Zöldségből, gyümölcsből és rengeteg fűszerből főzik, ecettel-cukorral tartósítják, hidegen, sós ételekhez fogyasztják. A csatni az indiai konyha egyik alapétele, amit az angol gyarmatosítók indítottak el a világsiker felé.
Szakértői azt mondják: a jó csatni készítése időigényes, a főzés kis lángon, folyamatos kevergetés mellett történjen, és az elkészült csatnit felhasználás előtt 1-2 hónapig hagyjuk érni, így lesz a legfinomabb. A csatni lelke a cukor, az ecet és a rengeteg fűszer: a fokhagyma, csili, bors, koriander, fahéj, szerecsendió és a gyömbér.
A mai változat csak egy közepes adag, ami egész héten eláll a hűtőben, így többféle fogással is meg tudod kóstolni.
Hozzávalók 4 adaghoz
- 2 evőkanál vaj/ghi
- 1 mokkáskanál római kömény
- 1 mokkáskanál csilipehely
- 1 mokkáskanál fahéj
- 1 mokkáskanál kurkuma
- 6 paradicsom
- 1 evőkanál cukor
- ízlés szerint só és bors
- 2 evőkanál vörösborecet
- 1 kis doboz natúr paradicsompüré
Elkészítés:
A paradicsomokat leforrázzuk, meghámozzuk és kockákra vágjuk. Forgasd meg a fűszereket a meleg vajban, majd add hozzá a megtiszítított és felkockázott paradicsomokat, a paradicsompürét, a sót és a cukrot. Közepes lángon, folyamatosan kevergetve legalább 10 percig főzd együtt az összes hozzávalót.
Sült padlizsánszeletekkel és kecskesajttal tökéletes előétel, csirkés szendvicsben izgalmas ízesítő, de salátaöntetekben és grillezett sajtok és húsok mellett is tökéletesen megállja a helyét.
Ha még pikánsabban készítenéd, próbáld ki csili helyett egy kisebb fej lilahagymával vagy friss gyömbérrel.