A változás egymillió pénztártagot érinthet, akik átlagosan kétmilliós megtakarítással rendelkeznek jelenleg, írja az Economx. Az önkéntes alapon igénybe vehető lehetőség a jelenlegi tervek szerint 2025-ben él és adómentes. Feltétele, hogy a pénztártag, házastársa vagy gyermeke legalább részben tulajdonosa legyen az érintett ingatlannak, a meghatározott munkákat, eszközöket és alapanyagokat pedig számla vagy szerződés ellenében lehet elszámolni.
Másra is jó a nyugdíjpénz
Eddig 10 évnél hamarabb nem lehetett feltörni az ilyen megtakarításokat, adózni is kellett utánuk, ha valaki élt a lehetőséggel, a teljes, adómentes összeghez csak nyugdíjba vonulás után lehetett hozzájutni. A kormány szerint 300-500 milliárd forint mozdulhat lakásirányba jövőre a változást követően, de Farkas András, a Nyugdíjguru szakértője az Economx-nek arról beszélt, nem elképzelhetetlen az sem, hogy ezermilliárd folyjon ki ezekről a számlákról az építőiparba.
„Ez egy nagyon vonzó ajánlat, biztos, hogy nagyon sok pénztártag el fog ezen gondolkodni, már csak azért is, mert a pénztártagok egyébként majd csak a nyugdíjas koruk betöltésével tudnának hozzáférni ehhez az összeghez, amit
járadékra váltani a legtöbb esetben felesleges lenne, mert nagyon pici lenne a járadék belőle. Ezért a legtöbb pénztártag majd a végén egy összegben úgyis felvenné,
és akkor elköltené valamire” – vélekedik Farkas András.
Több problémát is lát a szakértő
Emellett szerinte a hosszú távú öngondoskodás koncepciójával szembemegy az, ha valaki hozzányúl a befektetéshez, a pénzkivétek pedig lavinát is elindíthatnak, ha olyanok is élnek a lehetőséggel, akik csak attól félnek, hogy a pénztárakból eltűnő összegek saját pénzük hasznosulását nehezítik. Az alapkezelőknél ugyanis jelentősen kisebb pénztárvagyon marad, ha százmilliárdokhoz nyúlnak hozzá a magyarok.
A szakértő a fordított jelzálogrendszer bevezetését reálisabb segítségnek tartaná a nyugdíjasoknak: ez a külföldön ismert rendszer arra nyújt lehetőséget, hogy ha valaki nyugdíjasként felismeri, hogy nem elegendő a bevétele,
egy bankkal kötött szerződés értelmében lakásának tulajdonjogát átruházza, cserébe életjáradékot kap az állami nyugdíj mellé.
A Bankmonitor kutatása szerint mintegy 130 ezer jelenlegi önkéntes magánnyugdíj-pénztárban tag magyar tervezi, hogy él megtakarításának ilyen célú, korai hasznosításával.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés