A tápanyagdús, egészséges élelmiszerek segítenek megőrizni az egyik létfontosságú szervünk, az agyunk egészségét. A jó mentális képességek pedig kiváló memóriát és koncentrációt eredményeznek. Nem mellesleg az agyunk testünk vezérlőközpontjaként felelős azért, hogy a szívünk dobogjon, a tüdőnk lélegezzen, továbbá lehetővé teszi, hogy mozoghassunk, érezzünk és gondolkodjunk.
Éppen ezért fontos tudni, hogy bizonyos ételek fogyasztása segíthet abban, hogy az agyunk a lehető legjobban működjön. Nézzük, mit kell ennünk ahhoz, ha az agyunkat szeretnénk erősíteni, a gondolatainkat frissíteni és a szellemi frissességünket megőrizni.
Lazac, pisztráng, hering
Agyunk mintegy 60 százaléka zsírból áll, és ennek a zsírnak a felét ómega-3 zsírsavak teszik ki. Éppen ezért lehet az, hogy az ómega-3 zsírsavakban gazdag halak szinte újjávarázsolják az agyunkat azáltal, hogy serkentik a vérkeringést. A lazac, a pisztráng, a hering és a szardínia amellett, hogy megvédi az agyat a kognitív hanyatlástól, óriási szerepet játszik abban, hogy minél élesebb legyen a memóriánk, továbbá jó hatással lehet a hangulatunkra is.
A szervezetünk az ómega-3 zsírsavakat használja az agy és az idegsejtek felépítéséhez, így ezek a zsírok nélkülözhetetlenek a tanuláshoz és a jó memóriához.
De az ómega-3 zsírsavak további előnyt is kínálnak az agy számára. Egyrészt lassíthatják az életkorral összefüggő mentális hanyatlást, és segíthetnek az Alzheimer-kór megelőzésében. Másrészt meggátolják a tanulási zavarok és a depresszió kialakulását.
Egyes kutatások szerint azoknak az agya, akik rendszeresen esznek halat, általában több szürkeállománnyal rendelkezik.
A szürkeállomány tartalmazza a döntéshozatalok, a memória és az érzelmek irányításáért felelős legtöbb idegsejtet.
Paradicsom
Több kutatás is bizonyítja, hogy a likopin, a paradicsomban található erős antioxidáns sejtvédő hatása segíthet megelőzni a demenciát, különösen az Alzheimer-kór kialakulásában szerepet játszó szabad gyökök által okozott károsodást.
Jól járunk, ha előnyben részesítjük a főtt paradicsomot, amihez fogyasztunk egy kis olívaolajat is, mert így optimalizáljuk a zöldségben lévő egészségmegőrző elemek felszívódását és hasznosulását.
Fekete ribizli és paprika
A gyümölcsben és a zöldségben lévő C-vitamin növeli a szellemi kapacitást, és csökkenti az időskori agydegeneráció kockázatát, beleértve a demenciát és az Alzheimer-kórt is.
Kutatások igazolják, hogy a C-vitamin hasznos lehet a szorongás és a stressz kezelésében is.
Leveles zöldek
A leveles zöldek, mint például a kelkáposzta és a spenót, tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Például K-vitamint, béta-karotint (az A-vitamin előanyaga), folátot és E-vitamint tartalmaznak. Az E-vitamin egy antioxidáns, amely megvédi a sejteket a szabad gyökök károsodásától, és jó hatással van az időskori kognitív hanyatlás megelőzésére.
A K-vitamint és a béta-karotint szintén összefüggésbe hozták az agy egészségének javításával azáltal, hogy megelőzik a memóriavesztést és javítják a kognitív képességeket.
Cékla
Ez a gyökérzöldség az agy egyik legtáplálóbb élelmiszere, hiszen segít csökkenteni a gyulladást, magas a rákvédő antioxidáns-tartalma, és segít megszabadítani a vért a méreganyagoktól.
A céklában lévő természetes nitrátok fokozzák az agy vérellátását, így segítik a szellemi aktivitást.
Ám a cékla a fizikai megterhelést is könnyebbé teheti. Egy-egy kemény edzés során segít az energia- és a teljesítményszint növelésében.
Áfonya
Az áfonya számos egészségügyi előnnyel rendelkezik, köztük olyanokkal is, amelyek kifejezetten az agyunkat szolgálják.
Az áfonya - más piros bogyós gyümölcsökhöz hasonlóan – antociánokat tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású növényi színanyagvegyületek. Az antioxidánsok mind az oxidatív stressz, mind a gyulladás ellen hatnak, amelyek közrejátszhatnak az agy öregedésében és a neurodegeneratív betegségek kialakulásában.
Miután az áfonyában található antioxidánsok egy része felhalmozódik az agyban, így javítja az agysejtek közötti kommunikációt.
Brokkoli
A brokkoli szintén bővelkedik antioxidánsokban, ezenkívül nagyon magas a K-vitamin-tartalma. Ez a zsírban oldódó vitamin nélkülözhetetlen az agysejtekben sűrűn előforduló szfingolipid képzéséhez, amely összefüggésbe hozható a jobb memóriával és a jobb kognitív tevékenységgel.
A K-vitamin mellett a brokkoli számos olyan vegyületet tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatást fejtenek ki, így védve az agyat a károsodásoktól.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés