Nem mutat kevesebbet a mérleg, pedig még mozgok is. Mi lehet a gond?

Olvasási idő kb. 4 perc

Biztos neked is mondták már, hogy az izom nehezebb, mint a zsír, ugye? És olyan is volt, hogy egy tréfás kedvű ismerős azzal a viccel bizonytalanított el, hogy „Melyik a nehezebb, egy kiló toll vagy egy kiló vas?” Most akkor mi az igazság?

A zsír és az izom két eltérő sűrűségű anyag, és ez az oka annak, hogy ugyanolyan méretű (térfogatú) egység egyikből és másikból nem ugyanannyit nyom, ha mérlegre tesszük őket. A nagyobb sűrűségű izom valóban nehezebb, így előfordulhat, hogy amikor edzeni kezdesz, eleinte nem leszel könnyebb, sőt nőhet is a súlyod, még akkor is, ha a sziluetted karcsúbb már a korábbinál.  

Ez frusztráló lehet, főleg, ha a végső célod az, hogy kevesebbet mutasson a mérleg, de ne aggódj, a Prevention szakértője röviden elmondja a dörgést a testzsírral és az izomtömeggel kapcsolatban.

Miért lettem nehezebb?

Joel Seedman erőnléti tréner szerint valószínűleg azért, mert jó úton haladsz egy formás test felé, és ha most még csak a mérlegből is próbálsz tájékozódni, hamarosan a farmered lesz a legjobb iránytűd. Az izmosabb test tónusosabb és karcsúbbnak is hat, ráadásul a nagyobb izomtömeg magasabb kalóriaigénnyel is jár, így tovább serkenti a fogyást. A kezdeti tömegnövekedés főleg a nőknél gyakori – mondja Seedman –, mert a makacs testzsírt nem olyan könnyen engedi el a női szervezet, az izmosodás viszont hamar beindul mindkét nemnél. A férfiaknál gyorsabb az átalakulás, és nem is mindig jelentkezik a kezdeti súlygyarapodás.

Hogy növeljem az izomtömegemet, és csökkentsem a testzsírt?

Mindig tartsd észben, hogy az izom nehezebb. Könnyen elképzelhető, hogy nemcsak azonos testsúly, de akár a kilók gyarapodása mellett is soványabbnak nézel majd ki, és kisebb méretű ruhákat hordhatsz, mint mielőtt edzeni kezdtél. Ha öt kiló zsír helyére ugyanannyi izom kerül, a súly változatlan marad, de te akár két ruhamérettel is karcsúbb lehetsz.

Akár zsírégetés, akár az izomtömeg növelése a cél, az erőnléti edzéseket nem spórolhatod meg. Seedman szerint a kulcs, hogy olyan gyakorlatokat válassz, melyek egyszerre több izomcsoportot dolgoztatnak meg, ezért extra hatékonyak. A plankok, a kitörések, dinamikus guggolások, az evezőgépezés mind olyan összetett gyakorlatok, melyekre bátran támaszkodhatsz, ha alakformálásról van szó.

Törekedj arra, hogy heti 3x30 perc erőnléti edzést végezz, ezt egészítsd ki kardióval – vagy két edzésnap között, vagy az erőnléti edzés után. Utóbbi nagyon fontos, mert ha az erőnléti edzés előtt kardiózol, könnyen felemésztheted az energiáidat, így kevésbé bírod majd az izomépítést.

Kardiónak a tánc is tökéletes, ráadásul szórakoztató, és testsúlytól függetlenül bárki elkezdheti. 

Mekkora a testzsírom?

Akármit is mutat a mérleg, a legjobb módja, hogy ellenőrizd a zsírvesztés folyamatát, ha az életmódváltásod előtt és közben is rendszeresen méred a testzsírod. Erre a professzionális gépeken túl hagyományosabb mérési mód is rendelkezésedre áll: tested 3 különböző pontján kell egy kaliper nevű, körzőhöz hasonló eszközzel megmérni, hogy mekkora az összecsíphető háj körméretre. (Ilyet egyébként 2000-3000 forint közötti összegért beszerezhetsz.) Nőknél a tricepszen, a csípő felett és a combon mérhető, férfiaknál a mellkas, a has és a comb területén csíphető zsírt szokták megmérni.

Bár a hárompontos mérés sem rossz, Seedman inkább a „hét fogást” javasolja, mert a zsír nem egyenletesen oszlik el a testünkön, és ha a te fő raktárad nem a fent említett három területen van, akkor könnyen csalóka lehet az eredmény. Ha hét területet mérsz, akkor a fentieket egészítsd ki még a has, a mell vonala, a hónalj és a lapocka területén összefogható redő mérésével is.  

Van ott még
Van ott mégShutterstock

Most ez sok vagy kevés?

Ha megmérted a testzsírszázalékodat, érdemes az alábbi közelítő értékekhez viszonyítva döntened arról, mennyi zsírt kell vesztened.

  • 10-13 százaléknyi zsír mindenképpen szükséges, különösen nők esetében a megfelelő élettani működéshez
  • 14-20 százalék testzsírral rendelkeznek a komolyan sportoló atléták
  • 21-24 százalék között mozog a sportos életmódot folytató átlagemberek testzsírszázaléka
  • 25 és 31 százaléknyi zsír mellett átlagos értékről beszélünk
  • 32 százalék fölött pedig már elhízásról

Ha kitartóan edzel, biztosan csökkenni fog a testzsírod, de ne várd, hogy villámsebességgel égjen a zsír. Havi körülbelül egyszázaléknyi zsír elvesztése lehet reális célkitűzés. Ne a mérleget figyeld, hanem azt, mennyivel érzed jobban magad, ha edzel, és mennyivel jobban állnak a ruháid is.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek