Tényleg óriások éltek egykor Indiában? Fotó!

Fénnyel írt történelem

GettyImages-1207773087
Olvasási idő kb. 5 perc

Gyakran feltűnik az interneten egy fotó, melyen két óriás termetű turbános alak fog közre egy idősebb férfit, aki alig a hasáig ér két hatalmas kísérőjének – a titokzatos kép vajon fotómanipuláció, vagy valamilyen optikai trükk segítségével készült, vagy a valóságot ábrázolja? Tényleg óriások éltek egykor India távoli vidékén? Hol és mikor született a kép? Ennek jártunk utána Fénnyel írt történelem sorozatunk mai cikkében.

A különböző Facebook-oldalakon és internetes (gyakran álhír) site-okon felbukkanó fotó 1903-ban készült Delhiben, az akkoriban még brit fennhatóság alatt álló India egyik legnépesebb városában, egy különleges össznépi ünnepség idején. A durbár szó perzsa nyelven „uralkodói udvart”, „kancelláriát” jelent, Brit Indiában azonban a hivatalos udvari események megnevezésére használták: 1877-ben Viktória királynő India császárnőjévé való kinevezésekor rendeztek először Delhiben koronázó durbárt, melyen katonai parádék, zenei előadások és sportesemények kíséretében felvonultak a különböző indiai méltóságok (rádzsák, maharadzsák, nizámok, satöbbi), hogy hódolatukat és tiszteletüket fejezzék ki az újdonsült uralkodó előtt.

Ország-világ felvonult Delhiben az angol király tiszteletére

Viktóriát fia, VII. Eduárd (a jelenlegi király, III. Károly ükapja) követte a trónon, akinek koronázására 1902 augusztusában került sor a Westminster-apátságban, a következő januárra pedig Lord Curzon, India alkirálya meghirdette a koronázó durbárt. Az ekkor már 61 éves Eduárd édesanyjával ellentétben nem utazott el Indiába a tiszteletére rendezett pompázatos eseményre, maga helyett öccsét, Artúr herceget küldte, az alkirályt azonban nem zavarta az uralkodó hiánya, igyekezett minél díszesebb, hetedhét országra szóló ünnepséget rendezni.

James Ricalton (1844–1929) a kasmíri óriás ikerpár társaságában
James Ricalton (1844–1929) a kasmíri óriás ikerpár társaságábanUniversal History Archive / Getty Images Hungary

Az ünnepségsorozat december 29-én kezdődött, magára a durbárra, vagyis az alattvalók ünnepélyes felvonulására pedig újév napján került sor: a legkisebbtől a legnagyobbig India minden tartományának és régiójának uralkodója megjelent díszes kíséretével a helyszínül szolgáló, Delhi határában található síkságon – sokan közülük ekkor találkoztak egymással először személyesen –, hatalmas katonai parádék meneteltek ünnepélyesen, a gyarmatosítókat képviselő Lord Curzon és a maharadzsák agyaraikon arany gyertyatartókat viselő elefántok hátán vonultak be a színre. Egyesek szerint sohasem volt a világon annyi értékes drágakő egyszerre egy helyen, mint Eduárd király durbárja idején.

Igazi szenzációt keltett a maharadzsa két óriás testőre

A kíváncsiskodó fotósok és újságírók figyelme azonban elsősorban Dzsammu és Kasmír állam maharadzsájának kíséretén akadt fent, melyben két, már-már a bibliai óriásokra emlékeztető szoborszerű figura jelent meg a színen, mindenki ámulatára. A maharadzsa testőrségébe tartozó két férfi neve nem maradt fenn az utókor számára; a korai beszámolók szerint ikertestvérek voltak, és egy Balmokand nevű városból vagy faluból származtak, a nagyobbik testvér 236 centiméter, a „kisebbik” 223 centiméter magasra nőtt. A két óriás elit lövészként szolgálta urát és parancsolóját, a maharadzsát, aki azért hozta el őket a durbárra, hogy minél nagyobb figyelmet, ezzel pedig elismerést szerezzen magának.

A maharadzsa számítása bejött, az újságírók és a fotósok nyüzsögtek a gigászi termetű testőrök körül, de számos civil érdeklődő is próbált szót váltani és közös fényképet készíteni velük, még Ausztráliában is a kasmíri óriásokról és természetesen uralkodójukról szóltak a tudósítások. Az érdeklődők között volt a neves amerikai utazó, feltaláló és fényképész, James Ricalton is, aki a világ minden táján, Izlandtól az Amazonason át Ázsiáig és Oroszországig megfordult, és rengeteg egzotikus úti fényképpel gazdagította a világot. Az 58 éves Ricalton és munkatársa, George Rose természetesen a durbár színpompás eseményeit megörökíteni érkeztek Delhibe, és ha már ott voltak, több felvételt is készítettek az óriás testvérpárról.

Az egyik óriás, Ricalto, és három törpe növésű férfi
Az egyik óriás, Ricalto, és három törpe növésű férfiwww.rarehistoricalphotos.com

A leghíresebb fotón Ricalton beállt a két óriás közé, akik mellett igazán aprónak érezhette magát – ez a fénykép vált igazán világhírűvé és terjed ma is az interneten –, más felvételeken a gigászi ikrek ölében pihent, de olyan fotó is készült, melyen az átlagos termetű Ricalton és három törpe áll „tornasorban” az egyik óriás mellett, jól érzékeltetve a magasságbeli különbségeket. A felvétel tehát teljesen valóságos és nem fotómanipuláció által kreált; a két kasmíri óriás további sorsáról azonban nem szól a fáma, gyors és rövid hírnevet követően eltűntek a történelem színpadáról.

Az 1903-as ünnepséget követően még egyetlen koronázó durbárra került sor Delhiben, 1911-ben Eduárd fia, V. György trónra lépésekor – az új király személyesen tiszteletét tette az eseményen, és be is jelentette, hogy Brit India fővárosát Kalkuttából Delhibe helyezi át.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek