Egy új tanulmány szerint azok, akik csípős piros csilipaprikát esznek, nagyobb valószínűséggel élnek tovább azoknál, akik nem esznek rendszeresen belőle. A tanulmány során a kutatók úgy találták, hogy ezeknek a paprikáknak a fogyasztása a 19 éves vizsgálati időszakban 12 százalékkal csökkentette a halálozás kockázatát, különösen a szívproblémák vagy a stroke tekintetében.
Egyes szakértők ugyanakkor azt mondják, hogy az eredményeket óvatosan kell kezelni.
„Számomra még nem világos, hogy a csilipaprika evése okozta-e az eredményeket, vagy épp arról van szó, hogy azok, akik csilipaprikát esznek, nagyobb valószínűséggel folytatnak általánosságban egészségesebb életmódot”
– adott hangot dilemmájának Keith Ayoob, az Albert Einstein Főiskola táplálkozási szakértője és egyetemi docense.
Akárhogy is, számos oka van annak, hogy a csípős paprikát érdemes felvenni az étrendünkbe; például tele van tápanyagokkal és antioxidánsokkal.
„A tanulmány azt sugallja, hogy a paprika segíthet tovább élni, ám további kutatásokra van szükség annak kimutatására, hogy azok, akik piros csilipaprikát ettek, pontosan miért haltak meg kisebb valószínűséggel a vizsgált időszakban” – jegyezte meg Ayoob a Live Science-nek.
A tanulmány során a kutatók több mint 16 000 felnőtt adatait vizsgálták, akik 1988 és 1994 között részt vettek az Országos Egészségügyi és Táplálkozási Vizsgálati Felmérésben. A felmérés tartalmazta azt a kérdést, hogy a résztvevők ettek-e csípős piros csilipaprikát az elmúlt hónapban. A kutatók úgy találták az átlagban mintegy 19 éves követési időszak után, hogy a vizsgálatban részt vevők 22 százaléka halt meg azok közül, akik csilipaprikát ettek, míg 34 százaléka hunyt el azoknak, akik egyáltalán nem ettek ilyesmit.
A kutatók különböző elemzéseket végeztek adataikon, olyan tényezőket is figyelembe véve, mint a résztvevők iskolai végzettsége, etnikai hovatartozása, étrendje és életmódja. Miután ezeket a tényezőket is megvizsgálták, az eredmények továbbra is azt mutatták, hogy azoknál az embereknél, akik csípős paprikát ettek, kisebb volt a halálozás kockázata a vizsgálat során, mint azoknál, akik nem fogyasztottak belőle.
„Az eset nem egyedi: egy korábbi kínai tanulmány hasonló eredményekről számolt be. Az a vizsgálat szintén a csilipaprika és az alacsonyabb halálozási kockázat közötti összefüggést mutatta be”
– idézte fel Mustafa Chopan, a Vermonti Egyetem Larner College of Medicine orvostanhallgatója és a tanulmány vezető szerzője a korábbi vizsgálatot. Az új eredmények azt sugallják, hogy a csípős piros csilipaprika fogyasztása és az alacsonyabb mortalitás közötti összefüggés fennáll a nyugati lakosság körében.
A jelenségre az egyik lehetséges magyarázat az, hogy a kapszaicin nevű vegyület fontos szerepet játszhat azáltal, hogy bizonyos receptorokhoz kötődik, ami viszont segíthet az elhízás elleni védekezésben, és csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A kutatók megjegyezték, hogy a kapszaicin antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek révén oly módon változhatnak meg a bélben lévő baktériumok, hogy védelmet nyújtsanak az elhízás, illetve a szív- és érrendszeri betegségek ellen. Ráadásul ez a fajta paprika számos más tápanyagot is tartalmaz, például B-vitamint, C-vitamint és egy olyan vegyületet, amelyet a szervezet A-vitaminná alakít át, és ezek mindegyike jótékony hatással bír a tanulmány szerint.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés