Az apró, fekete mákszemekben rengeteg vitamin és ásványi anyag található. A mák nagy mennyiségben tartalmaz foszfort, káliumot, kalciumot és magnéziumot, valamint remek természetes B1-, B2-, B6- és E-vitamin-forrás. Olaj formájában kúraszerűen is fogyasztható, segít a csontritkulás megelőzésében és az idegrendszer megnyugtatásában.
Nemcsak a ráncok ellen és a bőr rugalmasságának megőrzésére használhatod, hanem a korral járó betegségek kialakulásának esélyét is csökkentheted rendszeres mákfogyasztással. Rendbe teszi a koleszterinszintet, csökkenti a magas vérnyomást, védi az idegrendszert, és még körmöket is erősíti. Itt az ideje egy mákos-citromos muffin összedobásának – és ha igazán menő módon készítenéd el, egy kis máklikőrös, édes sajtkrémmel díszítsd a tetejét.
A mákfogyasztás 6 legfontosabb előnye
A mákot világszerte használják pékárukban és helyi, hagyományos ételekben. Mind a magvak, mind a mákolaj fontos egészségügyi előnyöket kínál a fejfájás és köhögés kezelésétől az asztma és az álmatlanság gyógyításáig.
Íme, a mák 6 nemrég megismert előnye!
1. Gazdag tápanyagokban és antioxidánsokban
A legtöbb maghoz hasonlóan a mák is gazdag rostokban, növényi zsírokban és számos egyéb tápanyagban. Egy evőkanál – 9 gramm – ennyi mindent biztosít:
- kalória: 46 kcal
- fehérje: 1,6 gramm
- zsír: 3,7 gramm
- szénhidrát: 2,5 gramm
- rost: 1,7 gramm
- mangán: a napi ajánlott érték (DV) 26%-a
- réz: a DV 16%-a
- kalcium: a DV 10%-a
- magnézium: a DV 7%-a
- foszfor: a DV 6%-a
- cink: a DV 6%-a
- tiamin: a DV 6%-a
- vas: a DV 5%-a
A mák különösen gazdag mangánban, amely a csontok egészsége és a véralvadás szempontjából fontos nyomelem. Ez az ásványi anyag segít a szervezetnek az aminosavak, zsírok és szénhidrátok hasznosításában is. Magas réztartalommal is rendelkezik, amely fontos ásványi anyag a kötőszövetek előállításához és a vas szállításához.
A magvakból hidegen sajtolható mákolaj állítható elő, amely különösen gazdag ómega-6 és ómega-9 zsírokban.
Kis mennyiségben tartalmaz esszenciális ómega-3 zsír alfa-linolénsavat (ALA) is. A kutatások jellemzően az ezekben a zsírokban gazdag étrendet kapcsolják össze az általános egészségi állapot javulásával és a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával.
Ennek ellenére a magas ómega-6 és ómega-3 arányt tartalmazó étrendek összefüggésbe hozhatók a gyulladások és betegségek fokozott kockázatával, ezért ne fogyassz rendszeresen, túl nagy mennyiségű mákolajat vagy más, ómega-6-ban gazdag olajokat. A mákmag és olaja ugyanakkor jó forrása a polifenoloknak – egyfajta antioxidánsnak, amely csökkentheti az olyan betegségek kockázatát, mint például a szívbetegség.
2. Fájdalomcsillapító vegyületeket tartalmazhat
A mák morfiumot, kodeint, thebaint és más ópiumalkaloidokat tartalmaz, amelyek fájdalomcsillapító, nyugtató és elalvást okozó tulajdonságaikról ismertek. Ezek a vegyületek gyakran megtalálhatók az erre a célra szánt gyógyszerkészítményekben is. Ezek az alkaloidok jellemzően a mákhüvely tejfehér folyadékában vannak jelen.
A mákmagvak természetesen nem tartalmaznak ópiumvegyületeket, de a betakarítás során vagy a kártevők által okozott károk következtében szennyeződhetnek velük.
Így, mielőtt a szupermarketek polcaira kerülnének, a mákot általában megtisztítják, hogy megszabaduljanak az esetleges ópiumalkaloidoktól, amelyekkel kapcsolatba kerülhettek.
3. Javíthatja a szív és a bőr egészségét
A mákolaj különösen gazdag egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírokban, amelyek jótékony hatással lehetnek a szívre és a bőrre.
A kutatások szerint a telítetlen zsírokban gazdag étrend akár 17%-kal is csökkentheti a szívinfarktus és a stroke kockázatát. A telített zsírok telítetlen zsírokkal való helyettesítése az étrendben különösen előnyös lehet. Ne feledd, hogy a magas oómega-6 és alacsony ómega-3 arányt tartalmazó étrend növelheti a gyulladások és betegségek kockázatát.
További kutatások azt sugallják, hogy a mákolajban lévő zsírok elősegíthetik a sebek gyógyulását, valamint megelőzhetik a pikkelyes elváltozásokat, ha közvetlenül a bőrre alkalmazzák.
4–6. Egyéb lehetséges előnyök
A mákról gyakran mondják, hogy számos egyéb jótékony hatást is kínál, beleértve a jobb emésztést, mellette javítja a bőr és a haj egészségét, valamint kezeli a fejfájást, a köhögést és az asztmát. Bár hiányoznak a közvetlen vizsgálatok, egyes kutatások egyes máktápanyagokat vagy vegyületeket valóban összekapcsolnak ezen hatások némelyikével.
- Segítheti az emésztést. A mák rostokban gazdag, ami javíthatja a bélrendszer működését.
- Védelmet nyújthat bizonyos betegségek ellen. Az ezekben a magvakban található antioxidánsok megvédhetik a szervezetet a sejtkárosodástól és különböző betegségektől.
- Növelheti a termékenységet. Egyes kutatások azt mutatják, hogy azoknál a nőknél, akiknek mákolajat használtak egy speciális módon, nőtt a termékenység esélye.
A mák és a mákolaj tehát javíthatja az emésztést, csökkentheti a betegségek kockázatát, és termékenységnövelő gyógyászati termékek készítésére is felhasználható. Ennek ellenére további tanulmányokra van szükség kedvenc töltelékünkkel kapcsolatban, és érdemes mértéket tartani a fogyasztásában.
Egyesek azt állítják, hogy a mákos tea vagy a mákkal átitatott meleg tej természetes gyógymód az álmatlanság ellen. Mivel a legtöbb, kereskedelemben kapható mákot eladás előtt megtisztítják, a helyi szupermarketben vásárolt termékeknek valószínűleg nincs álmatlanság elleni hatása.
A mosatlan mák más kémiai függőségekhez hasonló függőséget is okozhat, ezért ezek alkalmazása az álmatlanság kezelésére erősen nem javasolt.
A mák ugyanakkor gazdag egészséges növényi vegyületekben és tápanyagokban, például a mangánban. Ezek a magvak és olajaik fokozhatják a termékenységet és elősegíthetik az emésztést, bár további kutatásokra van szükség számos egyéb, feltételezett jótékony hatását illetően.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés