Ha kint felejted a kekszet a konyhapulton, vagy nem zárod vissza megfelelően a csomagolását, reggelre menthetetlenül megpuhul, ha viszont a kenyér marad elöl, akkor olyan kemény lesz, hogy akár le is üthetnél vele valakit. A magyarázat egyszerűbb, mint gondolnád.
A cukortartalomhoz van köze
A lazább szerkezetű kenyér azért szárad ki a levegőn, mert egyszerűen elpárolog a nedvességtartalma. A keksznek viszont más az összetétele: a só mellett cukrot is tartalmaz, és higroszkópos tulajdonságokat mutat. Ez azt jelenti, hogy nedvességet szív fel a levegőből. A keksznek ráadásul sűrű a tésztája, ami a kapilláris hatás révén segíti a nedvesség megtartását. Az eredmény: a keksz a nedvességtől megpuhul.
„Próbáljon ki egy sor édességet a nagyon édes, sűrű keksztől a könnyű piskótáig. Az »éjszakai nyúlósodási mutató« a sűrűség és a cukor- vagy sótartalom függvényében nő. Azt tapasztaltam, hogy ha hagyományos olasz biscottit (ami igen könnyű, nem túl édes keksz) és sűrű, édes gyömbéres kekszet teszek egy zárt dobozba, a biscotti kőkemény lesz, a gyömbéres keksz jól megpuhul” – írja a New Scientist tudományos kérdés-felelet szekcióját idézve a ChemoNet.
Hasonló eredményre jutott egy háromféle süteménnyel végzett kísérlet is, melyek közül az egyik cukorral, a másik mézzel, míg a harmadik édesítőszer nélkül készült. Miközben az utóbbiak reggelre 2,03 és 2,17 gramm vizet vesztettek reggelre, addig az előbbi, cukros verzió 1,23 grammot vett fel. Mint kiderült, a mézes azért adott le vizet, mert a levegőben a víz koncentrációja kisebb volt, mint a süteményben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés