Egy évig mindennap úsztam: ez a meglepő dolog történt velem

GettyImages-1451080372
Olvasási idő kb. 5 perc

Talán kevesen gondolnák, hogy nemcsak a testünk lesz fittebb, rugalmasabb és formásabb, hanem a hajunk is erősebb, a bőrünk pedig ragyogóbb lesz, ha mindennap beiktatjuk az életünkbe az úszást.

Sokszor nem könnyű rávenni magunkat a rendszeres testmozgásra. Aztán, aki elszánja magát, gyorsan megtapasztalja, hogy valóban igaz a mondás, miszerint csak elkezdeni volt nehéz. Ha pedig egy jó szokás a mindennapok részévé válik, már le sem tudunk mondani róla. Így volt ezzel Jackie Duda amerikai újságíró is, aki a nyilvánossággal is megosztotta, hogyan adott neki új életet a sport, azon belül pedig az úszás.

Járni is alig tudott

Jackie Duda tizenegy évig különféle egészségügyi problémák miatt, egyebek között Crohn-betegség, kötőszöveti rendellenesség, illetve a szélsőséges pulzusszám-emelkedéssel járó POTS-szindróma szövődményei miatt kénytelen volt lemondani a sportról. A betegségek olyan hatással voltak az idegrendszerére, és oly mértékben megfosztották az erejétől, hogy éveken át csak különféle mozgást segítő eszközökkel volt képes még járni is.

A rendszeres úszást vízterápiás foglalkozások előzték meg
A rendszeres úszást vízterápiás foglalkozások előzték megandresr / Getty Images Hungary

Amikor már elég erősnek érezte magát, egészségi állapota javítása, illetve a mozgásszervi rendellenességek csökkentése érdekében egy évig fizikoterápiás céllal úszóedzésekre járt, ami ismét magabiztossá tette a mozgását. 

Sőt mi több, újra visszatérhetett a munkájához is, hiszen semmi nem akadályozta már abban, hogy ismét a régi életét élje, miután az energiája nőtt, a fájdalmai pedig csökkentek.

Jackie bevallása szerint minden egyes alkalommal, amikor kiszállt a medencéből, úgy érezte magát, mintha nem 61 éves, hanem legalább harminc évvel fiatalabb lenne. Mindez egyáltalán nem véletlen, hiszen tudományosan bizonyított, hogy az úszás jelentős hatással van a központi idegrendszer működésére, mellyel az életkorral összefüggő gyakori egészségügyi problémák is leküzdhetők. 

„Az úszás visszaadta az életem”

Jackie Duda bevallása szerint 2021. május 22-én majdnem meghalt. Elviselhetetlen fájdalmat érzett a bal csípőjében, magas láza volt, rendkívüli fáradtság lett rajta úrrá, és végül a sürgősségi osztály lélegeztetőgépén kötött ki, olyan alacsony volt a vérnyomása. Mint kiderül, egy nem diagnosztizált bélgyulladás áttörte a vastagbelét, és vérfertőzést okozott, ami miatt sokkos állapotba került.

Egy nem diagnosztizált betegség majdnem az életébe került
Egy nem diagnosztizált betegség majdnem az életébe kerültJazzIRT / Getty Images Hungary

„A történtek után úgy éreztem, a testem összetört. Túl gyenge voltam még ahhoz is, hogy felemeljem a telefonomat. Az izmaim eltűntek; hónapokba telt, mire újra megtanultam járni. Mindennap sírtam, és rémálmok gyötörtek, amikor aludtam. Minden, amin keresztülmentem, poszttraumás stresszzavart okozott” – emlékszik vissza a történtekre Jackie, aki ezek után döntött úgy, hogy a sport segítségével nyeri vissza újra erejét.

A tragédia után tíz hónappal először csak fizikoterápiás kezelés keretében, majd minden második nap úszással erősítette izmait. Az őt kezelő fizikoterápiás asszisztens ugyanis meggyőzte arról, hogy a vízterápia sokkal jobb közeg számára az aerob gyakorlatoknál, miután a vízben jelentkező felhajtóerő könnyebbé teszi a mozgást, ami sokszor önbizalmat ad a betegeknek. A meleg vizes terápiás medencében kezdetben egy gyógytornász tanította sétálni, ami a vizes közegnek köszönhetően a beteg számára fájdalommentes volt a kezdetektől.

Az úszás erőt és hitet adott

A fizikoterápia két hónapig tartott, főként vízi súlyzózásból, guggolásból és úszódeszkás gyakorlatokból állt, az úszásra azonban még várni kellett, mert Jackie gyorsan elfáradt. Egy évvel a halálközeli élménye után az újságíró újra bemerészkedett a 25 méteres uszodai medencébe, ahol még mindig kisebb léptekkel haladva, súlyokat és egyéb segédeszközöket használt az edzéshez, és mindeközben a körülötte úszók meghozták a kedvét ahhoz, hogy ő is úszni kezdjen.

Az úszás hatására az elveszett izmok gyorsan visszaépülnek
Az úszás hatására az elveszett izmok gyorsan visszaépülnekDigital Vision / Getty Images Hungary

Jackie már az első alkalmak után azt érezte, hogy a medencében töltött idő után lecsillapodott a káosz az elméjében. Mindez nem véletlen, hiszen tudományosan igazolt, hogy az aerob gyakorlatok neurotranszmittereket szabadítanak fel az agyban, amelyek szerotonint termelnek, ami boldogabbá teszi az embereket, és csökkenti a szorongást, a depressziót és a stresszt.

A betegségből lábadozó nő egy idő után örömmel tapasztalta, hogy nem fájnak a csontjai és az ízületei, a légzése pedig könnyebb lett.

Ez annak volt köszönhető, hogy az úszás miatt javuló keringés hatékonyabbá tette a szív- és érrendszert, és több oxigénnel látta el a sejteket. Az úszásterápia első hat hete után már egyéb mozgások, például a séta és a súlyzós edzések is könnyebben mentek.

Jackie örömmel tapasztalta, hogy a teste ismét erős, izmos és formás lett, a pulzusa is rendeződött, éjszaka sokkal mélyebben aludt, ami még inkább segítette a regenerációt. Sőt annak ellenére, hogy több időt töltött a medence klórral kezelt vizében, azt vette észre, hogy a haja egészségesebb, a bőre pedig ragyogóbb lett.

Ha kíváncsi vagy arra, hogy Jim Kwik, az amerikai „agyedző” gyermekkori agysérülése után hogyan a gyógyította meg saját magát az által kidolgozott módszerrel, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek