Szeretjük a listákat, mert olyan egyértelműek, úgyhogy Alyssa Atkinson, a Medium In Fitness and Health szerzője arra vállalkozott, hogy toplistát állít fel a legegészségesebb élelmiszerekről. Ez a lista nyilván lenne olyan hosszú, mint a legegészségtelenebb ételeké, mi most hármat emelünk ki közülük: egy remek zöldséget, egy úgynevezett szuperélelmiszert és egy kiváló zsírforrást. Ha ezeket beilleszted az étrendedbe, biztos lehetsz benne, hogy tettél valamit az egészségedért.
1. Brokkoli
Az ókor óta termesztett brokkoli nem a legnépszerűbb élelmiszer, pedig az egyik legegészségesebb: csak úgy dúskál vitaminokban, különösen K- és C-vitaminban, de kalcium-, mangán-, foszfor-, magnézium- és vastartalma is közismert. Rengeteg hasznos tápanyagot tartalmaz, melyek antioxidáns hatása segít a sejtek és szövetek épségének, egészségének megőrzésében. A rendszeres brokkolifogyasztás bizonyítottan segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, és a rákmegelőző étrendben is fontos szerepe van ennek a csodálatos növénynek. Érdemes akár napi rendszerességgel brokkolit enni: főzve, sütve, párolva, levesként, fasírtként, feltétként, lerakva: a variációs lehetőségek száma végtelen.
2. Chiamag
Az eredetileg Mexikóban honos azték zsálya (Salvia hispanica) magja, a chia az egyik legjelentősebb növényi fehérjeforrás: a gabonaféléknél is nagyobb fehérjetartalommal rendelkezik, tömegének 14 százalékát növényi fehérje alkotja. Emellett nagy mennyiségben találhatók benne többszörösen telítetlen ómega-3 és ómega-6 zsírsavak, melyek gyulladásgátló hatásukról ismertek, továbbá számos antioxidáns vegyület, például E-vitamin és fenolsavak. A chiamag szintén rengetegféleképp fogyasztható, beleszórhatod zabkásába, egészséges gyümölcsturmixokba, készíthetsz finom és tápláló chiapudingot.
3. Kókusz
A kókuszt és a belőle készült termékeket, például a kókuszolajat heves viták övezik manapság: míg sokan az egyik legegészségesebb növénynek tartják, mások túlzottan magas zsírtartalmára hívják fel a figyelmet. A kókuszolaj telítettzsír-tartalma valóban magas (90 százalék körüli), de ennek nagyobb része (több mint 50 százaléka) közepes szénláncú zsírsavakból áll, melyeket a szervezet könnyebben és gyorsabban dolgoz fel, az emésztőrendszerből azonnal a májba jutnak. Segítik a testet a zsírégetésben, fokozzák a jóllakottság érzését, ezért a fogyásban is hasznosak, emellett energiával töltenek fel és segítik a megfelelő baktériumok meglétét a gyomorban. Kalóriatartalmuk is kevesebb, mint a hosszú láncú zsírsavaké. A kókusz továbbá rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ezért sem szabad, hogy a zsírtartalom elriasszon a fogyasztásától.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés