Nem mindegy, milyen pózban olvasol a strandon

Olvasási idő kb. 7 perc

Számtalan módon tudjuk gyötörni a testünket a pihentetőnek szánt nyaraláson. Ennek egyik módja a strandon olvasás idilli(nek tűnő) képe, amint elheveredünk a pléden egy könyvvel. Elmondjuk, milyen testhelyzetben olvass, ha valóban egészségesen szeretnél feltöltődni.

Ha a strandon a vízből kijőve éppen nem sportolunk, rohangálunk a gyerekek után vagy alszunk, akkor valószínűleg napozás közben a rendelkezésre álló időt olvasással ütjük el. De vajon jó ötlet-e belefeledkezni egy izgalmas könyvbe, vagy ideje átgondolnunk a kikapcsolódásnak ezt a formáját?

Kényelmetlen, nyom, fészkelődünk, forgolódunk? Nem véletlen. Nézzük, melyek a leggyakoribb olvasópózok a vízparton, és milyen problémákat okozhatnak ezek a mozgatórendszerünk szempontjából. 

Hason fekvés

Hason fekve, felsőtestünket kitolva, a magunk előtt levő könyvet vagy újságot lapozgatva valójában egy rendkívül fárasztó pózban tartjuk magunkat akár hosszú időn keresztül.

Hátrafelé feszítve felsőtestünket jelentős terhelést teszünk a gerincünk ágyéki szakaszára, az egyébként is kevéssé ruganyos derékkörnyéki izomzat igen könnyen görcsössé, fájdalmassá válik, a csigolyák egymáshoz préselődnek, a porckorongok nagy nyomásnak vannak kitéve. Ez a póz ráadásul nem csak a derekunknak kellemetlen: ilyen módon a hasunkra nehezedve testsúlyunkkal rontjuk a belső szerveink vérkeringését, ráadásul a nyomás akadályozza az emésztőrendszerünket is feladatai elvégzésében. A rekeszizmunk ebben a helyzetben nem tudja teljes körűen ellátni a feladatát, így a légzésünk minősége sem lesz kielégítő. 

Ne mondd, hogy ez kényelmes
Ne mondd, hogy ez kényelmesAshley Corbin-Teich / Getty Images Hungary

Valószínűleg nem tartjuk folyamatosan kiemelve a mellkasunkat, így a vállaink felcsúsznak a fülünkhöz, vállízületünk előnytelen helyzetbe kerül, a vállöv izmai pedig görcsösen elmerevednek. Könyökízületünk jelentős terhelést kap. Az pedig már csak hab a tortán, hogy mindezekből kifolyólag szinte esélytelen, hogy egészséges ívet tartsunk a nyaki gerinc szakaszán.

Hanyatt fekvés

A hátunkon fekve, mellkasunk fölé könyvet tartva még sokkal kényelmetlenebb helyzetben találjuk magunkat.

Ha fejünk alatt nem támaszt semmi, akkor még nagyobb eséllyel feszítjük lefelé a fejünket, közelítve az állat a szegycsonthoz, fokozva a nyomást a nyaki csigolyákon

A magunk fölött tartott könyv miatt alkarunk alátámasztás nélkül, görcsösen dolgozik, hosszadalmasan így tartva a karokat pedig a perifériás vérkeringés is gyengévé válik. Ebben a pózban csuklónk és kézfejünk kényszertartást vesz fel, amely csak fokozódik akkor, ha lapozni is szeretnénk.

Oldalfekvés 

Oldalunkon fekve, könyöktámaszban megtámasztott fejjel a nyak izomzatának merevsége szinte garantált. Rendkívüli terhelés nehezedik a csuklónkra és a nyaki csigolyákra. Vállunk ebben a pózban is felcsúszik, felsőtestünk súlya nyakunkat és vállövünket fogja leginkább megterhelni. Medencénk szimmetriája megszűnik, hamarosan keresztcsonti, csípőtájéki fájdalmak is megjelenhetnek.

A pléden ülő helyzet

Ülő pózban, a magunk elé tett vagy magunk előtt tartott olvasnivalóra görnyedve gerincünk C formát vesz fel: a háti görbület egészségtelen mértékben fokozódik, a lehúzott állból kifolyólag nyakunkat jelentős terhelés éri, hátizmaink és lapockáink nem tudnak bekapcsolni, hogy a gerinc görbületeit ideális ívben tartsák. Alhasunk és a belső szervek túlzott mértékű nyomásnak vannak kitéve, hasonlóképpen, mint a hason fekvő póznál. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Mi hát az ideális megoldás?

Be kell látni, hogy kiegészítők nélkül, pusztán testünk használatával nem fogjuk tudni biztosítani a legergonomikusabb megoldást.

Általánosságban az alábbiaknak kell megvalósulnia:

  • Derekunk valamilyen módon legyen megtámasztva, vagy ne érje terhelés.
  • Az olvasnivalót úgy helyezzük el, hogy nyakunk ívét ne kelljen megtörni, hanem semleges, természetes pózban tudjuk tartani olvasás közben.
  • Alkarjaink legyenek alátámasztva.
  • Vállunkat tudjuk leengedni, lazán tartani.
  • Az alhasi területet ne érje jelentős nyomás.

Végiggondolva könnyen rájöhetünk, hogy ez nem igazán megvalósítható egy pléden, törölközőn, de még egy hagyományos gumimatracon sem

A legoptimálisabb egy napozóágy, napozószék vagy ülőalkalmatosság formájú (felfújható) matrac használata. Számtalan formájú, megoldású modell létezik már, csak győzzünk választani: de a strandon bérelhető klasszikus napozóággyal sem járunk rosszul.

Ez a testhelyzet már közelít az ideálishoz
Ez a testhelyzet már közelít az ideálishozdamircudic / Getty Images Hungary

A beállításnál az alábbiakra figyeljünk: 

  • Amennyiben a háttámlája nem kényelmes a hátunknak, nyugodtan megtámaszthatjuk gerincünket egy összehajtogatott törölközővel a derekunk mögött.
  • Vállunknak, karunknak, könyökünknek, csuklónknak az az ideális, ha karfajellegű kartámaszra tudjuk helyezni az alkarunkat. 
  • Ügyeljünk nyakunk semleges helyzetére, kerüljük el a lefelé nézést.
  • Térdünket enyhén húzzuk fel, így könnyebben megtartjuk ágyéki gerincünk egészséges ívét.

Amennyiben ilyen megoldás nem áll rendelkezésre, még mindig akkor járunk a legjobban, ha az oldalunkon fekszünk:

  • Fejünk alá helyezzünk párnaként összehajtogatott törölközőt, ami segít a nyak semleges helyzetét felvenni.
  • Támasszuk alá valamivel a könyvet tartó felkarunkat, könyökünket.
  • Két lábunkat egymáson elhelyezve enyhén húzzuk fel, térdünk legyen kissé behajlítva.
  • Ha pedig van még nálunk egy kisebb csomag, amivel a felső láb térdét alá tudjuk támasztani, biztosítva a csípőben a szimmetriát, azért minden bizonnyal a medencénk is hálás lesz.
  • Természetesen ekkor is igyekezzünk szemmagasságba, arcunkkal szemben, a nyak lehető legkisebb terhelését jelentő helyzetbe tenni az olvasnivalót.

Ebben a fekvő helyzetben ügyeljünk rá, hogy rendszeresen forduljunk át a másik oldalunkra, elkerülendő az izomegyensúly felbomlását.

A fentieket nem csupán azért érdemes megfontolni, mert sajgó tagokkal forgolódni a parton nem tartozik a kellemes kikapcsolás fogalomkörébe. Az előnytelen póz, a kényszeres testtartás könnyen vezethet fokozott tónusú izomzathoz, s ekkor egy rossz mozdulat is elég ahhoz, hogy fájdalmas húzódás vessen véget a kikapcsolódásnak. Ráadásul végtagjaink teherviselő ízületei és gerincünk kisízületei a modern életformából adódóan amúgy is hosszú távú károsodásnak vannak kitéve, igyekezzünk hát megakadályozni, lelassítani ezt a folyamatot valamennyi tevékenységünk kapcsán – így nyaralás alatt is. 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek