A boldogság nem valamiféle hihetetlen csoda, ami hirtelen az öledbe pottyan – állítja Sinem Günel életmód-tanácsadó, a Medium Personal Growth szerzője –, a legtöbb igazán boldog ember sokáig és nagy erőfeszítésekkel dolgozik azért, hogy elérje ezt az állapotot. Közhely, de igaz: boldogságodhoz te magad vagy a kulcs. Günel írásában elárulja, melyek azok a tulajdonságok, melyek a tényleg boldog embereket jellemzik – ha arra figyelsz, hogy ezeket elsajátítsd, könnyebben jutsz el a vágyott őszinte boldogsághoz.
#1 Pontosan tudják, mik a prioritásaik
Az igazán boldog emberek saját maguk irányítják az életüket, tudják, mikor mit kell tenni, nem mások hívó szavára vagy irányító parancsára cselekszenek. Sokan azonnal ugranak, amikor csörög a telefon, csapot-papot, gyakran fontosabb dolgaikat otthagyják, hogy válaszoljanak, ha pedig elmulasztanak válaszolni, egész nap azon idegeskednek, miért nem reagáltak, vajon milyen következményei lesznek a dolognak.
A kiegyensúlyozott, boldog emberek nem emésztik magukat ilyesmi miatt: ha fontosnak érzik a hívást, válaszolnak, ha nem, akkor elteszik későbbre a dolgot, esetleg egyáltalán nem reagálnak – hiszen ők pontosan tudják, mik a prioritásaik. A legfontosabb tanulság: ne hagyd, hogy külső erők irányítsák a belső világodat.
#2 Ködös elképzelések helyett pontos tervek
A céljaidat akkor éred el, ha konkrét terved van, melyet meg is valósítasz – az ígéretek, homályos elképzelések nem működnek. Sokkal könnyebb megfoghatatlan, homályos ígéreteket mormolgatni – például „ezentúl jobb szülő leszek”, „a jövőben nem eszem annyit” –, mint tényleges célokat kitűzni magad elé és dolgoznod azon, hogy elérd őket. Akik igazán boldogok, nem az álmok és a „holnap talán lesz valami” álomvilágában élnek, hanem pontosan tudják, mit kell elérniük holnap, majd a következő nap és így tovább.
Készíts magadnak pontos akciótervet, szedd pontokba, hogyan lehetsz boldogabb: mindennap öt perc meditáció, nem viszed magaddal a telefonod a fürdőszobába, ügyelsz az otthonod tisztaságára, mindennap beszélsz egy ismerősöddel vagy családtagoddal, s a többi.
#3 Csendben tudnak maradni
Mindnyájan ismerünk olyan embert, aki megállás nélkül csak beszél, még akkor is, ha nincs igazán mondanivalója. Próbál a társaság középpontja maradni, de idővel inkább idegesítővé válik az állandó közbeszólása. A túlzóan extrovertált emberek feltűnési viszketegsége gyakran saját belső bizonytalanságukból ered – aki tényleg, őszintén boldog és elégedett, nem törekszik arra, hogy másokat elnyomjon egy társaságban, tudja, mikor érdemes beszélni, és mikor jobb csendben maradni és figyelni a többiekre.
#4 Megbíznak a saját ítéletükben
A bizonytalan emberek hosszasan agyalnak egy-egy döntésen, és addig rágják magukat a dolgon, amíg jóval bonyolultabbá nem teszik az ügyet, mint eredetileg volt. A boldog emberek ellenben megbíznak a saját belső hangjukban, a saját ítéletükben és ösztöneikben, ezért nem esik nehezükre döntést hozni – még akkor sem, ha lehetséges, hogy rossz döntés születik.
#5 Optimisták
A kitartó munkának vagy épp a szerencsének (esetleg a kettő kombinációjának) köszönhetően sikerült megvalósítanod, amit elterveztél, a dolgok a lehető legjobban alakultak számodra, látszólag minden tökéletes – ahelyett azonban, hogy élveznéd sikered gyümölcsét, rögtön aggódni kezdesz: mindez túl szép, hogy igaz legyen, mi lehet a csapda a háttérben, milyen csapás következik? Ez a pesszimista, gyanakvó, a kákán is csomót kereső hozzáállás könnyen és gyorsan megöli a boldogságod. Úgy gondolod, a világ tele van rossz dolgokkal, a sok csalódás és negatív tapasztalat után pedig azt hiszed, nem is történhetnek veled igazán jó dolgok – ez azonban nem igaz.
A boldog emberek elfogadják a boldogságukat, hisznek saját magukban, elhiszik, hogy képesek sikereket elérni, hogy őket is érhetik pozitív dolgok.
#6 A társas kapcsolatok és nem a pénz boldogítja őket
A pénz természetesen sokat számít az életben – nem mindegy, tudod-e fizetni a lakbért, félre tudsz-e tenni, van-e elegendő pénzed ételre, ruhára –, egy bizonyos szinten túl azonban sokkal fontosabb, hogy meg tudod-e osztani másokkal az életed, mintsem az, hogy milyen anyagi körülmények között élsz. Az ember evolúciós alapon társas lény, akinek létszükséglete a másokhoz való kötődés: a leggazdagabb ember sem boldog, ha magányos. Azok, akik folyton a vagyonukkal és az épp megvásárolt dolgaikkal hencegnek, miközben egy szót sem ejtenek az emberi kapcsolataikról, boldogtalanságukat próbálják anyagiakkal kompenzálni. Az őszintén boldog embereknek erre nincs szükségük.
#7 A boldogság nem külsőségekben mutatkozik meg
Sokan azt hiszik, az Instagramon mosolygó, folyamatosan pózoló, magukat tökéletesnek beállítani próbáló sztárok élete maga a boldogság – pedig a látszat nagyon is megtévesztő. Az igazi, őszinte boldogság nem a külsőségekben mutatkozik meg: nem szükséges állandóan vigyorognod és idillikus fotókkal bizonygatnod, hogy boldog vagy, ugyanis a boldogságot belül, magadban érzed. Nem véletlen, hogy a statisztikák szerint az északi országok lakói a legboldogabbak, legelégedettebbek a világon, pedig a finnekről, dánokról inkább a visszafogottság és nem a harsány, állandóan bulizós életmód jut eszünkbe.
#8 Minél több energiád van, annál boldogabb lehetsz
Amikor boldog vagy, gyakran majd kicsattansz az energiától, a dolog azonban fordítva is összefüggést mutat: minél több energiád van, annál többet tudsz olyan dolgokkal foglalkozni – például társaságba járni, edzeni, hasznos hobbikkal tölteni az időd –, amelyek boldoggá tesznek. Érdemes néhány egyszerű módszerrel energizálnod magad a mindennapokban: feküdj le korábban (és aludj többet), naponta sétálj egyet, tegyél rendet otthon vagy a munkahelyeden, járj le edzeni, s a többi. Ne hagyd, hogy a fáradtság a boldogságod útjába álljon.
#9 A pénz és a boldogság összefügg, de nem úgy
A pénz és a boldogság valóban összefügg – azonban nem úgy, ahogyan elsőre gondolnád. Nem tudsz a boltban boldogságot venni, de képes vagy úgy bánni a pénzeddel, hogy megteremtsd a vágyott boldogsághoz szükséges stabil anyagi helyzetet. Ha nem szórod el a megkeresett pénzedet, hanem félreteszed, befekteted, nem kell folyton azon aggódnod, vajon másnap lesz-e mit a tejbe aprítani, így sokkal önfeledtebben élvezheted a sikereid gyümölcsét. A pénz önmagában nem ok a boldogságra, de segítségével könnyebben juthatsz el hozzá – az igazán elégedett emberek ezt is jól tudják.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés