Ezt idd a hőségben, ha már unod a vizet: tudunk jobbat az üdítőnél

GettyImages-1331405520

Nem, sajnos a sör nem alkalmas a hidratálásra, így nem helyettesítheted vele a vizet.

Mindannyian tudjuk, hogy a nagy melegben több folyadékot kell innunk, ám nagyon nem mindegy, hogy milyet. Bizonyos italokkal tudniillik csak a kiszáradásodat segíted elő. Mutatjuk, hogy mi az, ami tényleg hidratál, és mi az, amit egyáltalán nem, vagy csak mértékkel kéne fogyasztanod a kánikula idején.

A legjobb italok a hidrataláláshoz

A lista első három szereplője messze a legjobb választás folyadékkészleteid feltöltéséhez, de ha egy kis változatosságra vágysz, kiegészítésként a többi is megfelelő lehet.

1. Víz

Lehet, hogy végtelenül unalmas, a hidrataláláshoz mégis a víz a legalkalmasabb eszköz. Hogy mennyit érdemes inni belőle, azt már korábban tisztáztuk.

Semmi más nem hidratál úgy, mint a víz
Semmi más nem hidratál úgy, mint a vízAdrian Nakic / Getty Images Hungary

2. Tej

A tej sokkal sűrűbb állagú, mint a víz, ezért azt gondolhatod, hogy nem jó folyadékpótlásra használni. Pedig valójában igen, sőt kalcium-, D-vitamin- és fehérjetartalma miatt fogyasztása kifejezetten előnyös lehet.

3. Ízesített víz

Nem feltétlenül van szükség cukorra ahhoz, hogy a szomjoltód ízesebb legyen. Ha egy kevés lime-ot, bazsalikomot, uborkát és/vagy mentát adsz a vízhez, egyszerre lesz finom és egészséges (további variációk itt).

4. Gyümölcslevek

A 100 százalékos gyümölcslevek jellemzően 85 százalék körüli víztartalommal rendelkeznek, ráadásul értékes vitaminok találhatók bennük, ezért kitűnő megoldást jelentenek a hidratáláshoz. Csak figyelj oda, hogy a kiszemelt termékben ne legyen hozzáadott cukor.

5. Dinnye

Bár a dinnye nem ital, a víztartalma eléri a 92 százalékot, amivel megelőzi a gyümölcslevet is, így akár az is lehetne.

6. Sportitalok

A sportitalokban lévőelektrolitok hatékonyabbá tehetik a hidratálást, de itt is résen kell lenni, mert a termékek cukrot és szénhidrátokat tartalmazhatnak. Ha nem sportolsz, egyébként is elegendő egy sportital folyadékpótlás gyanánt.

7. Tea

Nem számít, hogy gyógynövényes, fekete vagy zöld, ahogy az sem, hogy hidegen vagy melegen fogyasztod-e, a tea ugyanúgy hidratál, mint a víz, miközben értékes antioxidánsokkal tölt fel. Noha egyes teákban koffein is van, amelyről köztudott, hogy vízhajtó hatású, a mértékletes teafogyasztás szintén hozzájárulhat a kívánt folyadékmennyiség eléréséhez.

8. Kókuszvíz

A kókuszvíz 95 százalékos víztartalommal bír – mindezt általában cukor és más hozzáadott anyagok nélkül.

9. Tejpótlók

A Cleveland Clinic szerint a szója-, kókusz- és mandulatejek cukrozatlan változatai remek alternatívak lehetnek a gyerekek nyári folyadékpótlásához, de természetesen a felnőttek számára is bátran fogyaszthatók.

A dehidratáció kellemetlen tüneteket okozhat
A dehidratáció kellemetlen tüneteket okozhatPheelings Media / Getty Images Hungary

A legrosszabb italok, amiket nem szabadna víz helyett innod

Egyes italok nemhogy nem segítik a hidratációt, hanem hozzájárulhatnak szervezeted kiszáradásához, ezért érdemes csínján bánnod velük.

1. Üdítők

Az üdítők rendszerint koffeint és cukrot tartalmaznak, ezért csak szomjasabb leszel tőlük, arról nem is beszélve, hogy a fogaidnak sem tesznek jót. Ha valami „buborékos” italra vágysz, próbálj megbarátkozni a szénsavas ásványvízzel.

2. Sör

Az alkohol kivonja a vizet a szövetekből, ami azt jelenti, hogy ennek ellensúlyozására még több folyadékot kell innod.

Minél magasabb az alkoholtartalom, az ital annál jobban kiszárít.

Ha nem tudsz ellenállni, legalább tarts mértéket, és érd be egy alacsonyabb alkoholtartalmú világos sörrel.

3. Bor és tömények

Az előző pont után ezzel nem árulunk el túl nagy titkot. Minden ital, amelynek az alkoholtartalma meghaladja a 10 százalékot, súlyosan dehidratáló hatású, vagyis több folyadékot von ki a szervezetből, mint amennyit hozzáad. Ez igaz a legtöbb borra, a rövidekre pedig aztán végképp. Persze, hőség ide vagy oda, néha azért beleférhet egy pohár ital, ha egyébként kellő figyelmet fordítasz a hidratálásra.

Ne akarj koktélozni a tűző napon, nem lesz jó vége
Ne akarj koktélozni a tűző napon, nem lesz jó végeF.J. Jimenez / Getty Images Hungary

4. Forró csoki

Egy csésze forró csokoládé több cukrot és kalóriát tartalmaz, mint egy dobozos üdítő, vagyis még jobban kiszárítja a szervezetet. De ez talán nem akkora érvágás, mert inkább télen kívánja az ember.

5. Kávé

Ha tartod a mértéket, a kávéval sincs különösebb baj. Ha azonban 200-300 milligrammnál több koffeint fogyasztasz – ami 2-3 csészényi kávénak felel meg –, az kiszáradáshoz vezethet. Ha ezt el akarod kerülni, válts koffeinmentes kávéra, vagy napi egy csészénél húzd meg a határt.

6. Limonádé

A kánikulában csábító lehet egy pohár jéghideg limonádé, de ha tele van cukorral, akkor nem mész vele sokra. Akkor már igyál helyette citromos vizet, annak lehetnek pozitív hatásai is.

7. Energiaital

Az energiaitalok nemcsak nagy mennyiségű koffeint és cukrot, hanem egy csomó további mesterséget adalékanyagot tartalmazhatnak, ami nem szolgálja éppen a hidratáció javát. Ha kell egy kis pluszenergia, maradj a teánál.

8. Ízesített tejek

A csokoládés és vaníliás tejek édes ízét nagyrészt a cukortartalom adja, ami ugye a hidratáció szempontjából nem valami előnyös.

9. Smoothie

Néha a jóból is megárt a sok. Így van ez a smoothie-val is, amelynél a több gyümölcs több cukorral is jár, és sűrű állaga is korlátozza a folyadékpótlást. Ezen úgy tudsz segíteni, ha a szokásoshoz képest kétszer annyi jeget teszel bele.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra