A biológiai ritmusunk szabályozza a napjainkat és a testünk működését. A belső óránkat évente kétszer összezavarják az óraállítással, amit a szerencsések kevésbé, sokan azonban napokig, akár hetekig is megéreznek. Ez nemcsak a testünkre, hanem a lelkivilágunkra is hatással van.
Nem csak mítosz, tudományos tény
Rengeteg folyamat zajlik a testünkben napközben. Ezek közül többet érzünk, másokról – ha minden rendben működik – nem veszünk tudomást. A változó értékek közé tartozik a vérnyomás, a pulzusszám, a testhőmérséklet, az agy működése vagy éppen a veseműködés, de bizonyos hormonok szintje is. Ezekre a funkciókra nagy hatással van a belső óránk, amire a nap járása, a nappal és az éjszaka váltakozása van a legnagyobb befolyással. Ugyanígy a melatonintermelésre is, ami az alvást, a pihenést irányítja. Ráadásul a testünkben lévő rendszerek eltérő sebességgel próbálnak alkalmazkodni a változáshoz, ami további zavarokat okozhat. Ezeket pedig gyorsan felboríthatja a szervezetünk biológiai órájának legkisebb ingadozása is; és ezzel el is érkeztünk az óraátállításhoz.

Így hat a testünkre és a lelkünkre
A tavaszi átállásnál egy órával korábban kelünk fel, mint azt az elmúlt fél évben megszoktuk, és ez egyebek mellett a melatonintermelésre vagy az addigi alvásidőre beállt vércukorszintre is hatással van, emiatt fáradtak, levertek és figyelmetlenek leszünk, csökken a koncentrálóképességünk- és akár szívfrekvencia-ingadozást is okozhat. Sokan gyógyszerekhez nyúlhatnak, hogy az segítsen az alvászavarukon vagy éppen a hangulatváltozásukon.

Ha nem a javasolt módon szedjük az alvást segítő melatonin hormont, akkor előfordulhat, hogy épp este leszünk éberek, és napközben álmosak.
Tovább olvasomAz adatok szerint ilyenkor növekszik a közlekedési balesetek száma, különösen a reggeli időszakban. A dolgozóktól is gyakran hallani, hogy néhány hétig jóval fáradtabban érkeznek a munkahelyükre, ami egyes szakmákban balesetveszélyes is lehet.

Vizsgálatok igazolják, hogy a tavaszi óraátállítás olyan súlyos következményekkel is járhat, melyek akár emberéleteket is követelhetnek.
Tovább olvasom
Az őszi óraállításhoz általában könnyebben alkalmazkodunk, hiszen ekkor kapunk plusz egy óra alvásidőt, azonban ez is jelentősen megviseli a szervezetet. Ez főként a betegeket, az időseket és a gyerekeket viseli meg. Ennek egyik oka, hogy ilyenkor hamarabb érzik fáradtnak magukat.
A szervi betegséggel küzdőknek különösen nehéz az évi kétszeri átállás.
Hogyan szokjunk hozzá?
Az egészségesek és a fiatalabb korosztály könnyebb helyzetben van, ők körülbelül 4–14 nap alatt hozzászoknak a változáshoz, legfeljebb enyhe álmosságot, fáradtságot éreznek.
Akiket azonban megvisel, azok hetekig is érezhetik a hatását. Éppen ezért érdemes már napokkal előtte elkezdeni a testünk felkészítését. Ajánlott már legalább két héttel az átállítás előtt mindennap egy kicsivel korábban kelni, hogy ne legyen annyira megterhelő a hirtelen változás.
Ha ezt most kihagytuk, akkor figyeljünk az étkezésünkre, együnk könnyű, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételeket, és mozogjunk mindennap legalább fél órát, ez az elalvást és a pihenést is javítja.
Ha érdekelnek az óraátállítás további hatásai, olvasd el ezt a cikkünket.

Bár a nyári óraátállítást átkozzuk igazán, de egy „kis” baj azonban mégiscsak van ezzel a téli időszámítással is.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés