„Az eredményekből kétféle típus rajzolódik ki. Ott vannak azok, akik küszködnek és egyre csak távolodnak egymástól. És ott vannak azok is, akik képesek adaptálódni, miközben egyre közelebb kerülnek a párjukhoz” – nyilatkozta a Psychology Today internetes oldalnak Lesley Eccles, a Relish ügyvezetője. A párok támogatására szakosodott amerikai coaching cég 1700 felnőtt, hosszú távú kapcsolatban élő személyt kérdezett meg a koronavírus idején szerzett tapasztalatairól. Bár a felmérés az Egyesült Államokra nézve sem reprezentatív, sok izgalmas adatot tudhatunk meg belőle a párok nehézségeiről, a hatékony és a kevésbé hatékony megküzdési módszerekről.
Mások is kevesebbet szexelnek
A kutatás eredményei megerősítik, hogy (részben) a koronavírus hatására sok párkapcsolat lejtmenetbe került, szignifikánsan több pár gondolkodik válásban, szakításban, mint a járványt megelőzően.
- A megkérdezettek 30 százaléka gondolja úgy, hogy a párkapcsolata romlott a pandémia kitörése óta.
- A 2020-ban szakításon átesett személyek 68 százaléka szerint a történtekben a járvány is szerepet játszott.
- A válaszadók becslései alapján 15 százalékkal kevesebbet szexelnek a járvány előtti időszakhoz képest.
- 54 százalékuk számolt be arról, hogy a partnere mobilhasználata növekedett, és ez negatívan hat a kapcsolatukra.
Még nehezebb összeegyeztetni a munkát és a családot
Ahogy arról korábbi cikkünkben mi is írtunk, a pandémia okozta krízis felerősítette a társadalomban alapból is jelen levő egyenlőtlenségeket. A világ számos országában zártak be iskolákat, a gyerekek gondozása pedig sok esetben aránytalanul terhelte a nőket, akik eleve kevesebbet kerestek, így gyakran az ő munkájukat áldozta be a család. Ezzel egybecsengenek a kutatásnak azok az adatai, amelyek szerint a dolgozó anyák 41 százaléka hagyta ott a munkáját, fontolgatja, hogy kilépjen, vagy már kérte, hogy kevesebbet dolgozhasson. A szülők 20 százaléka pedig úgy nyilatkozott, hogy nem áll rendelkezésére megfelelő állami segítség a gyerekek ellátáshoz. Ez a szám az USA-ban kétszer akkora, mint amit más felmérések a pandémia előtt mértek.
Az anyagi gondok krónikus stresszt okoznak
A tanulmány további elkeserítő eredménye, hogy a válaszadók 45 százaléka jelezte, hogy számottevően csökkent a bevétele a járvány következtében. Egész szolgáltatási szektorok (például művészek, vendéglátósok) vannak hosszú hónapok óta jóformán tétlenségre kárhoztatva. A financiális problémák keltette állandó stresszt sajnos az emberek mentális egészsége is megsínyli: 58 százalékuk szorongásról, depresszív tünetekről számolt be.
A járvány egyfajta szétlövés a párok között
A Relish kutatásához hasonlóan Hannah C. Williamson nemrég a Psychological Science című szaklapban megjelent tanulmánya is arra hívja fel a figyelmet, hogy a pandémia inkább csak felerősítette, szélsőségesebb irányba tolta a párok funkcionalitásában korábban tapasztalható különbségeket. Williamson rögtön a vírus kínai kirobbanása után, 2019 decemberében, majd két későbbi időpontban, 2020 márciusában és áprilisában vett fel adatokat közel 700 személlyel. Azt találta, hogy az eleve jobb megküzdési képességekkel jellemezhető párok – például azok, akik kellemes tevékenységekkel segíteni tudnak egymásnak a kikapcsolódásban, vagy a házimunkát is egyenlően osztják meg – elégedettsége fokozódott a járvány folyamán, míg a negatív megküzdési szokásokkal rendelkező pároké csökkent. Úgy tűnik, a pandémia olyan vízválasztó, amelyből a jobb megküzdési potenciállal bíró párok megerősödve jönnek ki, a kevésbé tanulékony párok viszont elvéreznek benne.
Mi segít, és mi nem?
A Relish kutatásában a nehézséggel küzdő párok hajlamosabbak voltak:
- átadni magukat a semmittevésnek;
- túlságosan a gyerekekre fókuszálni;
- sok időt tölteni egyedül;
- régi barátokhoz kapcsolódni, ami gyakran a családi felelősségeik rovására ment.
Ezzel szemben a sikeres párokat nagyobb arányban jellemzik az alábbiak:
- minőségi időt töltenek együtt;
- a közös jövőjüket tervezgetik;
- a céljaikra fókuszálnak;
- új hobbikat próbálnak ki;
- edzenek.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
A fentiek jó eséllyel egymást gerjesztő folyamatok egy párkapcsolatban. Ha elkerülni igyekeztek a konfliktusokat, próbáltok inkább külön utakon járni, a megoldatlan problémák éket vernek közétek, és tovább távolodtok egymástól. Ha viszont pozitív spirálba kerültök, akkor az új közös élmények, a célok teljesítésében elért részsikerek, egymás motiválása olyan légkört teremthet, amelyet erőforrásként tudtok használni ebben a nehéz időszakban. Ha pedig olyan nehézségekkel szembesültök, amelyeket a meglévő eszközeitekkel nem tudtok kezelni, és van rá anyagi lehetőségetek, kérjétek szakember segítségét. Ez sosem szégyen, krízis esetén meg pláne jól jön a külső támogatás. Ráadásul az ön- és társismeretetek növelésével, a kommunikációtok fejlesztésével az egymáshoz való kapcsolódás olyan új minőségeit fedezhetitek fel, amelyek a járvány lezárultával is hozzájárulnak a közös növekedéshez.