A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK), valamint a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közös közleményben hívja fel a lakosság és az országban tartózkodók figyelmét, hogy tartósan fennálló extrém meleg lesz, ami megviseli a szervezetet. Ezért kiemelten fontos a megfelelő folyadékpótlás, a megerőltető fizikai munka kerülése és a több pihenés – mutat rá az országos tisztifőorvos.
A szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység (munkavégzés vagy akár sportolás) hőgutát okozhat, amelyben a magas testhőmérséklet (40,5ºC fölött) károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot. Ebben az állapotban életveszélyes állapot is kialakulhat, különösen fiatal felnőtteknél, akik a rossz közérzet ellenére tovább folytatják a tevékenységet. A kánikulában a futást és kerékpározást kizárólag a reggeli vagy az esti órákban ajánlott végezni. Aki mégis aktív pihenési formát választ a hőségriasztás ideje alatt, gyakran tartson pihenőt, hűtse a csuklóját, tarkóját, és nedvesítse be pólóját – ajánlja Müller Cecília országos tisztifőorvos.
A vízparton nyaralóknak tanácsos a déli órákban kerülni a napozást, és hűteni kell magukat a vízbe menetel előtt, valamint kerülni kell a vízbe ugrást felhevült testtel. Az autóval közlekedőket is óvatosságra intik, mivel a nagy meleg kedvezőtlen hatással lehet rájuk. A gyermekeket és háziállatokat egy percre sem szabad a parkoló autóban hagyni, mivel még a félárnyékban parkoló, leengedett ablakú járművek utastere is akár 70 fokosra is felmelegedhet, ami életveszélyes. Amennyiben napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot látnak, azonnal hívják a 112-es segélyhívószámot!
A meleg időjárás a szabadtéri tüzek kockázatát is növeli, jelenleg hat vármegyében érvényes tűzgyújtási tilalom. A hőségriasztás ideje alatt nem tanácsos a kerti zöldhulladékot elégetni, még ott sem, ahol az önkormányzat egyébként engedélyezi. A bográcsozók és grillezők ne hagyják felügyelet nélkül a tüzet. A kánikulában megnő a szén-monoxid-mérgezés kockázata is, ezért fontos a nyílt égésterű vízmelegítők mellett szén-monoxid érzékelőt működtetni, mivel a kéményben légdugó alakulhat ki, ami a füstgáz visszaáramlását és szén-monoxid fejlődését okozhatja.
A katasztrófavédelem weboldalán elérhető azon légkondicionált helyiségek listája, amelyeket bárki igénybe vehet a hőségriasztás ideje alatt. Emellett a legfontosabb tudnivalók az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által üzemeltetett VÉSZ applikáción keresztül is elérhetőek, ahol a felhasználók sms-értesítést kapnak a hőségriasztások időtartamáról és fokozatáról.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés