Ezek a legjobb zöldségek székrekedés ellen

GettyImages-1213734480

Ha valakit megkérdezel arról, hogy mi a legegyszerűbb módja a székrekedés megszüntetésének, biztosan azt feleli majd, hogy a hashajtó. Ez így is van, a hashajtó bizony megoldja a gondot, csakhogy nem valami egészséges rákapni. Jobban teszed, ha szkeptikus maradsz, és először természetes módon próbálod megoldani a problémát. Egy idő után ugyanis a hashajtó bélfalgyengeséget, ásványianyag-veszteséget, sőt, még hozzászokást is okozhat, ezért előbb, ha lehetséges, próbálkozz a leghatékonyabb természetes módszerekkel.

Ha székrekedésed van, akkor nagyon fontos, hogy sokat igyál, lehetőleg vizet. És ne csak szénsavmentes ásványvízzel próbálkozz, hiszen súlyos szorulásnál lehet, hogy ez nem elegendő a szervezetednek. A mozgás is segíthet, hiszen ha mozogsz, azzal belső szerveidet is mozgatod. Egy kiadós, tempós séta elősegíti az emésztést, a bélmozgásokat. Ha a rendszeres mozgást beiktatod életedbe, annak biztosan meglesz a kedvező hatása.

Egyél minél több nyers gyümölcsöt és zöldséget. Ezenkívül kísérletezz a rostban gazdag búzakorpával is, ez a táplálékkiegészítő alig emészthető rostokat tartalmaz, így a bélrendszeren változatlanul jut tovább, amivel biztosítja a széklet nagyobb térfogatát, valamint a bélsár gyorsabb áthaladását és kiürülését.

És vajon mely zöldségekkel érdemes próbálkoznod ilyenkor?

Melyik a legjobb zöldség a székrekedés ellen?

A székrekedés egy kellemetlen, de gyakori betegség, amely bárkit bármilyen életkorban érinthet. Ha valaki nem tapasztal rendszeres székletürítést, vagy ha nem tudja teljesen kiüríteni a beleit, akkor bizony székrekedése van, amivel kezdeni kell valamit, mert egyre nehezebb lesz természetes megoldást találni rá, ahogy telnek a napok. Egyes esetekben a székrekedés csak rövid ideig tart, de más esetekben a tartós vagy krónikus székrekedés fájdalmat okozhat.

Az élelmi rostban gazdag étrend, amely általában teljes kiőrlésű gabonákból, gyümölcsökből és zöldségekből áll, csökkentheti a székrekedés kialakulásának kockázatát.

Az élelmi rostok a barátaid

Az élelmi rost a növények emészthetetlen részéből származik, és a szervezet minimális mértékben bontja le. Az élelmi rostban gazdag étrend segíthet a székrekedés kezelésében vagy megelőzésében. Az élelmi rost számos zöldségben, valamint gyümölcsben, gabonában, hüvelyesekben és diófélékben található. Az étrendi referencia-rostbevitel felnőtt férfiaknál napi 38 gramm, az 51 év felettieknél 30 grammra csökken. Felnőtt nők számára napi 25 gramm élelmi rostbevitel az ajánlott, amely terhesek és szoptató kismamák esetében 28 grammra, illetve 29 grammra emelkedik, az 51 év felettieknél pedig napi 21 grammra csökken.

A zöldségekkel és mozgással biztosan jól jársz
A zöldségekkel és mozgással biztosan jól járszAnastasiia Krivenok / Getty Images Hungary

Mi a helyzet a babbal?

Minden típusú bab gazdag élelmi rostban. Egy csésze konzerv bab általában 10,4 gramm élelmi rostot tartalmaz adagonként, míg a főtt csicseriborsóban 12,5 gramm élelmi rost van adagonként, vagyis segíthetnek szorult helyzeteden. Egy 1 csésze főtt feketebab adagonként még több élelmi rostot tartalmaz, összesen 15 grammot.

Hasznos a brokkoli is

A brokkoli élelmi rostokban szintén nagyon gazdag. Egy csésze főtt brokkoliban 5,1 gramm élelmi rost van, ráadásul a sokoldalú alapanyag főzéshez, sütéshez, forraláshoz, pároláshoz vagy pirításhoz is tökéletes. Egy ugyanakkora méretű főtt brokkoli adagja több élelmi rostot tartalmaz, mint a nyers változat. Egy csésze nyers brokkoli adagonként csak 2,4 gramm élelmi rostot ajándékoz szervezetünknek.

A hashajtókra nem érdemes rászoknod
A hashajtókra nem érdemes rászoknoddamedeeso / Getty Images Hungary

Tényleg segíthet a töltött káposzta?

A káposzta sok élelmi rostot kínál, bár a különböző káposztafajták eltérő mennyiségben tartalmaznak a hasznos hozzávalóból.

A főtt zöld káposzta tartalmazza a legalacsonyabb mennyiségű élelmi rostot, mindössze 2,8 grammot csészényi adagonként. A főtt vörös káposztában viszont 3,9 gramm élelmi rost van ugyanekkora mennyiségben, míg a főtt kelkáposzta 4,1 gramm élelmi rostot jelent ugyanilyen méretű adagban.

A nyers káposzta – mindhárom típus esetében – kevesebb élelmi rostot tartalmaz adagonként, mint a főtt változat. Vagyis igen, még az is lehet, hogy kezdetben a problémát egy jó adag töltött káposztával is tudod majd orvosolni. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek