Fogyni akarsz? Ne higgy a mérlegnek!

Olvasási idő kb. 3 perc

Tudod mennyi a testzsírszázalékod vagy az izomtömeged? Tudod, hogy mennyi minden befolyásolja a testsúlyodat? És hogy miért kell az egész tested összetételét nézni, és nem csak a súlyodat?

Konyári Adriennt, a Fájdalom Ambulancia dietetikusát kérdeztük arról, hogy mégis hogyan tudunk akkor zsírból és nem izomból fogyni. A válaszhoz meg kell értsük bizony azt is, hogy miből tevődik össze a testsúlyunk! 

A sima mérleg becsaphat!

A legtöbb szakember nem győzi elégszer hangsúlyozni, hogy egy diéta vagy fogyókúra során felejtsük el, hogy naponta ráállunk a mérlegre!

Egy hagyományos mérleg, ami csak a testtömeg kilogrammot méri, nem biztos, hogy jó viszonyítási alapot jelent – kezdi a szakember. Az a testsúlyváltozás, amit mutat, nem veszi figyelembe, hogy zsírt, vizet vagy izmot veszítünk a fogyókúra során. Így bár előfordulhat, hogy a mérleg szerint fogytunk 5 kilót, ám ez koplalás mellett, az edzés mellőzésével nagy valószínűséggel izom és víz. Ezért érdemes speciális mérésre elmenni a fogyókúra előtt, és a diéta alatt 3-4 hetente,hogy tisztában legyünk a többi értékünkkel is.

A köztes időszakban pedig a hagyományos mérleg mellé érdemes beszerezni egy mérőszalagot, és a heti mérések alkalmával lemérni a derék, csípő, comb, kar kerületét, ezek így együttesen adhatnak egy átfogóbb képet.

Mi mindent tudhatunk meg egy összetettebb testösszetétel-elemzés során, és ez miért fontos? 

A testösszetétel-mérés segítségével sokkal átfogóbb képet kaphatunk, mintha csak egy szobamérleg segítségével vizsgálnánk a testtömeget. Gyakran a testtömegindex (BMI – body mass index) alapján határozzák meg az ember állapotát, azonban a magas BMI nem egyértelműen utal elhízásra, hiszen a nagy tömeg eredhet izomból is. Nem elég tehát kizárólag a testtömeget vizsgálni, fontos meghatározni, hogy a test hány százaléka zsír, ebből mennyi található a belső szervek körül, továbbá, hogy a test hány százalékát képezi az izomtömeg.

Fontos tudni tehát, hogy milyen értékekből tevődik össze a testtömeged, és az mennyire tér el a normál határtól. Az is lényeges, hogy mely testrészed „problémás” vagy kevésbé az, illetve milyen aszimmetriáid vannak. Így már sokkal jobban tudsz következtetni, hogy milyen irányban célszerű megváltoztatni a testösszetételt, milyen típusú edzést válassz, hogy ideális formában kerülj, illetve hogy hatékony-e a fogyókúrád. 

Hogyan tudjuk befolyásolni, hogy zsírból fogyjunk és izmot építsünk közben?

A testzsírszázalék csökkentésére a legjobb módszer a rendszeres testmozgás a heti legalább 4-5x minimum 30 perces aerob mozgás. Abban az esetben, ha szénhidrát mennyiségét csökkentjük az étrendünkben a fehérjebevitelt pedig növeljük, elérhetjük,hogy az izomtömegünk ne csökkenjen – emeli ki Konyári Adrienn.

Az izomtömeg növeléséhez a tápanyagok bevitelének időzítése létfontosságú, például a közvetlenül edzés után bevitt fehérje és szénhidrát. Az egészség és fittség megőrzése céljából ne feledkezzünk meg a háromszori zöldség, gyümölcs fogyasztásról,valamint a megfelelő folyadékbevitelről.

Még több hasznos tippet olvashatsz erről egy korábbi cikkünkben, ide kattintva! 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek