A biológiai ritmusunk szabályozza a napjainkat és a testünk működését. A belső óránkat évente kétszer összezavarják az óraállítással, amit a szerencsések kevésbé, sokan azonban napokig, akár hetekig is megéreznek. Ez nemcsak a testünkre, hanem a lelkivilágunkra is hatással van.
Nem csak mítosz, tudományos tény
Rengeteg folyamat zajlik a testünkben napközben. Ezek közül többet érzünk, másokról – ha minden rendben működik – nem veszünk tudomást. A változó értékek közé tartozik a vérnyomás, a pulzusszám, a testhőmérséklet, az agy működése vagy éppen a veseműködés, de bizonyos hormonok szintje is. Ezekre a funkciókra nagy hatással van a belső óránk, amire a nap járása, a nappal és az éjszaka váltakozása van a legnagyobb befolyással. Ugyanígy a melatonintermelésre is, ami az alvást, a pihenést irányítja. Ráadásul a testünkben lévő rendszerek eltérő sebességgel próbálnak alkalmazkodni a változáshoz, ami további zavarokat okozhat. Ezeket pedig gyorsan felboríthatja a szervezetünk biológiai órájának legkisebb ingadozása is; és ezzel el is érkeztünk az óraátállításhoz.
Így hat a testünkre és a lelkünkre
A tavaszi átállásnál egy órával korábban kelünk fel, mint azt az elmúlt fél évben megszoktuk, és ez egyebek mellett a melatonintermelésre vagy az addigi alvásidőre beállt vércukorszintre is hatással van, emiatt fáradtak, levertek és figyelmetlenek leszünk, csökken a koncentrálóképességünk- és akár szívfrekvencia-ingadozást is okozhat. Sokan gyógyszerekhez nyúlhatnak, hogy az segítsen az alvászavarukon vagy éppen a hangulatváltozásukon.
Az adatok szerint ilyenkor növekszik a közlekedési balesetek száma, különösen a reggeli időszakban. A dolgozóktól is gyakran hallani, hogy néhány hétig jóval fáradtabban érkeznek a munkahelyükre, ami egyes szakmákban balesetveszélyes is lehet.
Az őszi óraállításhoz általában könnyebben alkalmazkodunk, hiszen ekkor kapunk plusz egy óra alvásidőt, azonban ez is jelentősen megviseli a szervezetet. Ez főként a betegeket, az időseket és a gyerekeket viseli meg. Ennek egyik oka, hogy ilyenkor hamarabb érzik fáradtnak magukat.
A szervi betegséggel küzdőknek különösen nehéz az évi kétszeri átállás.
Hogyan szokjunk hozzá?
Az egészségesek és a fiatalabb korosztály könnyebb helyzetben van, ők körülbelül 4–14 nap alatt hozzászoknak a változáshoz, legfeljebb enyhe álmosságot, fáradtságot éreznek.
Akiket azonban megvisel, azok hetekig is érezhetik a hatását. Éppen ezért érdemes már napokkal előtte elkezdeni a testünk felkészítését. Ajánlott már legalább két héttel az átállítás előtt mindennap egy kicsivel korábban kelni, hogy ne legyen annyira megterhelő a hirtelen változás.
Ha ezt most kihagytuk, akkor figyeljünk az étkezésünkre, együnk könnyű, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételeket, és mozogjunk mindennap legalább fél órát, ez az elalvást és a pihenést is javítja.
Ha érdekelnek az óraátállítás további hatásai, olvasd el ezt a cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés