Több oka lehet a bőrszárazságnak, így kialakulásában nemcsak a téli hideg vagy a túlzásba vitt napozás, hanem a genetika is közrejátszhat. Az ichthyosis vulgaris, azaz a már egészen halpikkelyes bőr gyakori, genetikai eredetű bőrbetegség, melynek során a kiszáradás extrém méreteket ölt, és esetenként – az állandó viszketés miatt – mély, erősen vérző sebeket okozhat.
Ám nem kell ennyire messzire mennünk ahhoz, hogy a helyzet kellemetlen legyen, cserébe a megoldások is viszonylag egyszerűek. Már mutatunk is néhány remek trükköt a téli bőrszárazság elkerülésére!
6 tipp a téli bőr kiszáradásának megelőzésére
Észrevetted már, hogyan reagál a bőröd a változó évszakokra? Ha igen, akkor valószínűleg azt is tapasztaltad, hogy bőröd gyakran szárazabbnak és hámlóbbnak tűnik a hidegebb téli hónapokban. A hideg levegő, a száraz beltéri hő, az alacsony páratartalom és a zord téli szél egyaránt elszívhatja a nedvességet a bőrből. Ezáltal bőröd a normálnál sokkal szárazabbnak fog kinézni – nemcsak az arc, hanem a kézfej, a láb és más, az időjárási hatásoknak kitett területek is.
Vannak azonban olyan egyszerű lépések, amelyeket az ember megtehet annak érdekében, hogy bőre egészséges legyen, még akkor is, ha a hőmérséklet csökken, és nincs menekvés a téli száraz, hideg levegő elől.
A száraz bőr jelei
A száraz bőr leggyakoribb jelei és tünetei a következők:
- hámlás
- vörösség
- durva felület
- viszketés
- irritált bőr
- repedések a bőrödön
- szúró vagy égő fájdalom
A száraz bőr orvosi kifejezése a xerosis. A tünetek különböző súlyosságúak lehetnek, és eltérő megjelenésűek lehetnek az érintett testrésztől függően.
Hogyan lehet megelőzni a száraz, téli bőr kialakulását?
Talán hihetetlennek tűnik, de a száraz, téli bőr kialakulása nem törvényszerű. Bőrápolási rutinod és szokásaid módosításával, valamint a megfelelő termékek használatával bőröd puhának, simának és élettel telinek tűnhet egész télen.
Nézzünk meg közelebbről néhány tippet, amelyek segíthetnek javítani bőröd egészségét az év hidegebb hónapjaiban.
1. Mosás után azonnal hidratálj!
Minden alkalommal, amikor az ember arcot, kezet vagy testet tisztít, megfosztja bőrét a természetes olajoktól. Mivel ezek az olajok segítenek megkötni a nedvességet, létfontosságú, hogy pótold azokat. Ezért fontos, hogy minden alkalommal használj hidratálókrémet utána, különösen télen.
Tarts egy hidratálót a mosogató mellett, és tarts magadnál egy kisebb méretűt a táskádban is. Ezzel nem szabad spórolni a hideg hónapokban.
2. Naponta használj fényvédőt!
Tekintettel a rövidebb téli napokra és a kevesebb napfényre, csábító lehet, hogy az ember egyszerűen kihagyja a fényvédőt a reggeli rutinból – de gondold át újra! A káros UV-fény még télen is megterhelheti a bőr nedvességgátját, ami létfontosságú a bőr egészségének és hidratáltságának megőrzéséhez.
Próbálj meg minden reggel egy réteg fényvédőt használni a hidratálókrém felvitele után.
A szakemberek ilyenkor is legalább SPF 30-as fényvédő krém használatát javasolják.
3. Használj éjszakai kezeléseket!
Az éjszakai kezelések kiváló módszert jelentenek a bőr revitalizálására. A bőrpuhító szerek kiválóan hidratálnak. Mivel azonban nehezebb típusú krémekről van szó, hosszabb ideig tarthat, amíg felszívódnak a bőrbe.
Ha egy éjszakán át bőrpuhítót viszel fel a bőrödre, a bőrnek lesz annyi ideje, hogy felszívja a kezelést, és az emolliens feltölti a bőrt a számára szükséges nedvességgel és olajokkal.
4. Állítsd be a bőrápolási rutinod!
Ha az arcbőr különösen érzékenynek vagy irritáltnak tűnik a száraz téli levegő miatt, érdemes megfontolni a bőrápolási rutin leegyszerűsítését.
Ne feledd, hogy bőröd nedvességgátjának egészségesnek kell lennie ahhoz, hogy jól reagáljon a szérumokra, tonikokra és más típusú szépségápolási kezelésekre.
Ezenkívül ha a bőr irritált, érzékenyebb lehet az olyan összetevőkre, mint az illatanyagok és az alkohol. Ez azt jelenti, hogy azok a termékek, amelyek általában jól érzik magukat az arcon, irritáló hatásúvá válhatnak.
Próbáld meg egyszerűvé tenni a bőrápolási rutint! Fontold meg, hogy reggel csak hidratálókrémet és fényvédőt használsz, este pedig gyengéd tisztítót egy hidratálókrémmel.
Ha már biztos vagy abban, hogy bőröd nedvességgátja egészséges, lassan beépíthetsz más kezeléseket és összetevőket is a rutinodba.
5. Használj párásítót!
A párásítók segítenek a levegő nedvességtartalmának visszajuttatásában, ami különösen akkor lehet hasznos, ha a téli hónapokban a beltéri fűtést felcsavarod. Ha több nedvesség van a levegőben, az természetes hidratálószerként működhet, ami viszont megelőzheti és enyhítheti a bőr kiszáradását.
A Harvard Health Publishing szerint a 60 százalékos párásítóbeállítás télen pótolhatja a bőr felső rétegének nedvességét.
6. Tekerd lejjebb a hőmérsékletet!
A hideg téli nap végén egy forró zuhany vagy fürdő különösen megnyugtató lehet. Ám a bőr táplálása érdekében érdemes a víz hőmérsékletét a langyoshoz közelebb tartani.
A Baylor College of Medicine szerint a forró víz gyorsabban képes eltávolítani a bőr természetes olajait, mint a langyos víz (amely jellemzően 37 °C körül van), és akár károsodást is okozhat a túl magas hő.
Ügyelj arra is, hogy fürdés vagy zuhanyzás után szárítsd meg a bőröd! Erőteljes dörzsölés helyett finoman simogasd egy puha törülközővel, amely lehetővé teszi, hogy a nedvesség egy része hidratálja a bőr felső rétegét.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés