Sokan azt javasolják, hogy egy megerőltető konditermi edzést követően igyál fehérjeturmixot, ami segít az izmok helyreállításában és az izomépítésben. Az egyesült királyságbeli Lincoln Egyetem munkatársai azonban egy nemrég publikált tanulmányukban – melyet a Healthline szemlézett – úgy találták, semmivel sem nyújtanak nagyobb segítséget az izmok regenerálásához a fehérjekoktélok, mint a cukros sportitalok és más folyadékok.
Nincs különbség a fehérjeturmix és a sportitalok között
A kutatásba harminc, 20 és 30 év közötti férfi önkéntest vontak be, akik mindegyike legalább egyéves rutinnal rendelkezett az izomépítő tréning terén. A résztvevőket három csoportra osztották: egy részüknek tejsavófehérje-hidrolizátumot, vagyis klasszikus fehérjekoktélt, másoknak tejes fehérjeturmixot, míg a harmadik csoport tagjainak ízesített sportitalt kellett fogyasztaniuk edzést követően. Mindhárom csapat tagjainak ugyanazt a kutatók által előírt, intenzív fizikai igénybevételt jelentő edzést kellett végigcsinálniuk.
A résztvevők testi állapotát, izomerejét és izomműködését edzés előtt és után is megmérték a kutatók, többek közt olyan gyakorlatok segítségével, mint a medicinlabda-dobás és a guggolásból felugrás. Emellett az alanyoknak edzés előtt és után is meg kellett mondaniuk, hogy egy 0 és 200 közötti skálán mennyire éreznek izomlázat.
A vizsgálatok semmilyen eltérést nem találtak a három csoportba tartozó személyek izmainak állapota között az edzést követően. A résztvevők mindegyike jócskán megnövekedett izomlázról számolt be, és kevésbé eredményesen volt képes teljesíteni a tornafeladatokat, mint az edzést megelőzően. Ez azt bizonyítja, hogy a fehérjekoktél semmivel sem segíti jobban az izmok regenerálódását, mint az egyszerű, szénhidrátokban, főként cukorban gazdag sportitalok.
Kétségbe lehet vonni az eredményeket
A kutatásba természetesen számos ponton bele lehet kötni. Igen kisszámú résztvevő bevonásával készült, akik saját maguk jelentették, mennyire érzik leterhelve magukat. Nem volt továbbá kontrollcsoport, akik egyszerű csapvizet ittak volna, így a kutatók nem kaptak képet arról, hogy vajon a különböző, tápanyagban dús italok egyáltalán jobban segítik-e az izomregenerációt, mint a sima víz. Végezetül, a kutatás csupán azt vizsgálta, hogy közvetlenül a testmozgás után milyen hatásai lehetnek a különböző italoknak, a későbbi, hosszabb távú hatásokkal nem foglalkozott.
Dr. Thomas Gee, az egyetem sporttudományi karának munkatársa, a tanulmány első szerzője szerint a fehérje természetesen nagyon fontos az izomépítés szempontjából, a kérdés azonban jóval bonyolultabb annál, mint hogy edzés után gyorsan igyál-e vagy sem egy proteinkoktélt. A kulcs a kiegyensúlyozott tápanyagbevitelben rejlik.