Sokan nincsenek tisztában azzal, vajon baleset vagy betegség esetén elmehetnek-e táppénzre, ha nem határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkeznek. A táppénzre való jogosultság azonban nincs a munkaviszony idejéhez kötve, azok is jogosultak a betegségük időtartama alatt erre, akiknek meghatározott időtartamra szól a szerződésük.
Még a kismamák számára is él a veszélyeztetett terhesség esetén a táppénz, akkor is, ha a jogviszonyuk határozott idejű.
Passzív táppénz jár a meghatározott munkaidő végén
Amennyiben a táppénz időszaka alatt ér véget a munkaviszony, a várandósság idején akkor is táppénzen maradhat az illető, az összege pedig az átlagkereset 50 százalékával megegyező.
Amennyiben a szülés pillanatában a munkaviszony még fennáll, és a szülést megelőző két évben legalább 365 napon át biztosított volt az érintett, abban az esetben az összes, gyermekvállalással kapcsolatos juttatás jár: az egyszeri kelengyepénz, a GYED, illetve a gyermek 2 éves kora után a GYES is.
Ha viszont a szülés pillanatában már nem áll fenn a határozott idejű munkaviszony és a szülést megelőző két évben sem rendelkeznek legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal, abban az esetben csak az alanyi jogon járó GYES-t igényelhetik a kismamák.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés