A magnézium a szervezeted egyik kedvenc ásványi anyaga, amely több mint 300, a szervezetben zajló folyamathoz szükséges. Szerepe van a vércukorszint, a vérnyomás és a hangulat szabályozásában, hozzájárulhat a szív egészségének megőrzéséhez is. Részt vesz a csontok felépítésében, nélkülözhetetlen az idegrendszer számára, és hiányát is nagyon könnyen megérezheted.
Így állapíthatod meg a hiányát
A magnéziumhiány fő jelei és tünetei közé tartozik a gyengeség, hányinger és fáradtság. Az emberek körülbelül 48%-a nem jut elég magnéziumhoz, így sokaknál fennáll a hiány kockázata. A magnéziumhiány kezelésére fogyassz több magnéziumban gazdag ételt, például spenótot, dióféléket és tofut.
A szervezetben minden szervnek szüksége van magnéziumra, ezért kritikus fontosságú ásványi anyag. De ha nem fogyasztasz eleget, magnéziumhiány alakulhat ki, amely a kisebb tünetek mellett veszélyesebbemet is előidézhet, például izomgörcsöket.
Mit csinál a magnézium?
A magnézium több mint 300 kémiai reakcióhoz szükséges a szervezetben. Nicole DeMasi dietetikus szerint elengedhetetlen a következők fenntartásához:
- Energiatermelés
- Az izmok és idegek működése
- Vérnyomás
- Vércukorszint
- Hormonszabályozás
- Fehérje-, csont- és DNS-termelés
A megfelelő magnéziumbevitel fenntartása a cukorbetegség kockázatának csökkenésével is összefüggésbe hozható, emeli ki a témában Kelly Jones dietetikus és táplálkozási szakértő.
A magnéziumhiány jelei és tünetei
A magnéziumhiány konkrét tünetei nagyban függnek a hiány mértékétől és mikéntjétől. Bansari Acharya táplálkozási szakértő szerint a magnéziumhiány kezdeti tünetei a következők lehetnek:
- Gyengeség
- Fáradtság
- Hányás
- Hányinger
- Étvágytalanság
Ha egy személy magnéziumhiánya hosszú ideig fennáll, vagy súlyosbodik, a tünetek súlyossága is fokozódik.
Acharya azt is elárulta: a magnéziumhiány hosszú távú kockázatai a következők:
- Változás a személyiségben
- Zsibbadtság
- Bizsergő érzések
- Rendellenes szívritmus
- Izomgörcsök
- Hipokalémia, ami a vér alacsony káliumszintje
- Hipokalcémia, vagyis alacsony kalciumszint a vérben
A magnéziumhiány okai
Magnéziumhiány akkor fordul elő, ha a vérben a magnézium mennyisége az átlagos 1,7–2,2 mg/dl tartomány alá esik. Ez természetesen akkor következik be, ha az ajánlottnál kevesebb magnéziumot fogyasztunk, és nagyon könnyű ebbe a hibába esni, ha valaki nem fektet hangsúlyt arra, hogy minél több gyümölcsöt és zöldséget fogyasszon.
Ennyi magnéziumra van szüksége a szervezetednek naponta:
Születéstől 6 hónapig: 30 mg,
7–12 hónap: 75 mg,
1–3 év: 80 mg,
4–8 év: 130 mg,
9–13 év: 240 mg,
14 éves kortól 300-350 mg, terhesség és szoptatás alatt 450 mg is lehet, sportolók esetében pedig akár 500 mg is.
„A szokásos nyugati étrend jellemzően főleg feldolgozott élelmiszerekből áll, mint például dobozos, konzerv- és fagyasztott ételek, vörös hús, alacsony rosttartalmú szénhidrát, valamint nagyon kevés gyümölcs és zöldség. Ez az étkezési mód sokkal nehezebbé teszi az elegendő magnézium bevitelét” – mondja DeMasi.
Míg a nem megfelelő étrend okolható a magnéziumhiányért, bizonyos betegségek is fogékonyabbá teszik az embert. „A legtöbb típusú magnéziumhiány a nem megfelelő felszívódásból, valamint a vizelet és széklet általi túlzott veszteségből adódik” – mondja Jones.
Jones szerint a lehetséges okok:
- Crohn-betegség,
- Súlyos irritábilis bélszindróma,
- Coeliakia,
- Alkoholizmus,
- Cukorbetegség.
A magnéziumhiány diagnózisa
Amint az ember olyan kezdeti tüneteket észlel, mint a fáradtság vagy a tartós gyomor-bél rendszeri kellemetlenségek, azonnal forduljon orvoshoz.
Az orvosi rendelőben vérvizsgálatot végezhetnek annak megállapítására, hogy az érintett magnéziumhiányt, más tápanyaghiányt tapasztal-e, vagy valami más a hibás. Orvosunk ezután meghatározza a legmegfelelőbb kezelési lehetőséget.
A magnéziumhiány kezelése
Attól függően, hogy milyen egyéb egészségügyi állapotaid vannak, és a hiány súlyosságából adódóan az orvos étrend-kiegészítést javasolhat az étrendi változtatásokkal együtt, mondja Acharya. A magnéziumkiegészítő legmagasabb tolerálható mennyisége felnőttek számára napi 350 mg.
A magnézium leggyakoribb kiegészítő formái például a magnézium-citrát és -oxid, görcsöket és hasmenést okozhatnak. Ha valaki úgy dönt, hogy étrend-kiegészítőt szed, válassza a magnézium-glicinátot, mivel az kevésbé valószínű, hogy gyomor-bél rendszeri problémákat okoz.
A magnéziumban gazdag élelmiszerek napi bevitelének növelése egy másik nagyszerű módja annak, hogy szintünk visszatérjen a pályára.
Ezek a kedvenceink mind a magas magnéziumtartalmú élelmiszerek közé tartoznak:
- Zöld leveles zöldségek, például spenót
- Diófélék
- Tofu
- Banán
- Teljes kiőrlésű gabonák
- Hüvelyesek
- Tej
- Joghurt
- Étcsokoládé
- Avokádó
A magnéziumhiány korai stádiumában úgy gyógyulhat meg az ember, ha táplálékkal növeli a bevitelét. Ha azonban a hiánya következtében súlyosabb állapotok alakultak ki, a kezelés hossza és intenzitása megnő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés