„Lopott félórákra találkozunk csak önmagunkkal” – interjú Limpár Imre pszichológussal

Limpár Imre könyvbemutató fotó Lakos Gábor 42
Olvasási idő kb. 11 perc

Limpár Imre több lendületes előadás és nagy sikerű könyv szerzője. A tanácsadó szakpszichológussal harmadik könyve, A lélek igazságai kapcsán beszélgettünk önismeretről, telefonfüggőségről, időcsapdákról, felnőttségről és sok minden másról.

Munkásságában sokat foglalkozik a siker pszichológiájával és az időmenedzsmenttel, harmadik könyvének leghangsúlyosabb témája mégis az önismeret.

Mostanában mindenki ért a focihoz, a biológiához, a biztonságpolitikához és a pszichológiához. Félig-meddig dühből írtam ezt a könyvet, mert nagyon a bögyömben vannak azok a motivációs trénerek, akik a gyors változást ígérik. A boldogság lassú, a siker lassú, csakhogy ez nem jó marketingszöveg. Azok a segítők elképesztőek, akik azt mondják, hogy „Imre, én azért nem végzem el a pszichológiát, mert engem az élet tett segítővé.” Profán példával élve, ha engem műtenek, szeretném, ha igazi sebész műtene, és nem olyan, akit az élet tett sebésszé. A düh odáig sűrűsödött, hogy azt éreztem, muszáj egy tisztes pszichológusi álláspontot képviselnem, kifejeznem a változással kapcsolatban. Másfelől az önismeret mindig is hálás és örökzöld téma volt, de nem véletlenül idézem Popper Pétertől, hogy „az önismeretnek önmagában nincs gyógyító ereje”. Ha nem visszük át cselekvésbe a felismeréseinket, akkor lesz ugyan egy nagyobb rálátásunk önmagukra, de a bajaink ugyanúgy megmaradnak. Az is biztos, hogy ez a könyv nem fog akkora példányszámban elkelni, mintha úgy írtam volna meg, hogy „neked is sikerülni fog, és minden lehetséges”.

Kiknek íródott elsősorban a könyv, kiket tekint a célcsoportjának?

Leginkább a fiatal felnőtteket, kiemelten a Z generációs fiatalokat, 25 és 35 év között, akik a kapunyitási pánikjuk rémével küzdenek. Részemről tudatos építkezés eredménye, hogy nincsenek gigantikus fejezetek a könyvben. Ők, ha nagyon hosszú egy könyv vagy egy fejezet, már teszik is vissza a polcra. Azt szerettem volna, hogy lehessen ezt a könyvet úgy forgatni, mint egy régi füveskönyvet. Akik az életközépi válsággal küzdenek, nekik inkább az első könyvemet ajánlanám, A siker tervezhető című kötetet.

Rengeteg mondást idéz a könyvben. Gyűjti ezeket?

Imádom ezeket a szentenciákat. Engem úgy neveltek, hogy könyvbe nem írunk. Huszonegy-két éves voltam, amikor sikerült ezt komoly belső munkával elengednem. Ma már komplett jegyzetelési stílussal olvasok minden könyvet, a szépirodalomtól kezdve a szakmai könyvekig. Írok, jegyzetelek, karikázok a könyvekben, van egy jelölési struktúrám azokra a fontos gondolatmagokra is, amelyeket valahol még fel szeretnék használni. Az idézetek már az első könyvemben is megjelentek mint stílusjegy, a másodikban csúcsra járattam ezt, és mint védjegy most is akartam használni. Az előadásaim is ilyenek: diákat nem használok, de idézeteket igen.

Melyik az aktuális kedvenc idézete?

Nemrég szerettem bele egy Kierkegaard-idézetbe: „Az élet nem probléma, amit meg kell oldani, hanem valóság, amit meg kell tapasztalni.” De a könyvben például két létmód és világfelfogás kapcsán Vergiliust citálom: „Boldog az, aki megismerhette a dolgok okait”, majd Einsteint:

„Nem kell megértenünk a világot, elég, ha eligazodunk benne.”

Ez a két életattitűd sokunk életében verseng egymással: érteni vagy eligazodni szeretnénk, nem mindegy!

Ha megengedi, nekem erről egy Pilinszky-idézet ugrik be: „Szerintem a boldogság személytelen dolog. Ott követünk el hibát, azt hiszem, amikor be akarjuk kebelezni, körül akarjuk határolni azt, amit nem lehet.”

Tegnapelőtt tartottam egy előadást, ahol felidéztem, amikor jött a kliens, és azt mondta: „Imre, én nem akarok boldog lenni. Én boldogulni szeretnék.” Nagyon a szívembe zártam az illetőt: végre egy realitás talaján álló személy!

Az önismeret kapcsán azt írja a könyvben, hogy a legtöbb embernek nincs önismerete, legfeljebb öntalálkozásai vannak.

Már az is kérdés, hogy van-e rá időnk. Hogyan teremtek arra időt, hogy a magammal való belső diskurzus elindulhasson? Ha nem kerülök ki a saját időcsapdámból, az önismeret mindig csak egy jövőbeli vágy lesz. Ma leginkább lopott félórákra találkozunk csak önmagunkkal. Mindig elérhetőnek kell lennünk, a nap 24 órájában. Úgy nevezem az okostelefont és a kütyüket, hogy ezek az új Darth Vaderek, az erő sötét oldalát képviselik. Azzal fekszünk, azzal ébredünk, a munkaerőpiac is erre rezonál. Rengeteg szervezeti kultúrában szinte kötelesség, hogy reagáljunk a bejövő e-mailekre 24 órán belül, vagy még ennél is gyorsabban. Mindez oda vezet, hogy nem eshetnek le bennünk a tantuszok. Itt vagyunk, üzletiesen mondva, Q4 végén, az évzárás és évtervezés időszakában, és tegyük fel, összeveszek egy meetingen a főnökkel. Kicsit évet értékelünk, aztán beolvas nekem. Ez hatna rám, hogy most miért is csalódott bennem a főnök. Régen – most fantáziálok – ezután ültem volna az irodában, és elemeztem volna az előző kétórás értekezletet. Ma kijövök a meetingről felborzolva, a kortizolszintem az egekben, de nem tudom lecsengetni, hanem leülök a géphez megválaszolom az előző két órában érkezett 47 e-mailt. Hol van itt a lehetőség arra, hogy összeálljon a puzzle? Sehol. Kétségem sincs, a XXI. század a hajszoltság évszázada lesz.

A könyv címében is megjelenik és a szövegben is többször előfordul a kulcsmondat, miszerint „a lélek igazságai szubjektívek”. Mit ért ezalatt?

A matematikai igazságok, a reáltudományok képletei objektívebbek. Feldmár András nyilatkozta egyszer – nagyon frappáns példa ez –, hogy nem tudjuk megmondani, hogy mi az, hogy „jó én”, de azt meg tudjuk mondani, hogy milyen például egy jó könyök, hogyan is kell működnie. 

A jó és a rossz minőségét inkább az önazonossal szeretem lecserélni, különösen, ha döntésekről van szó.

Lehet, hogy a mostani munkaerőpiaci helyzetünket jónak vagy épp rossznak gondoljuk, de tíz év múlva ez az ítélet változhat; egy mostani döntés más fénytörésbe kerül. A vonatkoztatási rendszerek változhatnak, de ha a döntéseink önazonosak, azt szereti a lélek. A könyv hátlapján lévő André Gide-idézet pedig árnyalja, mit is értünk a lélek igazságai alatt: „Bízz azokban, akik az igazságot keresik, és kételkedj azokban, akik már megtalálták.” Én se tudom, de rengeteget kérdezek. Egy pszichológus kérdezzen, az a mi legfőbb dolgunk.

A szökési sebesség című fejezetben a szülőkről való leválást járja körbe, miközben az érett személyiség, a felnőtt ember ismérveit gyűjti össze. Úgy tűnik, nagyon sok kritériuma van annak, hogy elérjük ezt a szökési sebességet.

Nem kell mindent kipipálni a listáról. Aki elérte a szökési sebességet, már rég nem foglalkozik a listákkal.

Limpár Imre dedikál a könyvbemutatón
Limpár Imre dedikál a könyvbemutatónLakos Gábor

Akad olyan ember, aki mindezt teljesítette? Ön például már elérte?

Ha eldöntendő kérdést kapok, mindig árnyalom, hogy mennyiben, miben és hogyan. Ezt a listát így érdemes nézni. A főnökünkkel szemben például lehet, hogy már régen elértük, a szüleinkkel szemben viszont még nem. Vagy fordítva. Ez egy idea. Ha valaki összehasonlítja a saját életét a listával, lesz egy vonatkoztatási pontja, hogy hol tart. Az is lehet, hogy dühös lesz: „Limpár, ebben nem értek egyet, nekem nem is kell itt tartanom.” Ez is megengedhető. Sőt, az is releváns kérdés, hogy melyik életszakaszomban tudom újra és újra elérni mindezt. Mert a felnőttség nem olyan kiváltság, amit egyszer elértünk és kipipáljuk, hanem folyamatosan tenni kell érte.

Érdekes az a felvetés is a könyvben, hogy a kérdezés sok családban a bizonytalanság fokmérője, amiről a szülők igyekeznek „lenevelni” a gyerekeiket.

Nagyon sokan nem mernek kérdezni a főnöküktől. Ha hiszünk az analitikusoknak – én nem vagyok analitikus, de nagyon hiszek nekik –, ez rezonál a szüleinkkel való kapcsolatunkra. Szinte minden cégnél van teljesítményértékelés, éves beszélgetés. Ki tudom-e használni ezt én mint munkavállaló? Meg merem-e kérdezni, hogy „oké, főnök, négyszemközt, a saját szavaiddal, visszajeleznél nekem, hogy engem milyen munkavállalónak gondolsz? Milyen beosztottad vagyok?” Sokszor már a kérdés is pupillatágító. Az előadásaimon is felvetem:

meg mernéd-e kérdezni a főnöködet az első hetekben, hogy a három hónapos próbaidő végén mit fog figyelni az alkalmasságodra vonatkozólag?

A legtöbben ijedten néznek, hogy ilyet lehet? Persze, miért ne lehetne? Nem minden főnök fog ennek örülni, mert ez egy asszertív, erős nyitás. Átmegyek cselekvőbe, és nem passzív szenvedőben vagyok, amiben a legtöbb honfitársunk. Lehet, hogy mond olyat, amire nem is gondoltam volna, és már bentebb vagyok. Hofival szólva, „öt perc alatt éveket okosodtam”.

Beszélgetés a könyvbemutatón
Beszélgetés a könyvbemutatónLakos Gábor

Az önismereti előadásokon, pszichológiával kapcsolatos programokon a résztvevők többsége nő, a férfiak mintha még mindig nehezen foglalkoznának az érzéseikkel. Mit gondol, miért alakult ez így?

Nekünk, férfiaknak eredendően kevesebb oxitocin jut. Az például, hogy a gyerekhez tudjunk kötődni, az elején kőkemény belső munka. Egyszerűen más hormonális rendszerrel vagyunk összerakva. A szociokulturális tér is szabályozza például a sírást mint érzéskifejezést. Egy nő sírhat, és az rendben van, a fiúknál még mindig tartja magát a „katonadolog, nem kell sírni” hozzáállás. Nem mindegy, hogy ötéves korom környékén, amikor nagyon tudnak fájni dolgok, mi lesz a környezetem narrációja ezzel kapcsolatban: az, hogy „legyél erős, ne foglalkozz az érzésekkel”, vagy valami más. Másfelől biztosan a nők is szeretik a kütyüket, de a kütyümániások mégis leginkább a férfiak táborából kerülnek ki. Ez a K+F mítosza a könyvben: a férfiagy sokszor jobban rácuppan az információra. „Minek menjek én a pszichológushoz, mit tudhat mondani?” – gondolják, pedig sokszor az önismeret nem információalapú. Nem az információ a lényeg, hanem az, hogy ő találkozzon önmagával, és a kellő találkozási mennyiség után levonja a tanulságokat, és egy idő után a horizonton felsejlik a minőségi önismeret.

Ma már sokféle segítőhöz fordulhatunk, ha mélyebb önismeretre vágyunk vagy változtatni szeretnénk. Hogyan látja, miként változott a társadalom hozzáállása azokkal kapcsolatban, akik pszichológushoz vagy más segítőhöz fordulnak?

Szerintem jobb a helyzet mint húsz-harminc éve. A kilencvenes években még gyakran lehetett hallani, hogy „nem vagyok én hülye, hogy pszichológushoz menjek”. A kép azóta árnyalódott, és egyre inkább elfogadottá vált és válik pszichológushoz járni. A fiataloknál meg akár egyenesen trendi – vagy ahogy ők fogalmaznak – fancy dolog például coachhoz menni. A kérdés az, hogy megoldja-e a problémát, vagy a tünetet kezeli. Én például terápiát nem csinálok, az a klinikusok és a terapeuták dolga. Ha hozzám eljön például egy halogató ember, néhány alkalommal tudok neki eszköztárat adni, amivel felvértezhetjük őt annyira, hogy a halogatással mint tünettel tud mit kezdeni. De ahhoz, hogy kiderüljön, ő karakterében miért halogat, és hogy jött létre ez a tünetegyüttes, lehet, hogy kell négy év pszichoterápia, mert a mélyben van az igazság. Itt el lehet dönteni, hogy mire van időm, energiám, pénzem vagy épp kedvem. Az önismeret bővítése nem azért szükséges, hogy a problémákat eloszlassuk. Hanem azért, hogy a végelszámolásnál, ha visszanézek az életutamra, tudjam azt mondani, hogy jól van, rendben van, ez így klassz volt, elég jó életet éltem. Sokan félreértik: a boldogság nem fájdalomnélküliséget jelent, hanem a fájdalmak ellenére megtapasztalható elégedettséget. Ez nagy különbség.

(A fényképek A lélek igazságai című kötet bemutatóján készültek. Fotós: Lakos Gábor)

Trollok harca, avagy ilyen a trollkodás pszichológiájaTrollok harca, avagy ilyen a trollkodás pszichológiája

Miért osztjuk szét a másikat a posztjai alatt?

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben
Teljesen "elzárták" a Niagara-vízesést: döbbenetes látványt nyújtottak a csupasz sziklák 1969-ben

Hihetetlenül hangzik, de megtörtént: 36 évvel ezelőtt hónapokra elzárták a Niagarát.

március 27., 14:00

  • Offline
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén
Elsüllyedt egy turista-tengeralattjáró a magyarok kedvenc egyiptomi üdülőhelyén

Turistákkal a fedélzetén szenvedett balesetet egy egyiptomi tengeralattjáró.

március 27., 12:40

  • világom
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni
Ilyen volt az első bankautomata: a hatvanas években kezdték használni

Az első bankautomata még egészen máshogy nézett ki, mint a mai ATM-ek.

március 27., 16:46

  • Testem
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza
Így van most az egyik űrhajós, aki 9 hónap után tért haza

9 hónap súlytalanság után most a saját lábán is alig tud megállni az amerikai űrhajós.

március 27., 14:36

  • életem
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal
Az ADHD jele lehet, ha ezt teszed a ruháiddal

Ha így kezeled a tiszta és szennyes ruhákat, annak nem biztos, hogy a lustaság az oka, akár az ADHD-re is utalhat.

március 27., 16:00

  • Önidő
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe

Fontos dolgot tisztáz a szakértő a nyugdíj összegével kapcsolatban.

29 perce

  • Offline
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni
Múzeumból lopott festményt találtak egy nőnél, de nem hajlandó visszaadni

A 16. századi kép 128 ezer dollárt érhet.

március 27., 15:10

  • Szülőség
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán
Gyerekrablóktól tart a fél ország, a rendőrség is megszólalt a riasztó hírek kapcsán

A rendőrség hivatalos felületén tájékoztatott a gyerekrablókkal kapcsolatban.

március 27., 13:36

  • Édes otthon
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak
Ezt kár lenne kihagyni: ingyenes kukákat ajánlanak a társasházaknak

A MOHU ingyenes okoskukái sokkal többet tudnak a jelenlegieknél.

március 27., 17:30

  • életem
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz
Közel 40 ezer forint jut minden nyugdíjasnak: ekkor érkezik a pluszpénz

Minden nyugdíjasnak jár a pluszpénz 2025-ben.

március 27., 12:10

  • Testem
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel
5 perc alatt elalszol, miután átverted az agyad ezzel a trükkel

A meleg vizes fürdő és a bárányszámolgatás mellett van egy igazán hatékony trükk, ami segítheti az elalvást.

március 27., 19:00

  • világom
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat
Hosszú évtizedekig bújtatták a nácikat Argentínában, most nyilvánossá teszik aktáikat

Eichmann, Mengele és egy sor más náci háborús bűnös kapott menedéket Argentínában, aktáik most napfényre kerülhetnek.

március 27., 10:36

  • életem
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról
Ezt gondolja a Z generáció a nyitott kapcsolatokról

A mai generáció képtelen az elköteleződésre, vagy csak új utakat keresnek a kapcsolatokban?

március 27., 19:30

  • világom
Ez a 10 legdrágább étel a világon
Ez a 10 legdrágább étel a világon

Bizarr és gusztustalan alapanyagok éppúgy helyet kaptak a legdrágább ételek listáján, mint csilli-villik.

március 27., 18:30

  • Édes otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon
Ez az ezerforintos egy vagyont ér, százezreket kaszálhatsz, ha találsz otthon

Az ezerforintosért több százszorosát is fizethetik.

március 27., 11:10

  • Offline
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?
Kinek a slágerei voltak ezek a 90-es években?

Most megmutathatod, mennyire ismered a rendszerváltást követő évtized könnyűzenéjét.

március 27., 06:46

  • Testem
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni
4 alkalom, amikor soha nem szabad fogat mosni

Vannak helyzetek, amikor a fogmosás inkább káros a fogainkra nézve.

március 27., 06:00

  • Önidő
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája
Most a tiéd lehet Alföldi Róbert koronája

Új gazdát keres Alföldi Róbert koronája. A március végéig tartó online aukción lehet rá licitálni több más királyi kellékkel együtt.

március 27., 11:40

  • életem
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte
Világcsúcs: harcművészetet oktat a 7 éves kislány, sokan aggódnak érte

Rengetegen inspirálónak tartják a történelmet író lány példáját, de a reakciók vegyesek.

március 27., 20:00

  • Önidő
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?
Ez a kép próbára teszi a szemed: te meglátod benne a számokat?

Sokan nem látják ezt a számot a képen, ami akár súlyos szembetegség jele is lehet.

március 27., 06:30

  • világom
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet
Megsérült a csernobili szarkofág – ebből nagy baj lehet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség és a Greenpeace is aggódik a csernobili erőmű újabb sérülése miatt.

március 27., 09:36

  • életem
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek
Az adómentesség újabb kiterjesztését tervezi a kormány: ezek a pénzek érintettek

Bővülhet az adómentes pénzek köre hamarosan.

március 27., 08:06

  • életem
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható
Nagy lezárások jöhetnek járvány miatt, a magyar közutakon is változás várható

Lezárásokat vezetnének be a járvány terjedésének megelőzése miatt, a határátkelők egy része már nem használható.

március 27., 10:06

  • világom
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek
Nincs rákos beteg ebben az országban, és a legboldogabb emberek is itt élnek

Híresen barátságosak és pozitív szemléletűek itt az emberek: talán ehhez is köze van annak, hogy feléjük állítólag nincs rákos megbetegedés.

március 27., 07:00

  • életem
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani
Ha így pletykálsz, sokkal szimpatikusabbnak fognak tartani

Így kell továbbadnod a pletykát, ha megbízhatóbbnak és vonzóbbnak akarsz tűnni.

március 27., 08:20

  • világom
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved
Eladó egy 155 éves kocsma, de csak akkor veheted meg, ha ez a neved

Óriási kampány zajlik, hogy megtalálják a nem akármilyen nevet viselő utódot.

március 27., 08:50

  • Testem
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül
Botrány robbant ki a Pfizer Covid-vakcinája körül

Brit multinacionális gyógyszeripari és biotechnológiai vállalat tett feljelentést a Pfizer-vakcina ügyében.

március 27., 08:36

  • Offline
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten
Megszületett a döntés: drágul a tömegközlekedés Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében júniustól emelkedik a BKK-jegyek ára. Mutatjuk, mennyivel drágul a tömegközlekedés Budapesten.

március 27., 07:46

  • életem
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint
Erről az 5 kifejezésről ismered fel a hazug embert a mesterséges intelligencia szerint

A mesterséges intelligencia szerint több olyan szó is van, amit a hazug emberek gyakran használnak.

március 27., 07:26

  • világom
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt
Ráijesztett az utasokra a Wizz Air, de tisztáztuk: nem kérnek bevezetés előtt álló engedélyt

Még nincs rá szükség, de úgy tűnt, a légitársaság már kéri a beutazási engedélyt: tisztáztuk a helyzetet.

március 27., 09:05

Érdekességek