Bár első ránézésre nem sokban különbözik egy csokornyi hosszú szőrszáltól, a macska bajsza fontos érzékszervi eszközként funkcionál, amely rendkívüli érzékenységgel bír, és sok szempontból nélkülözhetetlen az állat számára.
Mire szolgál a macskák bajsza?
Dr. Sara Ochoa állatorvos szerint a macskák a bajszukat is igénybe veszik ahhoz, hogy felmérjék környezetüket, ami már közvetlenül születésük után is komoly jelentőséghez jut. Mivel a kölykök vakon és süketen jönnek világra, többi érzékszervük kifejlődése előtt csak a bajszukra számíthatnak a tájékozódásban.
A macskák bajszának szőrtüszője tele van idegekkel, a bajusz hegyén pedig egy proprioceptor néven ismert érzékszerv található, amelyek együttesen hihetetlenül érzékennyé teszik őket a rezgésekre és a környezetük változásaira.
Kiegészítő érzékszervként használják a körülöttük lévő világ megértéséhez.
A bajusz sokkal mélyebben ágyazódik be a testbe, mint a normál szőrzet, mivel kapcsolatban áll az izom- és idegrendszerrel is, így érzékszervi üzeneteket küldhet az agynak a macska környezetéről. És ezzel még mindig csak a felszínt karcoltuk! Lássuk, milyen érdekességeket tartogat még a macskabajusz.
1. Nem csak a pofát borítja
Azt gondolhatod, hogy a macska bajsza csak az orr körüli részre csoportosul, de kiterjed a szem, a fül, az állkapocs és a mellső lábak feletti területekre is. Ez az egyik oka annak, hogy a macskák annyira sikeres vadászok: a mellső lábukon lévő szálak segítségével meghatározhatják zsákmányuk mozgását.
2. Teljesen szimmetrikus
A macska pofájának két oldalán szimmetrikus elosztásban 12-12 szál bajusz található, ami elősegíti, hogy nagy pontossággal mérhessék fel környezetüket.
3. Mérőszalagként is használható
Megfigyelted már, hogy a macska mindig a fejét dugja be a nyílásokba a többi testrésze előtt? Azért, mert a bajsza beépített vonalzóként működik: kiválóan felmérheti vele, hogy milyen szűk az adott hely.
4. Érzékeli a rezgéseket
A macska bajsza érzékeli a levegő vibrációit, ami kapóra jön a távolságok felmérésekor vagy a zsákmány üldözésekor. Ezen túlmenően képessé teszi az állatot a légáramlatok változásainak érzékelésére is, ami figyelmeztető jelként szolgálhat, ha veszély közeledik.
Kicsit olyan, mintha saját radarja lenne.
5. Segíti a közeli látást
A macska közelről nem lát túl jól. Olyannyira nem, hogy 30 centiméternél közelebbről gyakorlatilag semmit nem érzékel. A bajszával azonban legalább feltérképezheti, hogy mi van előtte. Ha hozzáér valamihez, meg tudja állapítani annak a helyét, méretét, sőt a textúráját is.
6. Megkönnyíti az éjszakai tájékozódást
Téged is lenyűgöz, hogy a macskád éjszaka is zökkenőmentesen közlekedik, anélkül hogy nekimenne valaminek? Különös képessége részben szintén a bajszának köszönhető. A magyarázat a következő. Egy helyiségben a légmozgás attól függően változik, hogy hol vannak a bútorok, a macskák pedig a bajszuk segítségével érzékelik ezt, ami egy üzenet formájában eljut az agyukba (az igazsághoz hozzátartozik, hogy a macskák jobban látnak a sötétben, mint az emberek).
7. Elárulja, hogyan érzi magát a macska
A bajusz betekintést nyújthat a macska lelkivilágába is. Ha merev, az azt jelenti, hogy fenyegetve érzi magát, ha pedig ellazul, az annak a jele, hogy boldog és elégedett. Ha ellenben előreszegezi, arról lehet szó, hogy érdeklődő vagy kíváncsi.
8. Alapvető védelmet nyújt
A macska bajsza arra is alkalmas, hogy megvédje testének érzékeny pontjait az esetleges veszélyektől vagy sérülésektől. A szem körüli bajusz például már a legapróbb érintésre – akár egy kis porszemre is – reagál, lehetővé téve, hogy az állat megrázza magát vagy pislogjon, ilyen módon eltávolítva azt. Amikor pedig a macska a szabadban jár, és felfedezi a világot, elsőként a bajsza érzékeli az éles tárgyakat és akadályokat, ami alapvető védelmet nyújt a szemnek és a pofának.
9. Megváltozhat a színe
Ahogy mi az életkor előrehaladtával őszülni kezdünk, úgy a macska bajszánál is gyakori, hogy elkezdi az öregedés jeleit mutatni. Nem mindig történik meg, de ha igen, akkor a hófehér bajuszszálak sötétszürke vagy akár fekete színűre változhatnak.
10. Nem szabad levágni
A macska bajszát soha, semmilyen körülmények között nem szabad levágni. Ennek katasztrofális következményei lehetnek, mivel így képtelen lesz megfelelően felmérni és érzékelni környezetét, ami megzavarhatja, és ijedtséget válthat ki belőle. Ha néhány kihullik, attól viszont még nem kell megijedni, gyorsan visszanőnek maguktól is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés