A hulahopp (amit mi magyarok két l-el ejtünk, de eggyel írunk) az angol „hula hoop” szóból származik. A hoop karikát jelent, a hula pedig egy erotikus hawaii táncot jelöl. A hawaii nők régen hajlékony faágból, nádból vagy különféle indákból készült karikát használtak, hogy azzal táncoljanak, így mozgatták a csípőjüket, és remekül ment a fenékrázás is.
Mindenki próbálta már a derekán tartani a hatalmas karikát
A táncból aztán az 1950-es években fogyást elősegítő torna lett. Amerikából indult, a Wham-O nevű játékgyár gyorsan felismerte a hulahoppban rejlő lehetőségeket, és négy hónap alatt 25 millió darabot adott el a színes karikákból, ami ekkor már műanyagból készült.
Hozzánk kicsivel később, csak a 60-as években ért el először a hulahoppőrület, de azóta nincs olyan gyerek és/vagy felnőtt, aki ne próbálta volna, olykor kissé esetlenül, a csípőjén tartani a karikát.
Ha pedig ez nem ment, még jöhetett a kar vagy a láb, amin jóval könnyebben fent maradt, igaz nem is edzette a has és fenék izmait.
A TikTok trendjeinek köszönhetően viszont most újra felfedezte a világ. Egy amerikai tanulmány szerint a hulahoppos 30 perces edzés átlagosan 210 kalóriát éget el, ami kifejezetten jónak mondható.
Egészségügyi szakértők is támogatják a hulahoppedzést
A hulahoppozást egyre több egészségügyi szakértő is támogatja. Szerintük a karikázás nagyszerű módja a combok, a hasizmok, a fenék és a karok edzésének anélkül, hogy az ember azt érezné, hogy elfáradt.
Mivel a csípőn, illetve a derékon kell egyensúlyozni, az eszköz az igazán kritikus területeket veszi célba – has, derék, csípő, fenék –, de javítja a testtartást és az állóképességet is.
Ennél a mozgásfajtánál a szervezet a szénhidrátokat és a zsírokat oxigén segítségével égeti el, ezzel biztosítja az izmok számára szükséges energiát. Pluszelőny, hogy a karikás edzés közben lehet használni pluszsúlyzókat, akár lábon, akár a karon, sőt beszerezhető már olyan karika is, ami súlyozva van. Így változatosabb és szórakoztatóbb lesz az edzés.
Elsőre persze nem fog sikerülni mindenkinek, de bele lehet jönni. A YouTube-ra egyre több videó kerül, ahol fitneszedzők segítenek beépíteni a karikázást a kardioedzésekbe, de ugyanitt az alapok is elsajátíthatók. Az edzők szerint ennél a mozgásformánál is kitartónak kell lenni. Napi 10-15 perc gyakorlással 2-3 hét alatt látványos eredményeket lehet elérni. Nem véletlenül kedveli ezt a mozgást sok híresség is, Catherine Zeta-Jonestól Jennifer Hudsonig sokan szeretik.
Hogyan kezdjük hozzá?
A karikázást könnyen be lehet építeni a meglévő edzések mellé. Rutinná válhat a bemelegítés során, ahogyan az edzés végén lévő nyújtásban is hasznos társ lehet.
Nem jár nagyobb fizikai aktivitással, de a hatása érezhető lesz. Ha ez a kezdés megvolt, akkor jöhet egy 15 perces mozgásforma.
Nem kell hirtelen terhelni a szervezetet, főleg, ha valakinél nem volt napi rendszerességű a mozgás. A 15 perces edzés során – a nyújtás mellett – különféle testhelyzetekben lehet megterhelni a különböző izomcsoportokat. Aki pedig emelné a tétet, annak már a 30-45 perces teljes testedzés is választható. A bemelegítés a legnagyobb rutin mellett se maradjon ki. Jó „táncolást”, hiszen a hula mégiscsak annak tekinthető.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés