A hosszú életkor elérésének számos trükkje van, és nagyjából mindegyik élvezetes. Korábban Helsinkiben, most a Syracuse-i Egyetemen folytatott vizsgálatok igazolták, hogy a nyaralás hozzájárulhat a szív- és érrendszeri megbetegedések csökkentéséhez. Kiderült, hogy azok a férfiak, akik évente három hetet vagy annál rövidebb szabadságot vettek ki, 37%-kal nagyobb eséllyel haltak meg, mint azok, akik ennél többet.
„Eredményeink nem azt mutatják, hogy az egészségnevelés káros. Ehelyett inkább arra utalnak, hogy a stressz csökkentése a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának elengedhetetlen része. Az életmódtanácsot okosan kell kombinálni a modern gyógyszeres kezeléssel a szív- és érrendszeri megelőzés érdekében” – mondják a finn kutatók.
Bár a szakemberek szerint a család szeretete és a házasság megnöveli a várható élettartamot, egy rekorder szépkorú, Jessie Gallan ezt mindig cáfolta életében. A 109 évig élt skót asszony sosem ment férjhez, és többször állította, éppen ez az egyik titka egészségének, a másik szerinte az általa rendszeresen fogyasztott zabkása. Utóbbi egyébként igaz lehet, mert a jó minőségű szénhidrátokról már azóta kiderült, hogy valóban sokat adnak az egészséghez.
A tanulmány szerint az extra testmozgás meghosszabbíthatja az élettartamot, és megóvhat a korai haláltól
Egy új kutatás szerint a több testmozgás, még a gyaloglás is meghosszabbíthatja az életet. A jelenlegi irányelvek heti 75-300 perces testmozgást javasolnak az egészségügyi előnyök megtapasztalása érdekében. A friss kutatás szerint ha ennél többet teszünk, az összefüggésbe hozható a szívegészségügyi problémák és egyéb kockázatok még alacsonyabb kockázatával.
Akár heti öt óra erőteljes testmozgás is megelőzheti a korai halált.
Az American Heart Association Circulation folyóiratában július 25-én megjelent nagy tanulmány szerint a minimális ajánlott edzésadag túllépése segíthet még hosszabb, egészségesebb életet élni.
A Harvard TH Chan Közegészségügyi Iskola kutatói több mint 100 000 résztvevő adatait vizsgálták meg 30 éven át tartó követés során, hogy összehasonlítsák az önkéntesen bevallott testmozgási szokásokat a tanulmány során bekövetkező bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázatával.
Az Egészségügyi Minisztérium jelenlegi irányelvei azt javasolják, hogy hetente legalább 150 percet szánjunk mérsékelt testmozgásra, vagy heti 75 percet erőteljes, izzasztó testmozgásra, esetleg a kettő kombinációját végezzük.
A kutatók úgy találták, hogy azok a résztvevők, akik megfeleltek a minimális irányelvnek, 21%-kal kisebb valószínűséggel haltak meg bármilyen okból a vizsgálat során, mint a kevesebbet mozgó társaik.
A lelkesebb sportolók azonban még ennél is jobb egészségügyi eredményeket értek el – az adatok azt sugallták, hogy a résztvevők 21-23%-kal kisebb valószínűséggel halnak meg, ha heti 150-300 percet intenzíven sportolnak.
A séta még előnyösebb, de a maratoni futás sem káros
Az extra mérsékelt testmozgás, például a séta pedig még nagyobb védelmet jelentett: 26-31%-kal csökkent a halálozás kockázata azoknál a résztvevőknél, akik heti 300-600 percet rászántak.
Korábbi kutatások hozzátették, hogy bizonyos típusú intenzív edzések, mint például a maratoni futás és triatlonedzés növelhetik a szívegészségügyi kockázatokat, de ebben a tanulmányban nem ez volt a helyzet. Bár a heti hat óránál több intenzív testmozgásnak vagy a heti 10 óránál több mérsékelt edzésnek semmi extra haszna nem mutatkozott, nem volt összefüggésben semmilyen mellékhatással.
Akármennyit is edzünk, a következetesség kulcsfontosságú a hosszú távú előnyök szempontjából, Dong Hoon Lee, a tanulmány vezető szerzője szerint.
A tanulmány egyik korlátja, hogy a résztvevők többnyire fehérek voltak, és két nagy, ápolónők és más egészségügyi szakemberek körében végzett felmérésből származtak, így nem világos, hogy az eredmények más demográfiai csoportokra is vonatkozhatnak-e.
Ha nem fér bele a napi rutinba, hétvégén is jó az edzés
Kiterjedt korábbi kutatások számtalan módon alátámasztják mindkét testmozgás egészségügyi előnyeit, a hangulatjavítástól és a szív egészségének javításától az izomépítésig és az életkorral összefüggő hanyatlás megelőzéséig. A legjobb eredmény elérése érdekében iktasd be a kardió- és erősítő edzések keverékét a napi rutinodba olyan gyakran, amennyire gyakran csak tudod.
Ha nehezen találsz időt a hét közben testmozgásra, egy friss tanulmány szerint a hétvégi több testmozgás ugyanolyan jótékony hatással lehet az egészségre, mint a hétköznap végzett edzés.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés