Előfordulhat, hogy kevés rostot vagy fehérjét eszel, vagy épp alkoholt ittál evés előtt. A Medical News Today erről szóló cikkéből szemlézzük a legszokatlanabb, legkevésbé ismert okokat.
# Alacsony fehérjetartalmú étrend
Néhány kutatás eredménye az sugallja, hogy több fehérje fogyasztása segíthet mindannyiunknak abban, hogy kevésbé érezzük magunkat éhesnek. Egy 156 elhízott serdülő bevonásával végzett kutatás bebizonyította, hogy a magas proteintartalmú reggeli segítette a fogyást és növelte a telítettség érzését.
# Dehidratáció
Egy 2014-es tanulmány a vízfogyasztás hatását vizsgálta túlsúlyos nőknél. A kísérletben 30 perccel az étkezések előtt meg kellett inniuk fél liter vizet. Nyolc hét után fogyást tapasztaltak, és arról számoltak be, hogy csökkent az étvágyuk.
# Alacsony rosttartalmú étrend
Egy 2016-os tanulmány megállapította, hogy a rosttartalmú étrendkiegészítőt szedő alanyok kevésbe voltak éhesek azokhoz képest, akik placebót kaptak a kísérlet során. A rostoktól tehát kevésbé érezzük magunkat éhesnek, számos előnyük mellett ezért is érdemes mindennap fogyasztanunk belőlük.
# Leptinrezisztencia
A leptin olyan hormon, ami jelzi az agynak, hogy a gyomor megtelt. Szintje általában étkezéskor emelkedik. A leptinrezisztencia az az állapot, amelyben a test nem reagál megfelelően a leptinre, ennek eredményeképpen az érintett személy nem érzi magát jóllakottnak étkezés után. A portál szerint sok túlsúlyos és elhízott ember emiatt nem tud fogyni.
# Édesítőszerek
Egy 2016-os tanulmány megállapította, hogy a mesterséges édesítőszerek növelik az étvágyat, így jobb, ha fogyókúra esetén mellőzzük őket.
# Alkohol
Egy 35 nővel végzett 2015-ös kísérlet eredményében a kutatók beszámoltak arról, hogy az étkezés előtti alkoholfogyasztás érzékenyebbé tette a résztvevőket az élelmiszerek aromájára. Ezek szerint nem csak a pluszkalóriák miatt nem jó ötlet inni, amikor az ember fogyózik.
A cikk hozzáteszi, hogy mindezeken túl olyan ismert okok is segíthetik az éhségérzet kialakulását, mint az alváshiány, az unatkozás, bizonyos gyógyszerek, a magas sótartalmú étrend, a stressz vagy a menopauza időszaka.