Mindenkinek szüksége van rá, és meg is érdemeljük a minél pihentetőbb éjszakai alvást. De vajon egyeseknek valóban többre van belőle szüksége, mint másoknak? Egy kicsi különbség akad, ám az okokat a szakemberek egyelőre még fejtegetik.
A tudomány jelen állása szerint a nők egy kicsivel többet alszanak, mint a férfiak.
Mennyi alvásra van szüksége a nőknek, és miért több egy kicsit az alvásigényük?
A szakemberek szerint bármely nemű felnőttnek legalább 7 órát kell aludnia az optimális egészséghez, és természetesen az egyéni adottságok és életmód is befolyásolhatja az alvásszükségletet.
Kutatások kimutatták, hogy a nők általában többet alszanak – a hivatalos különbség 11-13 perc. Ennek kapcsán kezdtek vizsgálatba a szakemberek arról, hogy vajon van-e valami jelentősége és feltárható oka a jelenségnek.
A kutatások azt mutatják, hogy a férfiak és a nők közötti alvásbeli különbségek számos viselkedési és biológiai változóra vezethetők vissza, amelyek az élet különböző szakaszaiban mutatnak eltéréseket. Ennek ellenére a témában szinte minden tanulmány megemlíti, hogy több kutatásra van szükség ezen a területen, hogy jobban megértsük a nemek szerepét az alvásszükségletekben.
Az alvászavarok kockázata a nőknél sokkal magasabb
Egy 2014-es kutatási áttekintés kimutatta, hogy a nőknél sokkal inkább fennáll az álmatlanság kockázata, ami arra késztetheti őket végül, hogy több órát aludjanak, hogy pótolják az órákig tartó hánykolódást. A nőknél nagyobb a kockázata a nyugtalanláb-szindróma (RLS) és az alvási apnoe kialakulásának, mindkettő befolyásolhatja az alvás minőségét, így a nem képviselőinek több alvásra van szüksége ahhoz, hogy kipihentnek érezzék magukat.
A menstruációval kapcsolatos hormonális ingadozások megnehezíthetik a jó minőségű éjszakai alvást, különösen a menstruáció előtti szakaszban. Ugyanez vonatkozik a terhességre is, amikor a hormonszint változása a különböző trimeszterekben a következőket okozhatja:
- fáradtság
- álmosság
- gyakori vizelés
- légzési gondok
Ezután jön a perimenopauza és a menopauza, amikor a hormoningadozások olyan tüneteket okozhatnak, mint a hőhullámok és az éjszakai izzadás, amelyek szintén megzavarhatják az alvást. Egyes szakemberek szerint ennyi zavaró tényező mellett azokon az éjszakákon, amikor a pihentető alvás biztosított, egy kicsit megnyúlhat annak hossza az ellenkező neműekhez képest.
És ez még nem minden. A nők több időt töltenek úgynevezett fizetés nélküli munkával, amibe beletartoznak olyan dolgok is, mint a család ellátása és a házimunka. Mindez először nagyobb fizikai igénybevétellel és több ébren töltött órával jár, így az sem kizárt, hogy a kimerítő órákat igyekszik pótolni a test a közel negyedórás pluszalvással.
Különböző nézetek az alvásról
Néhány szakértői vélemény szerint a férfiak és a nők eltérően vélekedhetnek az alvásról, ami részben megmagyarázhatja a különböző alvásigényeket. E gondolatmenet szerint a nők általában kevésbé tanúsítanak kockázatvállaló magatartást, mint a férfiak, és nagyobb valószínűséggel törődnek egészségükkel. Előfordulhat például, hogy nagyobb eséllyel szánnak több időt az alvásra, ha korábban lefekszenek – ez is növelheti átlagos alvásidejüket a számos elfoglaltság és zavaró tényező ellenére.
De vajon mennyi alvásra van szükségünk?
Az alvásigény, akárcsak a testünk, az életkor előrehaladtával változik olyan tényezők miatt, mint a hormonok, életmódbeli szokások és egészségügyi állapot. Ezek általános alvási irányelvek a különböző korcsoportok számára, nemtől függetlenül:
- születéstől 3 hónapos korig: 14–17 óra
- 4–11 hónapos korig: 12–16 óra
- 1–2 éves korig: 11–14 óra
- 3–5 éves korig: 10–13 óra
- 6–12 éves korig: 9–12 óra
- 13–18 éves korig: 8–10 óra
- 18–64 éves korig: 7–9 óra
- 65 évnél idősebbek: 7–8 óra
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés