Úgy érzed, elfásultál? Erdőfürdőzz!

Olvasási idő kb. 10 perc

Az Egy gésa emlékiratai című film egyik legkülönlegesebb forgatási helyszínén, a Kiotó melletti bambuszligetben sétálni felemelő érzés, ugyanakkor néhány lépés után máris apró hangyának érezheti magát az ember, különösen annak tudatában, hogy a majd 15 méter magasra tornyosuló növények voltaképpen a fűfélék langaléta rokonsága, így a leveleik közt játszó szél hangja is sajátos. Mindez az ellentmondásos élmény teljesen szokványos a végletek hazájában, Japánban.

A felkelő nap országában kéz a kézben jár a zen buddhista higgadtság és az őrületes tempójú rohanás. Utóbbi azért olykor kicsapja a biztosítékot, például amikor egy végigtárgyalt nap után még a karaokebárban is hivatalból jól kell éreznie magát a fess üzletembernek, aki elegáns öltönyében aztán békésen elnyújtózva szunyókál egyet – a járdán. Éppen ezért a japánok kitalálták, hogyan tudnának feltöltődni és belemerülni a nyugalomba, amit a természet kínál. Az erdőfürdő módszere bármelyikük számára könnyen elérhető, hiszen a zsúfolt városokon kívüli területek legnagyobb hányada hegyes, erdős vidék. A viharvert idegrendszer pillanatnyi lecsillapításán persze jóval túlmutat ez az elgondolás.

Túrázz a föld felett, a legszebb magyar lombkoronasétányokon!Túrázz a föld felett, a legszebb magyar lombkoronasétányokon!

Kirándulj a lombkoronák szintjén, és ismerd meg az erdő élővilágát egy új nézőpontból.

Tovább olvasom

Hogy az egészségmegőrzésnek mennyire jelentős szerepe lehet az országban, arra akkor gondoltam először, amikor egy hónapig egy klinika tőszomszédságában laktam Oszakában. Naponta többször is átsétáltam a parkján – melyet egyebek mellett többféle rododendronnal, jázminnal díszítenek (ez utóbbinak a bódító illata mellett elbújhat a mi jázminná magasztosított jezsámenünk) –, és ekkor tűnt fel, milyen csekély itt a sürgölődés, sehol a betegek özöne. Eszembe jutott, hogy is van ez otthon, ahol aligha akad olyan ember, akinek a második szomszédig kellene elmennie ahhoz, hogy valamilyen betegségről beszámoljon, ha nem testi nyavalyáról, hát pszichésről.

A kiotói Ezüsttemplom kertje
A kiotói Ezüsttemplom kertjeDominka Ede

A természet mindenhol természet

Mi azonban erdőt Japánnál közelebb is kereshetünk. És amennyire a mi autónk a Suzuki, legalább annyira a mi utunk lehet ez a stresszűző technika is, amelynek fokozódó népszerűségét jelzik a róla sorra megjelent könyvek. Az erdőfürdő (japánul sinrin-joku) módszeréhez cseppet sem kell ezoterikus-misztikusnak lenni, nem is távol-keleti hóbort, például az amerikaiak is éppúgy kutatják és alkalmazzák. És a csoportos, vezetett erdőfürdőhöz sem kell a távol-keleti országig mennünk, nálunk is több szakember foglalkozik vele.

Már a két és fél évezrede Perzsia fővárosában dús kertet létesítő II. Nagy Kurus (Kürosz) király is tudta, hogy a természet jótékony hatással van az emberre, mint ahogy jóval később Rousseau, Thoreau, de a nagyszüleink generációja is. Ám az urbanizációval kissé megfeledkeztünk erről, ezért újabban tudományos bizonyítékok emlékeztetik az évszázad közepére az emberiség városokba szivárgó kétharmadát arra, hogy szervezetünk és pszichénk eredendően a természetközeliséget feltételezné. 

Erdőben járkálni sokunk számára nem új gondolat, azonban a lényeg itt a hogyanban, a tudatosságban keresendő. Azaz nem túrázás, nem kirándulás, nem kutyapajtásunkkal lófrálás, nem a hetünk megtárgyalásának apropója egy hozzánk közel állóval – nem mintha mindez nem lenne kiváló program. 

Az 1982-ben megalkotott erdőfürdőzés azonban – amikor minden érzékszervünkkel megmerítkezünk az erdő atmoszférájában – olyan lassú séta, amellyel egyszerre, egységként figyelünk saját magunkra és a természetre. Az utóbbi hozzáállás nem a biológusé, hanem a kezdőké, hisz „az örök kezdők szelleme sokra képes, a kitanultaké csak kevésre” (Szuzuki Sunrjú). A buddhista japánok magukat a természet részének tekintik, nem följebbvalónak. Ám ebben sem csodabogarak, a figyelmes keresztény számára sincs ez másként: a természeten „uralkodjék” 1. Móz. 1,16. nem kizsigerelést jelent, hanem kiegészítendő az 1. Móz. 2,15. teremtett kertre vonatkozó „őrizze” felszólítással.

Bambuszliget Kiotó mellett
Bambuszliget Kiotó mellettDominka Ede

Csökkenti a munkahelyi stresszt, meggyorsítja a gyógyulást

Bizonyított, hogy az erdei séta csökkenti a stressz-szintet, optimalizálja a vérnyomást, és számos betegség kezelésében játszhat szerepet, például növeli a rákos sejteket elpusztító ölősejtek számát. Ám elsődleges jelentősége a jövőt előrevetítő megelőző, személyre szabott orvoslásban van. A természet gyógyító ereje más-más úton juthat el az emberhez. Van, akire jobban hatnak az illatok, másra a színek vagy a hangok.

Dr Csing Li Sinrin-joku című könyvében a szaglást emeli ki, a fák védekezőrendszerében szerepet játszó illóolajok (fitoncidok) belélegzését. A megfelelő illóolaj munkahelyeken a stresszkezelésre, az energiaszint növelésére használható, ezt az USA-ban 68 kórházban vizsgáltak. A fákra néző kórtermek betegei hamarabb gyógyulnak meg, kevesebb fájdalomcsillapítót kérnek. Felismerve ezt a gazdaságilag sem lényegtelen szempontot, több kórház saját kertfejlesztésbe kezdett. A leglényegesebb azonban a városi fásítás, hiszen a fák hűsítik a levegőt, megszűrik a mérgező gázokat, semlegesítik a szálló port. Egy nyírfasor az utcán akár 50 százalékkal kevesebb szálló port enged a lakásokba. 

Sok szó esik a zajszennyezésről is. A város zajai a tépelődést fokozzák, míg az erdő auditív észleletei a problémamegoldó és koncentrációs képességet, a tisztább gondolkodást, a memóriát támogatják. Amerikai munkahelyeken igazolták, hogy a természet hangjai felvételről is hatékonyabbá teszik a munkát, sőt a betegszabadságok száma is meggyérül. A vizuális ingerek hasonlóképpen működnek. A város szürke színei boldogtalanná, agresszívvé tesznek, míg a természet kékje és zöldje pihentet. Ha a munkahelyünk nincs zöld környezetben, pillantsunk olykor a számítógépünk melletti tájképre, erdős háttérképre.

Az írországi Killarney Nemzeti Park erdeje
Az írországi Killarney Nemzeti Park erdejeDavid Madison / Getty Images Hungary

Ha a hegy nem megy...

Ha az ember valamiért mégsem képes eljutni az erdőbe, hát a természetet kell a közelébe hozni. Sarah Ivens Erdőterápia című könyve is inkább nekik szól, hogy érezzék: a természet adományai az ő számukra is sokféleképpen elérhetők. Erre valók a városi parkok, a kiskertek, de akár egy virágcsokor is, amit bármikor megvehetünk, vagy a szobanövényeink. Ivens mondandójának fontos zárlata a biofil és biofób embertípus megkülönböztetése, amelyben az előbbi nemcsak a fákhoz, hanem a családfához, azaz az ősök-utódok láncolatához is jobban kötődik, és ez a természet iránti felelősségtudattal is jár.

M. Amos Clifford Az erdőfürdőzés kézikönyvében úgy véli, a fáknak szükségük van ránk. Az ember által preferált fajok talán nem bánják a támogatásunkat, de jó eséllyel a természet remekül meglenne nélkülünk, ahogy tette azt jóval előttünk is. A könyv legfontosabb tanulsága, hogy

gyerekként szükséges a természethez fűződő élmények megszerzése,

mert enélkül jóval nehézkesebben fogjuk megérteni a jelentőségét. A szerző Ivenshez hasonlóan Japánban ismerkedett meg az erdőfürdőzéssel, majd a helyi viszonyokhoz igazítva népszerűsítette. Tapasztalatai szerint az erdőfürdő segít bűncselekmények áldozatainak felépülni a traumából, de más típusú trauma esetén is segítséget jelent.

Egyik mestere, Mijazaki Josifumi erdőterápiának nevezte el az erdőfürdő kifejezetten gyógyító célzatú formáját. A japán mester kutatását is alapul vette, de „később szenvedélybetegekkel töltött koppenhágai önkéntes szolgálatom alatt is észrevettem a séta előnyeit” – válaszolja kérdésünkre Pap Ildikó pszichológus, aki a test és a lélek egységét alapul véve fotelben üldögélés helyett erdei sétára viszi pácienseit, hiszen a fizikai inaktivitás pszichés szempontból gátló tényező. Mijazaki Josifumi professzor Sinrin-joku című munkája dr. Csing Liéhez hasonló, szépen illusztrált, olvasmányos, öröm kézbe venni. Kutatását a séták elején és végén a vérnyomás és a nyálban lévő kortizol nevű stresszhormonszint mérésével kezdte, majd laboratóriumban az idegrendszer reakcióit is figyelemmel kísérte.

Erdei ösvény a Hármashatár-hegyen
Erdei ösvény a Hármashatár-hegyenDominka Ede

Szép, szép, na de működik?

Egy évvel ezelőtt az orvosi leleteim szerint rám fért egy rendberakás, amire sok időt kellett szánnom. Bónuszként éppen akkor szűnt meg egyik napról a másikra a munkahelyem, így meg is tehettem. És mit ad isten, pont ekkor kerültek a kezembe szép sorjában az erdőfürdésről szóló könyvek is. Mindehhez hozzácsaptam azt az elgondolást, miszerint ha valami nem jól megy az életedben, gondold végig, hol tértél le a saját csapásirányodról, majd kanyarodj vissza arra a pontra, ahol azt érezted, ez a neked való, ez vagy te. Mivel hajdanán kedvenc foglalatosságom a természetben szöszmötölés volt, orvosaim vállvonogatásaitól is indíttatva bevetettem magam a sűrűbe, jó ideig egyébbel sem törődve. A leleteim pedig szép lassan a javulást jelezték. Csodát persze nem kell várni tőle, a hasnyálmirigyrák ezzel sem tűnik el, de főként a megelőzésben gondolkodva az egészséges életmód szerves részévé tehető.

Az újabban Peter Wohlleben vagy Stefano Mancuso–Alessandra Viola, de már Darwin által is sajátos intelligenciával rendelkezőnek tartott lények, a fák enyhíthetik a klímaváltozás, a munkahelyi, techno- és egyéb stressz kellemetlen hatásait, gördülékenyebbé teszik a munkavégzést, javítják az egészségünket, és csak velük képzelhető el a jövő városcentrikus élete is. A hangok, illatok, színek mellett az erdő strukturálisan is illeszkedik lelki- és gondolatvilágunkhoz, így a benne tett séta nem mellesleg a saját magunkban történő jobb eligazodáshoz vezethet.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Mindennapi
Két hónapon belül drasztikus fordulatot okozhat az árrésstop
Két hónapon belül drasztikus fordulatot okozhat az árrésstop

Súlyos hatásai lehetnek az árakkal kapcsolatos intézkedésnek.

29 perce

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

Érdekességek