukat a naptári életkoruknál, a szubjektív életkoruk átlagosan majdnem hat évvel volt fiatalabb a valódinál.
Esti, köztes vagy reggeli típusok
A tanulmányokban arra jutottak, hogy a nemeknek nem volt különösebb hatása a fiatalság érzésére, ugyanakkor az éjjeli baglyok idősebbnek érezték magukat, mint a reggeli pacsirták, akkor is, ha rendesen ki tudták aludni magukat. Kimutatták, hogy az esti típusok 2,14 évvel idősebbnek érezték magukat, mint a köztes típusok, és 2,36 évvel idősebbnek, mint a reggeli típusok.
A reggeli típusok ugyan alapvetően fiatalabbnak érezték magukat, azonban jobban megviselte őket az alvás megvonása. A reggeli típusok az esti típusokhoz képest 5,34 évvel, a köztes típusokhoz képest pedig 4,02-vel nagyobb szubjektív életkor-növekedést mutattak. Az esti és köztes típusok között nem volt jelentős különbség.
A kutatók tehát arra jutottak, hogy az alvás és az álmosság mélyreható szerepet játszik az életkorunk érzékelésének alakításában. Az eredmények azt mutatták, hogy az elégtelen alvás és az álmosság miatt az emberek idősebbnek érezték magukat a tényleges koruknál, ami alátámasztja, hogy a jó alvás központi szerepet játszik abban, hogy az ember fiatalabbnak érezze magát a tényleges koránál. Az elemzések azt is kimutatták, hogy az alvás jelentősége a szubjektív életkor szempontjából az idősebb kor előrehaladtával növekszik, és az összefüggések mind a hosszabb ideig tartó elégtelen alvás, mind a mindössze két éjszakányi elégtelen alvás esetén igazak. Az álmosság érzése pedig fokozza azt, hogy idősebbnek érezzük magunkat.
Azonban megjegyzik, hogy csak az alvás időtartamát vették figyelembe, nem vizsgáltak más tényezőket, mint például a fáradtságot, a kimerültséget és magának az alvásnak a tényleges minőségét.
Ha szeretnél még arról olvasni, hogyan lassíthatod az öregedést, ajánljuk ezt a cikküket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés